SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Sdílená elektrokola znovu vyjíždějí do kladenských ulic

Pondělí, 4. dubna 2022 09:57

Na osvědčená a velmi oblíbená elektrokola nextbike mohou Kladeňáci znovu nasednout už v pondělí 4. dubna. Na více než padesáti stanicích a sedmi flexibilních zónách po městě najdou letos díky velkému zájmu o dvacet strojů více. Celkem tak na Kladně bude k dispozici 120 sdílených elektrokol.

Sdílená elektrokola znovu vyjíždějí do kladenských ulic (Foto: KL)

Ta mají oproti těm běžným několik zásadních výhod. Více se hodí do kladenského členitého terénu a mají lepší využitelnost pro širší skupinu obyvatel, včetně těch v seniorním věku. Zkušenosti z našeho a ostatních měst jasně dokazují, že si našla oblibu i u lidí, kteří by na běžné kolo třeba už ani nesedli. To platí nejen pro seniory či sváteční sportovce, elektrokola jsou také pro řadu lidí komfortní alternativou osobního automobilu při cestách do práce. Lze na nich totiž pohodlně zdolat větší vzdálenosti a s větším převýšením. „Sdílená elektrokola na Kladno jednoznačně patří, osvědčila se a lidé o ně mají zájem. Jde o moderní trend a my chceme být moderním městem,“ poznamenal kladenský primátor Milan Volf.

Vedení města Kladna ve spolupráci s nextbike vrátilo do ulic elektrokola vloni na jaře. Jejich éra byla před tím nepochopitelně přerušena zavedením obyčejných kol, která si lidé podle statistik půjčovali dvakrát méně. „Podíl elektrokol ve sdílené mobilitě každým rokem signifikantně roste a na základě dat je zřejmé, že si u uživatelů nachází velkou oblibu. Letos bychom chtěli ve spolupráci s městem optimalizovat systém oficiálních stanic/zón a jejich infrastrukturu tak, aby byla služba co nejefektivnější a nejpohodlnější. Chceme tak cílit a inspirovat další potencionální uživatele, aby systém používali ke kratším přesunům po městě namísto automotobilové dopravy, která dopravu ve městě blokuje a znečišťuje ovzduší,“ říká jednatel nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Systém sdílení je jednoduchý. Po registraci a stažení aplikace uživatel na jednom z téměř 60 míst po městě (mapu s umístěním najdete na tomto odkazu) naskenuje telefonem kód kola a může vyrazit. Po jízdě jej na oficiálním místě zase vrátí. Celý proces zabere jen okamžik.

Společnost nextbike je špičkou v oboru, má zkušenosti z 25 českých a více než 300 evropských měst a kladenská radnice má v plánu s ní spolupracovat minimálně další tři roky. Systém nextbike navíc nelimituje uživatele používáním e-kola pouze na území Kladna, vyrazit na něm můžete na výlet i mimo město. Kolo je ovšem nutné vrátit zpět na Kladně.

JAK TO FUNGUJE?

Registrace do systému Registrace a následné používání se provádí přes jednoduchou mobilní aplikaci nextbike (Google Play / App Store), kde se uživatel registruje pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty a poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést na webu https://www.nextbikeczech.com/kladno/.

Za kolik?

Každá minuta jízdy vyjde na 1,50 Kč a nově není účtován žádný jiný poplatek. Pro pravidelné uživatele je znovu připraven výhodný měsíční tarif. Za 299 korun měsíčně získá uživatel prvních patnáct minut jízdy zdarma. Při měsíčním paušálu není počet výpůjček nikterak omezen.

Půjčení

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód, zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení ‚Půjčit kolo‘ se kolo automaticky otevře. Celý proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

Parkování

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup atd. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté jej zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, a proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim z dálky.

Vracení

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné z oficiálních stanic/zón v Kladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci, ale pro samé ukončení není již nutností chytrý telefon použít.

Rezervace

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 Kč za každé kolo. Kolo se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

Nabíjecí centra

Ke stávajícím pěti nabíjecím centrům (nám. Svobody, nám. Sítná, Václavské nám., Havlíčkovo nám. ve Švermově, Sletiště) v průběhu jara přibydou další dvě, a to na náměstí Jana Masaryka a na konečné MHD č. 601 v ulici Wednesbury.


 1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost