SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladeňáci si sdílená kola pochvalují. Ve městě je jich už 120

Pondělí, 9. května 2022 08:14

Kladeňáci mohou znovu nasednout na osvědčená a velmi oblíbená elektrokola Nextbike. V ulicích je letos celkem k dispozici o dvacet strojů více, celkem 120 sdílených elektrokol. Zájemci si je mohou zapůjčit na více než padesáti stanicích a v sedmi flexibilních zónách.

Foto: KL

Elektrokola se více hodí do kladenského členitého terénu a jsou snáze využitelná širší skupinou obyvatel, obzvláště spoluobčany v seniorním věku. Zkušenosti dokazují, že si našla oblibu také u lidí, kteří by na běžné kolo už ani nesedli. Pro řadu lidí jsou e-kola komfortní alternativou osobního automobilu při cestách do práce. „Sdílená elektrokola na Kladno jednoznačně patří, osvědčila se, lidé o ně mají zájem. Jde o moderní trend a my chceme být moderním městem,“ poznamenal kladenský primátor Milan Volf.

Vedení města ve spolupráci s Nextbike vrátilo do ulic elektrokola loni na jaře. Jejich éra byla před časem nepochopitelně přerušena zavedením obyčejných kol, která si lidé podle statistik půjčovali dvakrát méně. „Podíl elektrokol ve sdílené mobilitě každým rokem zásadně roste. Letos bychom chtěli ve spolupráci s městem optimalizovat infrastrukturu stanic, aby byla služba efektivnější. Chceme tak zacílit na další potenciální uživatele, získat je a inspirovat, aby systém používali ke kratším přesunům po městě místo automotobilové dopravy,“ říká jednatel Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Společnost Nextbike je špičkou v oboru a kladenská radnice má v plánu sní spolupracovat minimálně další tři roky. V systému Nextbike můžete na e-kole vyrazit na výlet i mimo město, kolo je ovšem nutné vrátit v Kladně.

Jak to Funguje?
REGISTRACE DO SYSTÉMU

Registrace a následné používání se provádí přes jednoduchou mobilní aplikaci Nextbike (Google Play / App Store), kde se uživatel registruje pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty. Poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde Nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést na webu https://www.nextbikeczech.com/kladno/.

ZA KOLIK?

Každá minuta jízdy vyjde na 1,50 korun. Nově není účtován žádný jiný poplatek. Pro pravidelné uživatele je znovu připraven výhodný měsíční tarif. Za 299 korun měsíčně získá uživatel prvních patnáct minut jízdy zdarma. Při měsíčním paušálu není počet výpůjček nikterak omezen.

PŮJČENÍ

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení Půjčit kolo se bicykl automaticky otevře. Proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

PARKOVÁNÍ

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup atd. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté parkovací režim zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim zdálky.

VRACENÍ

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné zoficiálních stanic/zón vKladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci. K samotnému ukončení již ale telefon není nutný.

REZERVACE

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 korun za každé kolo. To se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

NABÍJECÍ CENTRA

Ke stávajícím pěti nabíjecím centrům (nám. Svobody, nám. Sítná, Václavské nám., Havlíčkovo nám. ve Švermově, Sletiště) v průběhu jara přibydou další dvě, a to na náměstí Jana Masaryka a na konečné MHD č. 601 v ulici Wednesbury. 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem