ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Od června do října budou ve Středočeském kraji jezdit historické parní vlaky

Sobota, 5. června 2021 08:00

Cestující ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praze se mohou od června svézt několika nostalgickými vlaky taženými parními lokomotivami. Půjde o okružní jízdy do oblasti dolního Posázaví nebo malebným Prokopským údolím a Pražským Semmeringem.

Od června do října budou ve Středočeském kraji jezdit historické parní vlaky (Foto: Zdroj Středočeský kraj)

„Cestování nostalgickými vlaky krásnou přírodou Středočeského kraje bude jistě nevšedním zážitkem nejen pro nadšence železnice, ale pro všechny, kteří si budou chtít zpestřit léto a užít si pohodový výlet za zajímavými místy ve středních Čechách. Pokud se například rozhodnete pro výlet legendárním Posázavským Pacifikem, můžete mimo jiné navštívit hrad v Týnci nad Sázavou s vyhlídkou ze strážní věže,“ uvedl Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy.

„Posázaví bylo vždycky jedním z hlavních cílů pražských výletníků. Prokopské údolí a nejhezčí pražská železniční trať Pražský Semmering znovu nadchne svojí neopakovatelnou atmosférou i úchvatnými výhledy. Proto vítám každou další možnost, jak zpestřit Pražanům cesty do přírody a za zážitky, o to více po dlouhém turistickém půstu způsobeném pandemií koronaviru,“ doplňuje náměstek primátora hlavního města Prahy Adam Scheinherr.

„Velmi mě těší, že můžeme i v letošním roce znovu ve spolupráci s Prahou a Středočeským krajem nabídnout nejen fanouškům železnice jedinečný a nezapomenutelný zážitek z jízdy historickými vlaky. Vlaky budou taženy parní lokomotivou 434.2186 přezdívanou Čtyřkolák, jejíž výroba započala již na konci 19. století. Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením,“ říká ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš a dodává: „Jízdy jsou naplánovány vždy na jeden víkend v měsíci, a to od června do října. Tradičně se těší obrovskému zájmu, doporučuji tedy všem cestujícím využít možnosti nákupu jízdenek v předprodeji na všech pokladnách a nově také v e-shopu Českých drah.“

Vlak „Párou Posázavím“ vyjede poprvé v sobotu 12. června na okružní výlet do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje s možností navštívit Týnec nad Sázavou. Historická souprava pojede po jedné z našich nejkrásnějších lokálek, romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, které za první republiky dali trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes. Než se vlak vydá na další cestu, budou mít cestující dostatek času prohlédnout si město Týnec nad Sázavou a jeho památky. Navštívit lze například městské muzeum s expozicí týnecké kameniny, hrad s vyhlídkou ze strážní věže anebo se jen tak projít podél řeky Sázavy.

V neděli 13. června se mohou zájemci prvně vydat „Párou Prahou.“ Vlak vyjede z pražského smíchovského nádraží, bude pokračovat přes Zličín do Hostivic a zpět po stejné trase do stanice Praha-Smíchov. Z provozních důvodů půjde tento den o jedinečnou příležitost užít si nevšední výhledy na město z Pražského Semmeringu hned dvakrát. Jde o trať, která si pro svůj profil, okolní přírodní scenérie a dva historické viadukty vysloužila označení odvozené podle známé rakouské horské železnice. Přímo z vlaku je možné obdivovat bájnou vyšehradskou skálu, pankráckou pláň s moderními budovami a při jízdě po železničním mostě přes Vltavu také panorama Pražského hradu a historické Prahy. V následujících termínech již bude trasa tohoto vlaku opět okružní s jízdou Prokopským údolím.

Zajímavý zážitek nabídne od 6. června rovněž Kolínská řepařská drážka, kde bude kromě vlaků tažených dieselovou lokomotivou ve vybrané dny v provozu i parní lokomotiva. Každou sobotu od 10. července bude možnost svézt se parním vlakem také po takzvané Kolešovce. Historický vlak proveze cestující po trati podél chmelnic mezi Lužnou u Rakovníka a Kolešovicemi třikrát denně. V Lužné u Rakovníka je možné navštívit také muzeum Českých drah s početnou sbírkou železničních vozidel.    

Autor: Oldřich Buchetka 1. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 2. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 3. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 4. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 5. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 6. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 7. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 8. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 9. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 10. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 11. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 12. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 13. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 14. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 15. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 16. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 17. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi

 18. zprávy

  Tábory pro zvídavé děti budou letos i v Kladně

 19. info z radnice

  Zámecká stodola i zahrada projdou proměnou, stodola bude sloužit veřejnosti

 20. kultura

  Dům kultury Kladno v neděli představí Kladenský symfonický orchestr