SAMK
ČSAD KLADNO
  • Restaurace Sleťák
  • Farmářské trhy
  • SOU a SOŠ Kladno

Navštivte jarně vyzdobený Hamousův statek ve Zbečně

Úterý, 15. března 2022 07:27

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze otevírají své brány veřejnosti. První hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.

Navštivte jarně vyzdobený Hamousův statek ve Zbečně

První jarní výlet je možné podniknout do skanzenu v Přerově nad Labem. Ten totiž své brány pro návštěvníky otevírá spolu s tradiční každoroční akcí Jaro na vsi už 18. března. V interiérech všech sedmi chalup lze přihlížet scénkám ze života našich předků i starým zvykům a obyčejům, vztahujícím se k jarnímu období a Velikonocům. Otevřeno je denně kromě pondělí.

Od začátku dubna bude možnost výběru značně širší. Návštěvnicky oblíbené je Muzeum lidových staveb v Kouřimi, otevřené v dubnu o víkendech a od května denně kromě pondělí. Shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních i severních Čech, a je tak jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem u nás. Atmosféra skanzenu se neustále obměňuje v návaznosti na cyklu ročních dob a příslušných lidových obyčejů.

Skanzen Vysoký Chlumec, pobočka Hornického muzea Příbram, uchovává cenné památky venkovské architektury, dokládající vývoj rodinného domu od poloviny 17. do počátku 20. století. Přírodní areál leží v údolí potoka, kam byly citlivě zakomponovány usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářská stavení i další mimořádné objekty. Je možné vidět sloupový holubník i včelín. Otevřeno je denně kromě pondělí.

Hamousův statek ve Zbečně je malá, ovšem velmi cenná památka lidové architektury. V dubnu je otevřen o víkendech, od května denně kromě pondělí. V sobotu se v něm pravidelně peče chleba. Návštěvníci mohou prozkoumat selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi a se sýpkou, stodolou, černou kuchyní i výměnkem.

Od poloviny dubna lze navštívit historickou vesnici umění a řemesel Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Návštěvníci v ní zažijí atmosféru tradičních řemesel, potkají dráteníka, hrnčíře, provazníka, mydláře, svíčkaře i papírníka a na středověkém tržišti mohou nakoupit stylové výrobky.

Návštěvu skanzenů lze spojit s jarními výlety po okolí. „Do Přerova se lze vydat pěknou procházkou z Čelákovic, z Kouřimi po naučné stezce k Lechovu kameni, označovaném za astronomický střed Evropy, přes Vysoký Chlumec vede okružní cyklovýlet z Prčice, Hamousův statek je ideálním východiskem k procházce k vodní nádrži Klíčava uprostřed Křivoklátských lesů, Ostrá zase k procházce do Mydlovarského luhu,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.


  1. krimi

    Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

  2. pozvánka

    Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

  3. pozvánka

    Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

  4. zprávy

    Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

  5. foto

    Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

  6. zprávy

    Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

  7. zprávy

    Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

  8. krimi

    Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

  9. sport

    V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

  10. video

    Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

  11. krimi

    Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

  12. krimi

    Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

  13. video

    Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

  14. pozvánka

    Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

  15. povidka

    Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

  16. foto

    FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

  17. zprávy

    Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

  18. zprávy

    Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

  19. zprávy

    Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

  20. zprávy

    O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem