SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Povídka Kladenských listů: Lidice – Ivana Dimová

Sobota, 21. srpna 2021 08:15

Následující krátké povídky byly napsány do soutěže Lidice. Děti je psaly na opravdu nelehká témata, ale popraly se s nimi statečně. První z nich, Ivana Dimová psala na téma: Místa bolesti, místa paměti

Foto: KL

Sedím na zadním sedadle rodinného auta. Znuděně koukám z okna. Jedeme totiž na výlet do Lidic. Vůbec nevím, proč jsou tak významné. Zaparkovali jsme vedle stánku s občerstvením. Šli jsme se podívat na Lidice.

Prohlížela jsem si základy domů, až jsem došla na místo, kde stál kostel. Něco mě na tom místě zaujalo. Nevím, přesně co, ale jo. Obešla jsem základy kostela. Viděla jsem zídku a v ní něco. Přišla jsem blíž a vida. Deník. Vypadá docela staře. Sedám si a pomalu otvírám deník…

Aliččin deník

Narodila jsem se v roce 1932. Žila jsem v Lidicích. Měla jsem tři sestry a dva bratry.

Žili jsme si normální a poklidný život, dokud nedošlo k vypálení Lidic. Mysleli si, že my z Lidic jsme ukrývali vrahy Hajdricha (nevím, jak se to píše). Otce a staršího bratra zastřelili. Matku odvlekli do koncentračního tábora a mě se sestrami a bratrem poslali do Německa na převýchovu. Rozdělili nás.

 Se svou sestrou Annou se vídám ve škole. Ona chodí do 2. B a já do 3. A. Ale s Maruškou, Jarmilkou a Jiříčkem jsem se neviděla už půl roku.

Moje nevlastní matka dělá co pro to, abych na tu smutnou událost zapomněla. Jenže mně to zůstane v srdci napořád. Každý má v srdci kousek bolesti a zármutku.

Někdy přemýšlím, zda je má pravá matka ještě naživu. Jediný, co mi z původních hraček zbylo, je kufřík a v něm je: deník (do kterého si teď píšu), tužka s obrázkem srdíčka (tu tužku mi dala máma), kamínek pro štěstí (od Jarmilky), náušnice (od Marušky), jehla a nit (od Jiříčka), vyřezávaný koník (od táty) a panenka (co jsem dostala k Vánocům). Vzala jsem si všechny nejdůležitější věci, co potřebuji. No, dobře. Tyhle věci nepotřebuji, ale mám je nejraději. Vždyť jsou od mé rodiny. Moje nevlastní matka mi koupila květinu na výzdobu pokoje a můj nevlastní otec mi vyřezal rámeček na fotky (nějaké jsem měla v tom kufříku).

Tak už jsem tu půl roku, a teprve si hledám kamarády. Ve škole mám skoro kamarádku. Jen se jí zeptat, jestli se chce se mnou kámošit. Pak mám nevlastního bratra a s ním se kamarádím, ale nevím, jestli se to počítá. Snad si nějaké najdu, stejně mě máma volá, ať už jdu do školy.

Mám skvělou zprávu. Po škole jsem se šla zeptat nevlastní mámy, jestli nemůžu jít ven. Sice řekla, že můžu jít, až přijde Hans. Když přišel, šli jsme do parku. Tam byla jeho parta. Přijali mě mezi sebe! Já byla tak šťastná. Konečně mám kamarády. V partě je Gerda, Karl, Hans a já. Šli jsme se projít parkem a povídali jsme si.

…Slyším kroky a někdo říká: „Pojď!“ Lekla jsem se. Zaklapla jsem Aliččin deník a rychle jsem ho schovala do zídky. Naštěstí to byl táta.

Pomalu jsem se šourala k autu. V hlavě se mi přemítaly otázky. Žije ještě? Jak se tam ten deník dostal? Přežila Aliččina máma? Vrátila se do Lidic? Co je to vlastně ten koncentrační tábor? Měla ji nevlastní matka ráda? Chudák. Představa, že tátu zabijí a mámu někam odvlečou, mě děsí. I když jsem ji neznala, je mi jí líto. Je mi smutno, když si na ni vzpomenu. Odteď je pro mě velmi bolestivé a smutné být v Lidicích. 1. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. foto

  Handikopavené děti zažily v Řisutech ocenění svého celoročního snažení

 3. krimi

  Přes zákaz řídili auta, hrozí jim dva roky za mřížemi

 4. zprávy

  Kladenská nemocnice má za září na kontě 54 miminek

 5. zprávy

  Po stopách zvoniček na slánsku se vydaly stovky lidí

 6. zprávy

  KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast

 7. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 8. zprávy

  Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

 9. krimi

  Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu

 10. foto

  Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa

 11. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 12. zprávy

   Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný

 13. zprávy

  Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny

 14. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 15. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 16. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 17. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 18. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 19. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 20. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav