ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Supersport z kladenského Lega je vystaven v Praze

Pondělí, 13. prosince 2021 08:30

V Praze na Chodově je vystaven model Lamborghini FKP 37, který je vyroben z malých kostiček Lega v reálné velikosti a o jehož stavbu se postarali kladenští modeláři. Ty při stavbě použili 400 tisíc dílů a práce zabraly 8660 hodin. Supersport je tak v řadě třetím vozem v měřítku 1:1, který společnost vyrobila.

Supersport z kladenského Lega je vystaven v Praze (Foto: Lego)

Italská automobilka vyrobila limitovanou edici supersportu Lamborghini Sián FKP 37, kterých bylo pouhých 63 kusů. Čtyřiašedesátý automobil této značky byl postaven v kladenském Legu. Poté byl dopraven do dílen automobilky, aby dostal originální lak.

Na náročném úkolu pracovalo 10 měsíců bez ustání 16 lidí. Výsledkem je impozantní, jeden a půl tuny vážící macek, který dokáže jet až třicetikilometrovou rychlostí za pomoci 2 304 mikromotorků Lego. 400 tisíc dílků Lega doplnily pouze reálné bezpečnostní pásy nebo převodovka a ocelová kostra auta.

Lamborghini Sián je v pořadí třetím autem v životní velikosti, které navrhli a postavili v kladenské továrně Lego. Světlo světa již spatřily vozy Bugatti Chiron a McLaren Senna. Všechny jsou dokonalou kopií sériových aut.

Aby Lamborghini Sián mohlo cestovat na výstavy po celém světě, je napevno spojené s kovovou podložkou. Při stavbě se nepoužila ani kapka lepidla. Samotné auto váží přibližně půl tuny, z čehož sériová kola mají asi metrák. S podložkou se hmotnost zvedla na 2,2 tuny. Na maketě jsou kromě skutečných kol použity na zádi a přídi ještě originální znaky loga.

Nyní se v Legu rozhodli, že tento skvost vystaví i Praze v nákupním centru Chodov. Lidé si ho tam mohou prohlédnout jen do konce letošního roku. Poté supersport poputuje na další výstavu.

Supersport z kladenského Lega je vystaven v Praze (Foto: Lego)