SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí

Středa, 12. května 2021 07:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně dokončuje nový centrální depozitář za více než 144 milionů korun. Třípodlažní stavba pojme až 809 tisíc knihovních jednotek, což jsou knihy, svazky periodik, zvukové nosiče, mapy, notové záznamy a další dokumenty. Podle propočtů zadávacího projektu se při současném tempu přírůstků depozitář zaplní za 24 let.

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí (Foto: KL)

„Je to velká investice s přesahem do budoucna, navíc v dobré lokalitě nedaleko knihovny, a ještě se smysluplně využil brownfield po někdejších skladovacích halách Poldovky. Mám radost, že se podařilo vyřešit dlouhodobý problém s ukládáním knihovního fondu, o který knihovna pečuje. Přinese to komfort čtenářům i zaměstnancům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková, která si budovu přijela prohlédnout s dalšími kolegy ze Středočeského kraje.

Nový depozitář přijde na 144 257 000 korun. Středočeský kraj na něj získal dotaci z prostředků IROP, která činí 110,6 milionů korun. „Novostavba plná moderních technologií zajistí ideální podmínky pro dlouhodobé uchování knihovního fondu tak, aby odpovídaly všem současným normám. Moderní regálový systém a digitální technika, které se začnou instalovat v dalších týdnech, urychlí a usnadní manipulaci s fondem. Přemístění fondu, digitalizačního pracoviště a knihařské dílny ze stávajících nevyhovujících skladů výrazně zlepší pracovní i hygienický komfort zaměstnanců,“ připomněl krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

V současné době má Středočeská vědecká knihovna Kladno ve skladech zhruba 480 tisíc knihovních jednotek, což je pro představu 11 tisíc regálových metrů. Knihovna využívá kromě svého příručního skladu v hlavní budově ještě šest externích skladů ve městě. Čtyři v pronajatých budovách a dva ve svých prostorách. Díky novému depozitáři bude vše pod jednou střechou, a to jen několik metrů od hlavní budovy knihovny. Zahájení stěhování se předpokládá koncem letošního léta po instalaci úložného regálového systému a technickém dovybavení pracovišť i kanceláří. Knihovní fond přestěhuje firma, která předloží ve výběrovém řízení optimální nabídku. Náklady na stěhování se odhadují na dva až tři miliony korun. Definitivní zahájení provozu nového depozitáře se předpokládá před koncem letošního roku.

Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška současné sklady neodpovídají normám, knihovna musí platit za jejich pronájem a prostory pro uložení fondu jsou nedůstojné a přeplněné. „V novém centrálním depozitáři bude normativně regulovaná klimatizace i moderní bezpečnostní kamerový systém. Na digitalizačním pracovišti se budou na skeneru skenovat knihy a dokumenty pro interní i externí potřebu a nakládka i vykládka bude probíhat ve vnitřním prostoru, takže vše bude chráněno před nepříznivými klimatickými podmínkami,“ vysvětlil další přínos centrálního depozitáře ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Svoz knih z mnoha míst po městě také prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal Ondrášek.

Knihovna v Kladně existuje už bezmála 124 let. V květnu 1897 byl ustaven spolek „Lidová knihovna na Kladně“ a 5. září téhož roku se mu podařilo otevřít první kladenskou veřejnou knihovnu. Jejím tehdejším sídlem byla jedna místnost v sokolovně dostavěné krátce předtím. V průběhu let se několikrát změnil její zřizovatel i místo sídla. Byla knihovnou městskou, okresní, krajskou státní vědeckou a dnes pod zřizovatelem Středočeským krajem je veřejnou krajskou knihovnou.

Zdroj: Středočeský kraj 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 3. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 4. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 5. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 6. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 7. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 8. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 9. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 10. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 11. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 12. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 13. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 14. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 15. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 16. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 17. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 18. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 19. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 20. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy