ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Další přírůstek v Zooparku Zájezd. Narodila se tam trojčata lemurů vari

Pondělí, 24. května 2021 07:50

Po malém lemurovi hnědém, který se narodil koncem března, mohou chovatelé v Zooparku Zájezd opět slavit. V dubnu se jim tam totiž narodila rovnou trojčata lemurů vari. Celé dva dny si jejich počtem ale nemohli být jistí, protože matka své ratolesti pečlivě střežila.

Další přírůstek v Zooparku Zájezd. Narodila se tam trojčata lemurů vari (Foto: Zoopark Zájezd)

6. dubna čekalo na chovatele velké překvapení. Samice lemura vari (Varecia variegata) byla neobvykle klidná a držela se na jedné z horních polic své vnitřní ubikace. Hned bylo jasné, že došlo k očekávanému porodu. „Celé dva dny se ale od mláďat nehnula a velmi úzkostlivě si malé novorozence střežila. Z krátkých pozorování jsme tušili, že mláďat bude víc než jedno. V hustém kožichu samice se ale maličká mláďata snadno schovají. Nechtěli jsme samici příliš rušit a čekali jsme na moment, kdy své hnízdo na chvíli opustí při krmení. Pak teprve jsme zjistili, že mláďata nejsou dvě, ale rovnou tři,“ uvádí hlavní chovatelka Jitka Jonáková a dodává: „Lemuři vari, na rozdíl od jiných druhů lemurů, které chováme, svá mláďata totiž nenosí na těle, ale odkládají je do hnízd, kam se za nimi vrací a kde jsou v bezpečí.“

Odchov se v Zájezdu podařil po roční pauze, kdy byl chovný pár rozdělen. Samice s mláďaty je v současnosti v chovném zázemí zoo, ale brzy jim bude umožněn přístup do venkovní expozice, kde je budou moci návštěvníci pozorovat.

Lemur vari je primát z řádu poloopic. Patří mezi větší druhy lemurů a živí se především listy a květy stromů a jejich plody. Své teritorium si hájí výrazným hlasovým projevem, který je slyšet kilometry daleko. Stejně jako všichni ostatní lemuři obývá Madagaskar, kde je pod velkým tlakem ze strany člověka a přichází o své přirozené prostředí. Odchovy lemurů se v Zooparku Zájezd daří pravidelně. V loňském roce zde chovatelé slavili úspěch u čtyř druhů z celkem pěti chovaných. Jednalo se o lemury hnědé, kata, vari a tmavé. V letošním roce se podařilo odchovat mládě lemura hnědého.

Autor: Daniel Koleška