SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

V Lidicích byli oceněni vítězové vědomostní soutěže

Úterý, 24. května 2022 07:58

Slavnostní vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže a předání cen vítězům a finalistům se uskutečnilo minulý čtvrtek v Městském divadle Kladno. Soutěž je určena dětem a mládeži z celého světa ve věku 10–19 let. Jejím cílem je přispět k uchování památky občanů středočeské obce Lidice, zavražděných nacisty v roce 1942, a k prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se ke druhé světové válce, nacistickému režimu, dalším totalitním režimům 20. století i proměně poválečného odkazu Lidic až do počátku 21. století.

V Lidicích byli oceněni vítězové vědomostní soutěže

Vědomostní soutěž „Lidice pro 21. století“ vyhlašuje Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva obrany a Středočeského kraje. Soutěž se konala za podpory Muzea paměti XX. století, Města Kladna, Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, sklárny Pačinek, společnosti Palaba a Zooparku Zájezd.

Tato již tradiční soutěž se setkává s velkým zájmem studentů z domova i ze zahraničí, o čemž svědčí počet soutěžících, kterých se letos přihlásilo 1608 ze 114 škol.

Akcí provázel český divadelní a filmový herec Michal Zelenka. Slavnostní vyhlášení zahájily fanfáry a úvodní slovo pronesl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Mezi významnými hosty byli přítomni Pavel Horešovský a Jiří Pitín (lidické děti), předseda odborné poroty soutěže a ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous, radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha, zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, další členové odborné poroty soutěže a zástupci spolupracujících organizací a partnerů soutěže. Hostem slavnostního vyhlášení byla také dcera akademické sochařky Marie Uchytilové paní Sylvia Klánová.

V soutěži bylo oceněno 42 žáků a studentů ve dvou věkových kategoriích, šest účastníků soutěže obdrželo zvláštní cenu poroty za literární práci a v každé kategorii byla vyhlášena první tři místa.

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže vystoupila Taneční skupina Diamonds Nový Bydžov, vítěz ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT s emotivním představením Lidice. Oceněné literární práce přečetli přední čeští umělci Máša Málková a Vilém Udatný. Na účastníky čekal také doprovodný program v zahradě divadelní kavárny, kdy si zájemci mohli vyzkoušet virtuální brýle s prohlídkou galerijního prostoru a prvky virtuální reality zaměřené na historii Lidic s ukázkami dobových fotografií, videí, 3D vizualizací a 3D modelů původních lidických stavení. Odpolední setkání v zahradě divadelní kavárny hudebně doprovodila skupina VeHiBa.

Po skončení oficiálního programu v Městském divadle Kladno se účastníci přesunuli na pietní území Památníku Lidice, kde absolvovali jeho prohlídku s odborným výkladem a měli možnost navštívit i další objekty Památníku Lidice. 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 3. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 4. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 5. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 6. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 7. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 8. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 9. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 10. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 11. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 12. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 13. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 14. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 15. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 16. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 17. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 18. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 19. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 20. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory