Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění známková tvorba Cyrila Boudy

Středa, 22. září 2021 13:45

K příležitosti 120 let narození malíře, ilustrátora, grafika a kladenského rodáka Cyrila Boudy byla 10. září zahájena ve Sládečkově vlastivědném muzeu výstava jeho známkové tvorby. Ta potrvá až do 9. ledna příštího roku. Ovšem zapůjčené originály poštovních známek budou k vidění jen do konce září.

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění známková tvorba Cyrila Boudy (Foto: KL)

I když se Cyril Bouda přestěhoval ještě v dětství se svou rodinou do Prahy, která bývá občas neprávem označována jako Boudovo rodiště, do Kladna ho znovu a znovu přivádělo jeho dílo ilustrátorské a grafické.

Přehled jeho tvorby je vskutku impozantní – více než 1500 původních grafik, stovky knižních ilustrací, ale i olejomalby a akvarely. Neopominutelné jsou jeho návrhy známek.

Na výstavě uvidíte zvětšeniny návrhů poštovních známek, prvních obálek a do konce září budou vystaveny také originály známek zapůjčené z Poštovního muzea v Praze. Nechybí ani známka s kladenskou tematikou. Když Kladno v roce 1961 slavilo 400. výročí povýšení na městečko, vytvořil Cyril Bouda k tomuto jubileu návrh na poštovní známku.

Muzeum přichystalo i několik tematických aktivit pro dětské návštěvníky. Výstava byla připravena ve spolupráci s Poštovním muzeem v Praze.