SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí

Středa, 12. května 2021 07:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně dokončuje nový centrální depozitář za více než 144 milionů korun. Třípodlažní stavba pojme až 809 tisíc knihovních jednotek, což jsou knihy, svazky periodik, zvukové nosiče, mapy, notové záznamy a další dokumenty. Podle propočtů zadávacího projektu se při současném tempu přírůstků depozitář zaplní za 24 let.

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí (Foto: KL)

„Je to velká investice s přesahem do budoucna, navíc v dobré lokalitě nedaleko knihovny, a ještě se smysluplně využil brownfield po někdejších skladovacích halách Poldovky. Mám radost, že se podařilo vyřešit dlouhodobý problém s ukládáním knihovního fondu, o který knihovna pečuje. Přinese to komfort čtenářům i zaměstnancům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková, která si budovu přijela prohlédnout s dalšími kolegy ze Středočeského kraje.

Nový depozitář přijde na 144 257 000 korun. Středočeský kraj na něj získal dotaci z prostředků IROP, která činí 110,6 milionů korun. „Novostavba plná moderních technologií zajistí ideální podmínky pro dlouhodobé uchování knihovního fondu tak, aby odpovídaly všem současným normám. Moderní regálový systém a digitální technika, které se začnou instalovat v dalších týdnech, urychlí a usnadní manipulaci s fondem. Přemístění fondu, digitalizačního pracoviště a knihařské dílny ze stávajících nevyhovujících skladů výrazně zlepší pracovní i hygienický komfort zaměstnanců,“ připomněl krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

V současné době má Středočeská vědecká knihovna Kladno ve skladech zhruba 480 tisíc knihovních jednotek, což je pro představu 11 tisíc regálových metrů. Knihovna využívá kromě svého příručního skladu v hlavní budově ještě šest externích skladů ve městě. Čtyři v pronajatých budovách a dva ve svých prostorách. Díky novému depozitáři bude vše pod jednou střechou, a to jen několik metrů od hlavní budovy knihovny. Zahájení stěhování se předpokládá koncem letošního léta po instalaci úložného regálového systému a technickém dovybavení pracovišť i kanceláří. Knihovní fond přestěhuje firma, která předloží ve výběrovém řízení optimální nabídku. Náklady na stěhování se odhadují na dva až tři miliony korun. Definitivní zahájení provozu nového depozitáře se předpokládá před koncem letošního roku.

Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška současné sklady neodpovídají normám, knihovna musí platit za jejich pronájem a prostory pro uložení fondu jsou nedůstojné a přeplněné. „V novém centrálním depozitáři bude normativně regulovaná klimatizace i moderní bezpečnostní kamerový systém. Na digitalizačním pracovišti se budou na skeneru skenovat knihy a dokumenty pro interní i externí potřebu a nakládka i vykládka bude probíhat ve vnitřním prostoru, takže vše bude chráněno před nepříznivými klimatickými podmínkami,“ vysvětlil další přínos centrálního depozitáře ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Svoz knih z mnoha míst po městě také prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal Ondrášek.

Knihovna v Kladně existuje už bezmála 124 let. V květnu 1897 byl ustaven spolek „Lidová knihovna na Kladně“ a 5. září téhož roku se mu podařilo otevřít první kladenskou veřejnou knihovnu. Jejím tehdejším sídlem byla jedna místnost v sokolovně dostavěné krátce předtím. V průběhu let se několikrát změnil její zřizovatel i místo sídla. Byla knihovnou městskou, okresní, krajskou státní vědeckou a dnes pod zřizovatelem Středočeským krajem je veřejnou krajskou knihovnou.

Zdroj: Středočeský kraj 1. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. foto

  Handikopavené děti zažily v Řisutech ocenění svého celoročního snažení

 3. krimi

  Přes zákaz řídili auta, hrozí jim dva roky za mřížemi

 4. zprávy

  Kladenská nemocnice má za září na kontě 54 miminek

 5. zprávy

  Po stopách zvoniček na slánsku se vydaly stovky lidí

 6. zprávy

  KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast

 7. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 8. zprávy

  Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

 9. krimi

  Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu

 10. foto

  Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa

 11. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 12. zprávy

   Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný

 13. zprávy

  Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny

 14. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 15. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 16. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 17. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 18. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 19. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 20. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav