SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Sdílená elektrokola znovu vyjíždějí do kladenských ulic

Pondělí, 4. dubna 2022 09:57

Na osvědčená a velmi oblíbená elektrokola nextbike mohou Kladeňáci znovu nasednout už v pondělí 4. dubna. Na více než padesáti stanicích a sedmi flexibilních zónách po městě najdou letos díky velkému zájmu o dvacet strojů více. Celkem tak na Kladně bude k dispozici 120 sdílených elektrokol.

Sdílená elektrokola znovu vyjíždějí do kladenských ulic (Foto: KL)

Ta mají oproti těm běžným několik zásadních výhod. Více se hodí do kladenského členitého terénu a mají lepší využitelnost pro širší skupinu obyvatel, včetně těch v seniorním věku. Zkušenosti z našeho a ostatních měst jasně dokazují, že si našla oblibu i u lidí, kteří by na běžné kolo třeba už ani nesedli. To platí nejen pro seniory či sváteční sportovce, elektrokola jsou také pro řadu lidí komfortní alternativou osobního automobilu při cestách do práce. Lze na nich totiž pohodlně zdolat větší vzdálenosti a s větším převýšením. „Sdílená elektrokola na Kladno jednoznačně patří, osvědčila se a lidé o ně mají zájem. Jde o moderní trend a my chceme být moderním městem,“ poznamenal kladenský primátor Milan Volf.

Vedení města Kladna ve spolupráci s nextbike vrátilo do ulic elektrokola vloni na jaře. Jejich éra byla před tím nepochopitelně přerušena zavedením obyčejných kol, která si lidé podle statistik půjčovali dvakrát méně. „Podíl elektrokol ve sdílené mobilitě každým rokem signifikantně roste a na základě dat je zřejmé, že si u uživatelů nachází velkou oblibu. Letos bychom chtěli ve spolupráci s městem optimalizovat systém oficiálních stanic/zón a jejich infrastrukturu tak, aby byla služba co nejefektivnější a nejpohodlnější. Chceme tak cílit a inspirovat další potencionální uživatele, aby systém používali ke kratším přesunům po městě namísto automotobilové dopravy, která dopravu ve městě blokuje a znečišťuje ovzduší,“ říká jednatel nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Systém sdílení je jednoduchý. Po registraci a stažení aplikace uživatel na jednom z téměř 60 míst po městě (mapu s umístěním najdete na tomto odkazu) naskenuje telefonem kód kola a může vyrazit. Po jízdě jej na oficiálním místě zase vrátí. Celý proces zabere jen okamžik.

Společnost nextbike je špičkou v oboru, má zkušenosti z 25 českých a více než 300 evropských měst a kladenská radnice má v plánu s ní spolupracovat minimálně další tři roky. Systém nextbike navíc nelimituje uživatele používáním e-kola pouze na území Kladna, vyrazit na něm můžete na výlet i mimo město. Kolo je ovšem nutné vrátit zpět na Kladně.

JAK TO FUNGUJE?

Registrace do systému Registrace a následné používání se provádí přes jednoduchou mobilní aplikaci nextbike (Google Play / App Store), kde se uživatel registruje pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty a poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést na webu https://www.nextbikeczech.com/kladno/.

Za kolik?

Každá minuta jízdy vyjde na 1,50 Kč a nově není účtován žádný jiný poplatek. Pro pravidelné uživatele je znovu připraven výhodný měsíční tarif. Za 299 korun měsíčně získá uživatel prvních patnáct minut jízdy zdarma. Při měsíčním paušálu není počet výpůjček nikterak omezen.

Půjčení

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód, zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení ‚Půjčit kolo‘ se kolo automaticky otevře. Celý proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

Parkování

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup atd. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté jej zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, a proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim z dálky.

Vracení

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné z oficiálních stanic/zón v Kladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci, ale pro samé ukončení není již nutností chytrý telefon použít.

Rezervace

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 Kč za každé kolo. Kolo se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

Nabíjecí centra

Ke stávajícím pěti nabíjecím centrům (nám. Svobody, nám. Sítná, Václavské nám., Havlíčkovo nám. ve Švermově, Sletiště) v průběhu jara přibydou další dvě, a to na náměstí Jana Masaryka a na konečné MHD č. 601 v ulici Wednesbury.


 1. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 2. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 3. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 4. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 5. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 6. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 7. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 8. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 9. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 10. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 11. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 12. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 13. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 14. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 15. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 16. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 17. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 18. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 19. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 20. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu