ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

V Kladně začala rozsáhlá rekonstrukce základní školy Norská

Středa, 16. června 2021 07:00

Začala největší letošní investice v oblasti školství. Součástí rekonstrukce pavilonové základní školy v Norské ulici v Kročehlavech jsou kromě jiného zateplení vnějšího pláště budov a řízené větrání učeben s využitím výměníků tepla. Zhruba 40 procent z celkových způsobilých investičních výdajů, které činí přes 46 milion korun, pokryje dotace z evropských fondů.

V Kladně začala rozsáhlá rekonstrukce základní školy Norská (Foto: KL)

Pro celý areál jsou zvoleny čtyři základní barvy: světle modrá, meruňková, okrová žlutá a hráškově zelená. Pro vstupní pavilon C je zvolen odstín okr světlý. Hlavní průčelí pavilonu C, kde je zázemí pro administrativu a v nižším podlaží odborné učebny, bude zdobit výrazný nápis „základní škola“ a také výtvarné dílo.

Vzhledem k charakteru stavby nevznikly na území školy požadavky na demolice či kácení dřevin. Hlavní zásobování staveniště bude z ulic Norská a Holandská. Stavební činnosti produkující zvýšený hluk a vibrace budou po domluvě prováděny tak, aby co nejméně obtěžovaly školu i okolí, a to jeden den v týdnu v čase od 7.00 do 21.00. Převoz prašného materiálu bude prováděn na „zaplachtovaných“ korbách nákladních vozů.

„Zateplením šesti pavilonů školy v Norské ulici snížíme energetickou náročnost budov. Tím se zmenší emise skleníkových plynů, což pomůže zlepšit zdejší životní prostředí. Město zároveň uspoří finance vynakládané na vytápění školského zařízení. Současné úpravy se netýkají bazénu a tělocvičny, které byly rekonstruovány dříve a již mají fasádu zateplenou,“ upozornil kladenský primátor Milan Volf.

Práce zahrnují demontáž střešního pláště až k nosné konstrukci. Dále demontáž veškeré techniky, osvětlení, okapové soustavy a dalších prvků umístěných na budovách. Budou provedeny výkopové práce podél fasád a následně zateplení obvodových a střešních plášťů pavilonů. Následovat bude položení nových střešních plášťů, jejich osazení klempířskými a zámečnickými prvky, hromosvody a anténami. Pamatováno bude také na kamery, osvětlení, založení okapového chodníku podél objektů atd. Součástí je zavedení regulace otopných soustav a systému energetického managementu, který zajistí efektivitu vytápění pavilonů.

„Zásadní je zlepšení podmínek žáků. Ve všech prostorách určených k výuce budou instalovány vzduchotechnické jednotky s automatickým řízením provozu, které budou kontrolovat koncentraci oxidu uhličitého a zpětné získávání tepla. Zjednodušeně řečeno: Rekuperační jednotka odvede ven vydýchaný vzduch a čerstvý vzduch přivedený zvenku pomocí odpadního vzduchu, který ohřeje na požadovanou teplotu. Tím se vyhneme tepelným ztrátám, ke kterým dochází při klasickém větrání učeben otevíráním oken,“ uvedl primátor.

Rekonstrukce školy v Norské proběhne po etapách. První na řadě jsou pavilon A a vstupní pavilon C, a to včetně výměny oken a vstupních dveří. Všechny školní pavilony postupně získají novou barevnou fasádu. Na každém bude jak základní, tak doplňková barva, která pak na jiném pavilonu bude tou základní.

„Rekonstrukci školy jsme uvítali, čekali jsme na ni. Především pavilon C více než patnáct let. Stará okna jsou v dezolátním stavu, centimetrové fuky v rámech nejsou výjimkou. Samozřejmě je skvělé a důležité, že se provedou i další zásadní změny, které zlepší pracovní pohodu ve třídách jak žákům, tak učitelům,“ poznamenala ředitelka školy Daniela Vlčková. „Vítáme montáž nové vzduchotechniky. Ve třídách se v jarním období kumuluje teplo bez ohledu na otevřená okna. Pracovní pohoda klesá i v podzimních a zimních měsících, kdy se topí a kdy je i přes regulaci jednotlivých topných těles třeba větrat,“ přiblížila stávající situaci.

Práce proběhnou za provozu školy. „Přijmeme proto opatření zaručující bezpečnost žáků a zaměstnanců, a to podle toho, ve kterém pavilonu se zrovna bude pracovat,“ konstatovala ředitelka.

Pokud se nevyskytnou komplikace, rekonstrukce areálu v Norské by měla být kompletně hotova v prosinci příštího roku.


Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše