ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladeňáci si sdílená kola pochvalují. Ve městě je jich už 120

Pondělí, 9. května 2022 08:14

Kladeňáci mohou znovu nasednout na osvědčená a velmi oblíbená elektrokola Nextbike. V ulicích je letos celkem k dispozici o dvacet strojů více, celkem 120 sdílených elektrokol. Zájemci si je mohou zapůjčit na více než padesáti stanicích a v sedmi flexibilních zónách.

Foto: KL

Elektrokola se více hodí do kladenského členitého terénu a jsou snáze využitelná širší skupinou obyvatel, obzvláště spoluobčany v seniorním věku. Zkušenosti dokazují, že si našla oblibu také u lidí, kteří by na běžné kolo už ani nesedli. Pro řadu lidí jsou e-kola komfortní alternativou osobního automobilu při cestách do práce. „Sdílená elektrokola na Kladno jednoznačně patří, osvědčila se, lidé o ně mají zájem. Jde o moderní trend a my chceme být moderním městem,“ poznamenal kladenský primátor Milan Volf.

Vedení města ve spolupráci s Nextbike vrátilo do ulic elektrokola loni na jaře. Jejich éra byla před časem nepochopitelně přerušena zavedením obyčejných kol, která si lidé podle statistik půjčovali dvakrát méně. „Podíl elektrokol ve sdílené mobilitě každým rokem zásadně roste. Letos bychom chtěli ve spolupráci s městem optimalizovat infrastrukturu stanic, aby byla služba efektivnější. Chceme tak zacílit na další potenciální uživatele, získat je a inspirovat, aby systém používali ke kratším přesunům po městě místo automotobilové dopravy,“ říká jednatel Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Společnost Nextbike je špičkou v oboru a kladenská radnice má v plánu sní spolupracovat minimálně další tři roky. V systému Nextbike můžete na e-kole vyrazit na výlet i mimo město, kolo je ovšem nutné vrátit v Kladně.

Jak to Funguje?
REGISTRACE DO SYSTÉMU

Registrace a následné používání se provádí přes jednoduchou mobilní aplikaci Nextbike (Google Play / App Store), kde se uživatel registruje pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty. Poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde Nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést na webu https://www.nextbikeczech.com/kladno/.

ZA KOLIK?

Každá minuta jízdy vyjde na 1,50 korun. Nově není účtován žádný jiný poplatek. Pro pravidelné uživatele je znovu připraven výhodný měsíční tarif. Za 299 korun měsíčně získá uživatel prvních patnáct minut jízdy zdarma. Při měsíčním paušálu není počet výpůjček nikterak omezen.

PŮJČENÍ

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení Půjčit kolo se bicykl automaticky otevře. Proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

PARKOVÁNÍ

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup atd. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté parkovací režim zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim zdálky.

VRACENÍ

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné zoficiálních stanic/zón vKladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci. K samotnému ukončení již ale telefon není nutný.

REZERVACE

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 korun za každé kolo. To se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

NABÍJECÍ CENTRA

Ke stávajícím pěti nabíjecím centrům (nám. Svobody, nám. Sítná, Václavské nám., Havlíčkovo nám. ve Švermově, Sletiště) v průběhu jara přibydou další dvě, a to na náměstí Jana Masaryka a na konečné MHD č. 601 v ulici Wednesbury. 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše