ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Do osmi let budou po Kladně jezdit pouze autobusy na elektropohon

Čtvrtek, 26. května 2022 12:03

Jedním z kroků města Kladna ke zlepšení životního prostředí ve městě je i zapojení městské dopravy. Na jaře 2021 byl vyřazen poslední naftový autobus a celá městská doprava je zajišťována pouze nízkoemisními autobusy s pohonem na zemní plyn. V září 2021 vyjely do pravidelného provozu městské dopravy Kladno také dva první elektrobusy. Jsou nasazovány na linku číslo 610 spojující sídliště Kročehlavy s centrem města. Podle strategického plánu udržitelné mobility města Kladna, schváleného v letošním roce, je cílem převést celý systém městské dopravy v Kladně na zcela čistý provoz do roku 2030.

Do osmi let budou po Kladně jezdit pouze autobusy na elektropohon

Dopravní společnost ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva zajišťující městskou dopravu v Kladně ve spolupráci s Kladnem proto plánuje dále obnovovat vozový park městské dopravy pouze elektrobusy. Prvním záměrem je projekt na nákup osmi kloubových a osmi standardních elektrobusů, které budou nasazeny na páteřních linkách 603 a 606. Dopravce již vyhlásil výběrové řízení s plánovaným termínem dodání v letech 2023 až 2024.

Na pořízení plánuje dopravce využít evropské finanční prostředky z očekávané výzvy z programu ITI. Technologie dobíjecí infrastruktury bude řešena samostatným projektem. Pomalé noční dobíjení bude probíhat ve dvou lokalitách, část dobíjecích stanic bude umístěna v areálu garáží, druhá část bude na pozemku sousedícím s teplárnou, který dopravce odkoupil od Statutárního města Kladna.

Pro zajištění celodenního provozu městského elektrobusu, který často přesahuje ujetí 300 kilometrů, budou na společné konečné linek 603 a 606 v lokalitě Okrsek 4 vybudována dvě stanoviště pro rychlodobíjení elektrobusů pomocí pantografu v průběhu dne. Celkové náklady na pořízení vozidel a infrastruktury jsou odhadovány ve výši 500 milionů korun.