Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Chodec se sluchátky a mobilem jde nehodě naproti

Úterý, 29. června 2021 06:40

Celkem běžně se dnes v provozu pohybují chodci zahledění do mobilních telefonů a se sluchátky na uších. Řada z nich pak ale nevnímá, co se kolem nich děje, a zvyšuje tím riziko vzniku dopravní nehody. Čísla o tom, kolik se stalo takových karambolů, policie neeviduje. Nehody ale spadají do pomyslné kolonky s příčinou nepozornost a roztržitost. Takoví chodci v loňském roce zavinili 221 událostí.

Ilustrační foto: KL

Na českých silnicích se vloni stalo bezmála 95 000 dopravních nehod. Zemřelo při nich 460 lidí, z toho 81 chodců, což je o 12 méně než v roce předešlém. Dalších 362 chodců bylo těžce zraněno a 1 901 utrpělo lehká poranění. Přímo ke srážce s nimi došlo ve 2 397 případech. Třetinu zavinili sami. „Chodci jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, při střetu nejsou ničím chráněni. Ze zákona musí být ohleduplní, pozorní a opatrní,“ upozorňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Povzbudivé je, že se počty nehod s účastí chodců snižují. V posledních letech ovšem dochází k událostem, které mají tragický konec, převážně v obcích než mimo ně. Celkem tak zahynulo 49 chodců. Vyšetřováním se zjistilo, že desetina zemřelých přišla o život kvůli nepozornosti či roztržitosti.

Častým problémem jsou takzvané smartphone zombie, tedy chodci, kterým pozornost odvádí chytré telefony nebo sluchátka s hlasitou hudbou. „Jsou tak zahleděni do svých telefonů, že přestávají vnímat okolní provoz, vyhýbají se na poslední chvíli, bez rozhlédnutí a nečekaně vstupují do silnice. Zcela vážně jdou ale naproti nebezpečným situacím, protože řidiči často nemají šanci na jejich nepředvídatelné chování zareagovat, zpomalit a zabránit střetu. A jsou to právě chodci, kteří utrpí při nehodách ta nejtěžší zranění,“ zdůrazňuje Polák a dodává: „Žijeme v době, kdy máme telefon neustále při sobě. Pokud se pohybujeme v silničním provozu a potřebujeme ho použít, je jedno jestli rychle odpovědět na zprávu nebo si vyhledat nějakou informaci, je třeba zastavit na bezpečném místě a v klidu si vyřídit, co potřebujeme.“

Řada lidí, zvláště děti, si zpříjemňuje cestu posloucháním hudby ze sluchátek. Neuvědomují si, že v silničním provozu ohrožují sebe i druhé. Nereagují na vnější podněty, neslyší přijíždějící vozidla ani varovné zvukové signály od řidičů. Kvůli hlasité hudbě může chodec přeslechnout zvuk vozidel integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě zvolání kolemjdoucího, které by mu mohlo zachránit život.