ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

V Kladně zdraží voda, město je proti

Úterý, 14. prosince 2021 07:10

I přes nesouhlas města Kladna se cena vodného a stočného změní v roce 2022 o 6,9 procent směrem nahoru. Rozhodla o tom většina akcionářů společnosti Vodáren Kladno – Mělník. Za dodávku kubíku pitné vody tak domácnosti v regionu působnosti zaplatí o 4,32 korun více než loni a o 3,18 korun za odvedení a vyčištění kubíku vody odpadní.

V Kladně zdraží voda, město je proti (Foto: KL)

Konečná cena vodného a stočného pro rok 2022 bude 115 korun a 39 haléřů včetně daně za 1000 litrů dodané pitné vody a odvedení a vyčištění vod odpadních. Hlavním důvodem změny, který akcionáři uváděli a který rezonuje celým ekonomickým odvětvím, je především nárůst cen vstupů nutných pro výrobu pitné vody, čištění odpadních vod a provozování vodárenské infrastruktury. Vodárny za důvod uvádí i zvýšení reálných cen stavebních prací, což ovlivňuje investice do nutné obnovy celé vodohospodářské infrastruktury.

Město Kladno jako jeden z akcionářů Vodáren Kladno – Mělník se zdražením vodného a stočného v takové výši nesouhlasilo. „Na valné hromadě společnosti jsme o výši ceny vedli rozsáhlou diskusi. Překvapilo mě, jak většina starostů obcí zdražení obhajovala. Nevím, zda si uvědomují, že mají zastupovat zájmy občanů svých obcí. Máme jednu z nejvyšších cen vody, domácnosti už drtí ceny elektřiny a plynu a nepotřebují, aby byly šponovány i další náklady. Pro mě by bylo přijatelné promítnutí zvýšených nákladů do ceny vody ve výši maximálně pěti procent. Pro vyšší zdražení jsem hlasovat nemohl,“ vysvětlil postoj Kladna jeho primátor Milan Volf.