18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

10 turistických novinek roku 2022 ve středních Čechách

Pondělí, 14. března 2022 09:14

Jste dychtiví po turistických novinkách? Zbystřete! Pro rok 2022 jich máme rovnou 10 a na své si rozhodně přijdou vyznavači pěší turistiky, obdivovatelé vojenské techniky, nadšenci do sci-fi a virtuální reality nebo majitelé bydlíků. Na některé si budete muset počkat, jiné už pomalu přestřihávají červenou pásku. Je nejvyšší čas zařadit si tato místa na seznam výletů pro letošní rok.

10 turistických novinek roku 2022 ve středních Čechách (Foto: Josef Poláček)
 1. Karlštejn v novém

Do konce roku 2022 by měla být hotová velkorysá a rozsáhlá rekonstrukce královského hradu Karlštejn. Císařská rezidence Karla IV. prochází zásadní rekonstrukcí, v rámci níž vzniká mimo jiné i nové návštěvnické centrum s moderními pokladnami nebo nové drobné občerstvení. Vybudované budou také nové toalety a na místě těch původních se objeví víceúčelový sál, zamýšlený například pro pořádání různých edukačních programů a kulturních akcí. Ve sklepě v budově purkrabství by se v budoucnu měl prezentovat stavební vývoj hradu a vinařství, které je s Karlštejnem neodmyslitelně spjato. V nově vznikajících prostorách se tak budete moci příjemně zabavit třeba při čekání na prohlídku.

 1. Stellplatz pro karavany i obytňáky v Tetíně

V zahraničí běžná věc, u nás jich je zatím pomálu, ve středních Čechách by se daly napočítat na prstech jedné ruky. Řeč je o oficiálním karavanovém stání na zpevněné ploše mimo kempy neboli o stellplatzech. Jeden takový byl vybudován v Tetíně u fotbalového hřiště a nabízí celkem osm karavanových stání. Kempaři zde mohou přenocovat i provádět základní údržbu, jako doplnit čistou pitnou vodu, dobít baterie, zbavit se odpadu či vylít zásobníky pro šedou vodu i chemickou toaletu. První karavany i obytňáky tu své místo naleznou nejpozději do začátku letošního léta.

 1. Nový Dům přírody Českého krasu

U Koněpruských jeskyní v Českém krasu bude ke konci tohoto roku otevřen nový Dům přírody Českého krasu – návštěvnické středisko, které splní funkci vstupního prostoru do jeskyní a zároveň uspokojí veškeré potřeby návštěvníků. Své zázemí v něm najde pokladna, sociální zařízení, obchůdek, občerstvení s posezením, herna pro nejmenší i úschovna kol. V přízemí se můžete těšit na stálou expozici o přírodě Českého krasu. Vtáhne vás do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny i objevování jeskyní. Seznámíte se s místními chráněnými druhy a nutností jejich ochrany. Chybět nebudou ani různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí či prolézačka umělou jeskyní.

 1. CHKO Český kras slaví 50 let, vznikne i naučná stezka

Mnohotvárná krajina Českého krasu si získává srdce všech romanticky založených návštěvníků. Je plná krasových kaňonů a roklí, provrtána řadou jeskyní a na svém temeni nese porosty dubových hájů. Na téměř celém území byla roku 1972 vyhlášena chráněná krajinná oblast – letos tak Český kras slaví kulaté padesátiny! V průběhu celého roku se chystá řada akcí, setkání a tematických exkurzí. Na podzim je ve Svatém Janu pod Skalou avizována konference k výročí CHKO a ve druhé polovině letošního roku se otevře nejen nový Dům přírody u Koněpruských jeskyní, ale také nová naučná stezka kolem lomů Velká Amerika a Trestanecký lom.

 1. Stezka Středozemím – Českou republikou nově od severu k jihu

Na konci března se očekává vydání knihy popisující a důkladně mapující novou spojnici Severní a Jižní stezky – dálkových příhraničních tras projektu Via Czechia. Nová spojnice s názvem Stezka Středozemím představuje třetí nejdelší turistickou a poutní trasu Via Czechia. Cesta přes střed Čech prochází od nejsevernějšího po nejjižnější bod České republiky, prochází malebnými městy a z velké části sleduje tok Vltavy. Základní pěší varianta Stezky Středozemím měří 569 kilometrů a je rozdělena na 27 denních etap s průměrnou délkou 20-25 kilometrů, vždy s možností ubytování pod střechou. Cyklistická varianta měří 540 kilometrů a lze ji absolvovat přibližně za 10 dní.

 1. Jedinečné a neopakovatelné Kvantario – nejmodernější sci-fi a VR park u nás

Se začátkem roku 2022 finišují v Benešově přípravy unikátního zábavního projektu Kvantario, který si naplno užijete každý víkend. Největší a také nejmodernější svět sci-fi a virtuální reality u nás poskytuje unikátní možnost navštívit světovou přehlídku moderních technologií v bezpočtu zábavních sektorů. Jedinečnou atmosféru dotváří neuvěřitelných 99 světelných a virtuálních instalací. Během návštěvy Kvantaria se vydáte do vesmíru či pod mořskou hladinu, na expedici do safari, do ulic světových metropolí anebo na let horkovzdušným balonem nad divokou přírodou. Na závěr si dopřejete neopakovatelný zážitek z virtuální reality a vydáte se v čase třeba až do dob dinosaurů. To vše v pěti patrech na ploše přes 9 999 m².

 1. V muzeu v Roztokách otevře Archevita – expozice stopami věků

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy na konci dubna představí unikátní multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků. Ta návštěvníkům umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Do děje vás vtáhnou za pomocí projekcí, hologramů a virtuální reality. Vyzkoušíte si své vědomosti anebo klidně postavíte tehdejší dům. Kdo by nechtěl zažít období od doby kamenné po raný středověk na vlastní kůži? Než bude nová expozice připravena, vydejte se zatím na prohlídku ateliéru malířky Zdenky Braunerové, obydlí vrchnostenského správce a expozice věnované fenoménu letních bytů, které do Roztok přilákaly již tisíce zvědavců.

 1. Nové vojenské muzeum v Milovicích

V Milovicích se připravuje nové muzeum věnované vojenství, otevřít by mělo v polovině letošního roku. V prostorech opravovaného kulturního domu na náměstí se zpřístupní hned dvě expozice. První z nich bude věnovaná historii vojenského výcvikového tábora Milovice-Mladá mezi lety 1904-1991. Těšit se tak můžete na zajímavé exponáty, jako například na kanón z legendárního tanku T-34. Expozici doplní promítání dokumentu a vzdělávací program pro školy. V rámci druhé expozice budou k vidění unikátní mozaiky ze 70. a 80. let minulého století, které se v Milovicích podařilo zachránit. Mezi nimi se vyjímá i unikátní mozaika od Radomíra Koláře, složená ze 400 000 kamenů.

 1. Zjistěte, jak se staví pyramida z kostí v kutnohorské kostnici

Velkým jarním lákadlem kutnohorské kostnice v Sedlci bude stavba pyramidy z kostí, kterou bude možné sledovat naživo. Vše se uskuteční v rámci dlouhodobé rekonstrukce unikátní památky, probíhající již několikátý rok. Pyramida byla rozebrána v roce 2019 z důvodu realizace statického zajištění unikátní památky a její opětovné sestavení, které je náročné z hlediska pracovních postupů i z hlediska financí, je hlavním úkolem roku 2022. V současné době se připravuje dřevěná vnitřní konstrukce, samotné sestavení vnějšího pláště z kostí by mělo odstartovat v dubnu. Veškeré práce restaurátorů budou pro návštěvníky kostnice viditelné. Pyramida by měla být kompletně sestavena ve druhé polovině letošního roku.

 1. Voroplavbu čeká zápis na seznam UNESCO

I když voroplavba jako komerční doprava zanikla, tradice s ní spojená je stále živá. Nejde přitom pouze o řemeslné postupy při stavbě voru, ale také o umění navigace po řece i specifickou související kulturu, zvyky a vorařskou slovesnost otisknutou v plaveckých písních a plaveckého slangu. První zmínky o voroplavbě na Vltavě se datují do 11. století. Ze splavných řek ovšem voraře postupně vytlačila železniční doprava. Poslední tečku za tradičním řemeslem udělaly přehrady Vltavské kaskády. Pokud půjde vše hladce, voroplavba by se ke konci tohoto roku mohla ocitnout na Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Nominována byla coby společná iniciativa České republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska a Španělska. Na stejném seznamu se hrdě vyjímá například i sokolnictví, české masopusty nebo umění modrotisku.


 1. zprávy

  Letní počasí je jako na houpačce, nedaleko Běřovic bylo k vidění rodící se tornádo

 2. zprávy

  Další ohromný úspěch chovatelů, v Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

 3. zprávy

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů, nejinak tomu bylo i v červnu

 4. zprávy

  Lunetic a Holki vystoupí v kladenském Kině Sokol, předprodej spuštěn, nenechte si ujít unikátní dvojkoncert

 5. kultura

  Osobnosti města Kladna: Josef Havlíček

 6. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Železniční muzeum Zlonice

 7. zprávy

  Honička jako z akčního filmu skončila dopadením ujíždějícího řidiče nedaleko za Kladnem

 8. zprávy

  Vaření s Liskou, účastník soutěže MasterChef Česko představuje své recepty, tentokrát Ciabatta s Masáky

 9. pozvánka

  Událost roku ve Slaném se blíží, největší setkání majitelů a příznivců nádherných veteránů je za pár dnů

 10. komerční sdělení

  Kavkazská restaurace v Kladně zaútočí jen pozitivně na vaše smysly

 11. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Jenčov

 12. pozvánka

  Zahrada kladenského Zámku představí 7 pádů Honzy Dědka už ve čtvrtek

 13. zprávy

  Porevoluční dovolená. V kempu vás ráno vzbudí čuník a večer doprovázejí do chatky kozy

 14. pozvánka

  Charitativní koncert kladenského Klubu volného času můžete podpořit dobrovolným vstupným ve čtvrtek

 15. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zoopark Zájezd

 16. video

  Bagry se zakously do nádražní budovy v Kladně, bourat a uklízet se bude do 14. července

 17. zprávy

  Ekofrukt Slaný nabízí samosběr jahod, úroda postupně dozrává. Recept na dort za studena.

 18. zprávy

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 2

 19. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Vinařická hora

 20. zprávy

  Tolik diskutované nádraží v Kladně půjde údajně k zemi už za pár hodin