Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Lidicích proběhla pieta k 79. výročí vyhlazení obce

Pondělí, 14. června 2021 07:00

V sobotu se v obci Lidice uskutečnila každoroční pieta k výročí vyhlazení obce nacisty za druhé světové války. Vzpomínka proběhla kvůli vládním restrikcím v omezeném rozsahu za účasti politické elity země.

V Lidicích proběhla pieta k 79. výročí vyhlazení obce (Foto: Martin Homola, absphoto)

Během dopoledne přicházeli k památníku v přesně vymezených časech vrcholní představitelé státu jako například předsedové Senátu, Poslanecké sněmovny nebo Vlády České republiky. Položen zde byl věnec i za prezidenta republiky Miloše Zemana, který se pietní akce osobně nezúčastnil. Posléze byla pronesena modlitba za oběti lidické tragédie a zazněla státní hymna. Od odpoledních hodin mohli na místo nosit květiny i zástupci veřejnosti, kteří vzpomněli na hrůzné události z před 79 lety.

10. června 1942 přestala existovat obec Lidice. 173 mužů bylo zastřeleno na místě, ženy a děti odvlečeny pryč. Ženy a děti byly násilně odděleny v Kladně, odkud nacisté ženy odvezli do koncentračního tábora Ravensbrück a děti, které nebyly vybrány k poněmčení, do Chelmna, kde byly zavražděny. Obec byla srovnána se zemí tak, aby po ní nezůstala jediná památka. Tento čin pomsty se nesmazatelně zapsal do smutné tváře dějin.

Památník Lidice proto pořádá akce připomínající osud lidických obyvatel, kteří zemřeli proto, aby svět nikdy nemohl zapomenout na to, co je člověk schopen udělat člověku.


Autor: (fa)