Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

V Zooparku Zájezd se narodil lemur hnědý

Pondělí, 11. dubna 2022 09:02

V neděli 3. dubna se v Zooparku Zájezd narodilo mládě lemurů hnědých. Zatím nelze zjistit, zda se jedná o samce či samici. Samice Berta už porodila celkem deváté mládě.

Lemur hnědý (Foto: Zoopark Zájezd)

První letošní mládě lemurů je tradičně u lemurů hnědých. „Oproti loňskému sourozenci má týden zpoždění,“ říká k odchovu se smíchem Kristýna Kejhová, chovatelka ze Zooparku Zájezd. Samice Berta už je zkušená matka, a tak proběhlo vše bez komplikací. „Berta už u nás porodila celkem devět mláďat, takže ví moc dobře, jak to chodí. Ráno jsme ji našli s mládětem pevně se držícím srsti na břiše. To byl signál, že je vše v pořádku. Lemuři svoje mláďata nosí nejprve na břišní straně a až v pozdějším věku se samicím vozí na zádech. Mají proto instinkt pevně se držet srsti matky. Ta se s nimi díky tomu může pohybovat bez obav a klidně přeskakovat z větve na větev,“ dodává chovatelka. Mládě už mohou návštěvníci vidět v expozici.

Lemur hnědý je primát z řádu poloopic. Živí se především listy a květy stromů a ovocem. Stejně jako všichni ostatní lemuři obývá Madagaskar, kde je pod velkým tlakem ze strany člověka a přichází o své přirozené prostředí. Odchovy lemurů se v Zooparku Zájezd daří pravidelně. V loňském roce zde chovatelé slavili úspěch u čtyř druhů z celkem pěti chovaných. Jednalo se o lemury hnědé, kata, vari a tmavé.

Zoopark Zájezd je menší zoo kousek za Prahou. Je zde více než 100 druhů zvířat a obzvláště děti zde najdou mnoho vyžití. Pro letošní sezonu chystá novinky, např. rozšířené dětské hřiště, novou voliéru pro sovice sněžní nebo úplně novou expozici latinskoamerických druhů. Otevřený je denně od 9 do 18 hodin.