ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Dobrovolní hasiči budou pomáhat ve středočeských nemocnicích

Čtvrtek, 9. prosince 2021 07:30

Aktuálně je hospitalizováno ve středočeských nemocnicích 477 pacientů s nákazou covid-19. Z toho je na jednotkách intenzivní péče 73 osob, z nichž je 28 na umělé plicní ventilaci. Aby se zdravotníkům ulevilo, přizvali si před časem na pomoc armádu. Nyní by se k vojákům měli přidat i dobrovolní hasiči.

Dobrovolní hasiči budou pomáhat ve středočeských nemocnicích (Ilustrační foto: KL)

V úterý bylo ve Středočeském kraji nově pozitivně testováno 2314 osob. Celkem je aktuálně nakaženo 34 056 osob. Sedmidenní incidence v našem kraji postupně mírně klesá. Aktuálně je na hodnotě 962 nakažených na sto tisíc obyvatel. V nemocnicích pomáhají vojáci a zapojí se i dobrovolní hasiči.

Před týdnem to bylo více než 1080 nakažených na sto tisíc. Nejvyšší hodnoty incidence vykazují věkové skupiny školních dětí od 6 až do 19 let. Nad hranici 1000 nakažených na 100 tisíc je pak i věková skupina odpovídající rodičům těchto dětí a mladých, tedy od 30 do 49 let. „Počet hospitalizovaných se dramaticky nezvedá, nicméně nárůst počtu vážných případů je varující, byť zdaleka nejsme na číslech jarní vlny, která byla více než dvojnásobná. Ještě v pátek bylo na JIP ve Středočeském kraji 47 nakažených. Z čísel tak lze pozorovat, že šíření nákazy zpomaluje, ale dopady vysokých nárůstů z předešlého období nemocnice ještě v příštích dnech pocítí. To, co je pro zdravotníky na JIP frustrující, je počet pacientů, kteří u nich na lůžku, v těžkém stavu a napojeni na přístrojích, vůbec nemuseli ležet,“ uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková.

Středočeské nemocnice nadále aktuální zátěž zvládají. A to také za pomoci armády. Aktuálně je v zdravotnických zařízeních a jednom pobytovém sociálním zařízení v regionu nasazeno 42 příslušníků.

V současné době je v rámci celé České republiky přihlášeno 653 dobrovolných hasičů. V rámci Středočeského kraje se přihlásilo celkem 105 dobrovolníků, všichni plně očkovaní proti covid-19, nicméně kvůli chybějícímu očkování proti virové hepatitidě je okamžitě k dispozici 37 z nich.

„Jsem vděčná za to, že se dobrovolní hasiči ze Středočeského kraje nabídli v takovém počtu, jsou navíc ochotni a schopni pomoci sedm dní v kuse. Chceme vyvolat jednání se státem, aby navýšil hasičským sborům úhrady za tak zvané zásahy, aby hasičům byly schopny nasazení v nemocnicích nebo pobytových zařízeních sociální péče uhradit,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Situace v sociálních službách je nadále stabilizovaná. Poslední data ukazují, že v pobytových zařízeních sociální péče zřizovaných krajem jsou nakaženi pouze čtyři klienti z celkem pěti tisíc. V ostatních pečovatelských pobytových zařízeních se jedná o 20 klientů.