ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Ze skály u Knovíze se klube drak

Pátek, 8. července 2022 04:14

Je vyučený kuchař-číšník, otec tří dětí. David Cimrman, v lese u Knovíze, čistí jezírka a do skály tesá draka. Má dokonce doma syna, Járu Cimrmana, tak se jmenuje jedno z jeho dětí. Vše dělá zdarma a pro své potěšení.

Ze skály u Knovíze se klube drak (Foto: Pavel Varvařovský)

„Vše začalo zhruba před rokem a půl. Rozmýšlel jsem, jak naplnit smysluplně svůj čas a zároveň uspokojit potřebu se i umělecky vyjádřit. A tak při procházce lesem, kousek od domu kde bydlím, jsem se rozhodl obnovit bývalé jezírko. K němu záhy přibylo i jedno nové a hezké místo k odpočinku s lavičkou,“ uvedl pro Kladenské listy David Cimrman. To trvalo přes rok.

Jen vysekat a vyčistit prostor od náletových křovin, zbavit původní historické jezírko bahna a prohloubit ho dalo moc práce. „Na vše jsem sám a jsem tu každou volnou chvíli po práci i o víkendech. Vše jen ručně bez techniky. Všiml jsem si vyvěrajícího pramene kousek vedle a to byl impuls pro jezírko druhé. Do budoucna bych rád vyčistil bývalé koryto potůčku a snad se mi podaří ho obnovit. Dnes už v těchto vodách plavou i rybky a lidé na procházce se zde rádi zastaví,“ říká s úsměvem na tváři David Cimrman.  

Drak, to je jiný příběh. Kolem této pískovcové skály, dnes už místní amatérský umělec chodil občas na procházku, vadilo mu, že je někým nevhodně pomalována a tak se rozhodl ji očistit. Při té práci v jejím tvaru spatřil skrytého draka, a rozhodl se, mu pomoc ven. Vzal do ruky nářadí, co posbíral doma a pustil se do něčeho, co nikdy nedělal. Čtyři měsíce práce a ještě asi měsíc na dokončení je potřebný čas na draka i se svou jeskyní. O kousek dál bude dinosaurus, jehož hlava už teď podle tvůrce vykukuje ze skály.

„Našel jsem konečně to, co jsem celý v životě hledal. Věnuji tomu každou volnou chvilku a mnohdy zapomenu na čas i na jídlo. Opravdu mě tato tvorba pohltila,“ nadšeně líčí David Cimrman. Jak se dostat k jezírkům nebo k drakovi? Z Knovíze odbočíte směr Želenice, za posledním domem vlevo je polní cesta a po pár metrech okraj lesa s rozcestím. Doleva k drakovi doprava k jezírkům. Přijďte se podívat, láká Cimrman.

Autor: Pavel Varvařovský