SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Miroslava Pašková: Češi bojují za Ukrajinu důvtipem, improvizací, do vyprodání skladů a vyčerpání sil

Pátek, 25. března 2022 09:58

KOMENTÁŘ: Miroslava Pašková během studií (sociologie, veřejná a sociální politika, média) pracovala jako televizní redaktorka a participovala na multimediálních projektech (ocenění Zlatá lupa). Zpracovala strategii komunikace na sociálních sítích pro Ministerstvo obrany ČR, které ji pak 4 roky zaměstnávalo na pozici vedoucí social media. Na sklonku této etapy založila s přáteli Spolek VLČÍ MÁKY pomáhající novodobým válečným veteránům. Další 3 roky vedla marketing firmy vyrábějících drony. Od té doby, pátým rokem, vyučuje matematiku a angličtinu, což jí umožňuje ještě více se ve volném čase věnovat charitativní činnosti.

Foto: Archiv Mirky Paškové

Má pozornost se od pátku 25. února zúžila na shánění neprůstřelných vest, přileb a jiných propriet pro ukrajinské vojáky. Hodně z nás se snaží pomoci více než připnutím modrožluté vlajky na profilovku a mně nejvíce sedí tohle. Je pátek 18. března a kompletuji třetí velkou zásilku.

Nacvičili jsme to za covidu

Uplynuly bezmála dva roky, kdy jsme si to s kamarády nacvičovali posíláním balíčků na hranice, v nichž tehdy byly doma spíchnuté roušky a štíty z 3D tiskárny. Teď jsou to ochranné balistické prostředky, termoprádlo, sumky pro zásobníky AK-47. Symbolicky jsme si proto zvolili hashtag #balickynahranice2, ale nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.

Hlavní rozdíl asi je, že to celé stojí tak dvacetkrát více. Válka je holt drahá. Nejprve jsem si myslela, že v takové záležitosti se nedá ušetřit, natož improvizovat, opak je pravdou. Došly zásoby v armyshopech? Zkusme pracovní oděvy! Došla balistická ocel Armox? Někdo na střelnici otestuje Hardox, načež to některé strojírny „říznou“…

Jsme národ mírumilovných militaristů

Pohybuji se v „military komunitě“ jedenáctý rok, bývalo mi to náplní práce na Ministerstvu obrany. Domluvit, že na akci pro airsofťáky vystaví vojsko Pandur, pobýt tam s nimi a motivovat je, aby sledovali tehdy nové stránky obrany na sociálních sítích a hlásili se do Aktivní zálohy. V téhle mnohatisícové „armádě“ nadšenců má naše země malý poklad. Nevím, zda by všichni s nadšením narukovali, ale co předvádí nyní, je úctyhodné.

Prakticky všechny armyshopy, kterých jsou v Česku desítky, se už v prvních dnech vydaly ze svých zásob. Ne že by je domácí obyvatelstvo vzalo útokem. Začaly samy vystrojovat tuzemské Ukrajince rukující na frontu a organizovat sbírky a závozy na ukrajinské hranice, někdy až do vnitrozemí. Přetížené osobáky a malé dodávky musely pobrat ještě osobní výstroj jejich zákazníků, kteří ji přišli poslat tam, kde si na válku teď nehrají.

Kdo rychle dává, dvakrát dává

Ukrajinská armáda obdržela českou pomoc nemalého objemu a hodnoty daleko dříve, než oficiální dodávky „zprocesovala“ vláda. A tento proud pokračuje. Co na tom, že tam desítky nadšenců vozí helmy a vesty, které úředně spadají pod vojenský materiál, pro jehož vývoz je třeba licence? Je válka, umírají tam lidé, a tak celníci neřeší. Nazpátek se vozí ženy a děti.

Zatímco příspěvky českých občanů do finančních sbírek lze snadno sledovat, přičemž atakují dvě miliardy, občanská výpomoc je nespočitatelná. A bude zřejmě daleko větší, protože snad každá firma, kterou jsem oslovila, mi zahlásila, že už pomáhá. Třeba i elektro obchody s drony. Jednomu velkoobchodu už dávno došly špunty do uší. Přesto některé z těch firem vymýšlejí, co ještě poslat.

Výstupní strategie

Již po prvním týdnu se šířila proroctví, že zájem a nadšení pomáhat brzy opadne. Pozorovala jsem to v praxi – Zelenskyj připustil, že bude vyjednávat s Rusy, do pár hodin šla „bojová morálka“ Čechů dolů. Druhý den to s dalším projevem stabilizoval. Následovalo další zhoupnutí, než zajel náš premiér do Kyjeva, pročež rozjednané firmy volaly, že posílají dvakrát tolik.

Přesto, za sebe říkám, že jsem už unavená. Cítím to i z hlasů dalších, kdo pomáhají naplno třetí týden. Komfort „dát si pauzu“ si Ukrajinci dopřát nemohou. Tady u nás si ale potřebujeme vydechnout, abychom s dalším nádechem zvládli podpořit čtvrt milionu matek s dětmi, doplnit sklady a v klidu promyslet, kam napřít síly dál. Konečně se k potřebným investicím hlásí i světové vlády, předat jim štafetu není ostuda.


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace