Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Žena v Malých Kyšicích zabila srnu. Úmysl v tom nebyl

Středa, 24. listopadu 2021 14:08

V letošním roce řešili kladenští policisté více jak dvě stovky dopravních nehod se zvěří. Škody se vyšplhaly ke statisícům. Své by o tom mohla vyprávět žena, která si pondělní večer pokazila tím, že narazila do srny, která ji v Malých Kyšicích chtěla přeběhnout přes vozovku.

Žena v Malých Kyšicích zabila srnu. Úmysl v tom nebyl (Ilustrační foto: PČR)

Každý rok zahynou na našich silnicích tisíce zvířat, velkých i těch menších. Nejčastěji jsou to zajíci a srnčí zvěř. Výjimkou nejsou ani lišky a divočáci. „K zatím poslední kolizi vyjížděli naši policisté v pondělí po sedmé hodině večerní do katastru obce Malé Kyšice. Tam došlo ke střetu osobního vozidla Jeep, za jehož volantem byla devětačtyřicetiletá žena z Příbramska, se srnou. Při nehodě došlo k poškození přední části automobilu a k usmrcení zvířete,“ vysvětlila policistka Michaela Nováková.

Je důležité řidičům připomenout, aby brali na vědomí označené úseky a to snížením rychlosti a pozorováním obou krajnic. Pokud někteří řidiči jezdí převážně v noci, je možné si nechat na automobil nainstalovat vysokofrekvenční píšťalu, která zvěř odradí. Důležité je také mít na paměti, že vysoká zvěř, stejně jako divoká prasata, chodí obvykle ve skupinách a jednotlivá zvířata mají tendenci jedna druhé následovat, bez ohledu na projíždějící vozidlo. Pokud řidič spatří přecházet zvíře přes silnici, je důležité snížit rychlost a zhasnout dálková světla. Pokud nastane situace, kdy střet je již nevyhnutelný, v žádném případě se nedoporučuje strhávat volant, ale naopak držet jej v přímém směru. Čelní náraz je totiž bezpečnější variantou, než se snažit zvířeti vyhnout nějakým nebezpečným manévrem.

Pokud již ke srážce dojde, je zapotřebí zdokumentovat škodu pro svoji pojišťovnu a zavolat na linku 158. Policisté budou informovat myslivce. Těm je třeba srážku nahlásit, i pokud nedojde k poškození vozu nebo pokud zvíře zůstane zraněné ležet u silnice. Je kruté odjet a nechat zvíře, aby se zbytečně dlouho trápilo.