Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • 90 let školy
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí

Středa, 12. května 2021 07:00

Středočeská vědecká knihovna v Kladně dokončuje nový centrální depozitář za více než 144 milionů korun. Třípodlažní stavba pojme až 809 tisíc knihovních jednotek, což jsou knihy, svazky periodik, zvukové nosiče, mapy, notové záznamy a další dokumenty. Podle propočtů zadávacího projektu se při současném tempu přírůstků depozitář zaplní za 24 let.

V Kladně se dokončuje nový depozitář. Počítá s rezervou na celé čtvrtstoletí (Foto: KL)

„Je to velká investice s přesahem do budoucna, navíc v dobré lokalitě nedaleko knihovny, a ještě se smysluplně využil brownfield po někdejších skladovacích halách Poldovky. Mám radost, že se podařilo vyřešit dlouhodobý problém s ukládáním knihovního fondu, o který knihovna pečuje. Přinese to komfort čtenářům i zaměstnancům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková, která si budovu přijela prohlédnout s dalšími kolegy ze Středočeského kraje.

Nový depozitář přijde na 144 257 000 korun. Středočeský kraj na něj získal dotaci z prostředků IROP, která činí 110,6 milionů korun. „Novostavba plná moderních technologií zajistí ideální podmínky pro dlouhodobé uchování knihovního fondu tak, aby odpovídaly všem současným normám. Moderní regálový systém a digitální technika, které se začnou instalovat v dalších týdnech, urychlí a usnadní manipulaci s fondem. Přemístění fondu, digitalizačního pracoviště a knihařské dílny ze stávajících nevyhovujících skladů výrazně zlepší pracovní i hygienický komfort zaměstnanců,“ připomněl krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

V současné době má Středočeská vědecká knihovna Kladno ve skladech zhruba 480 tisíc knihovních jednotek, což je pro představu 11 tisíc regálových metrů. Knihovna využívá kromě svého příručního skladu v hlavní budově ještě šest externích skladů ve městě. Čtyři v pronajatých budovách a dva ve svých prostorách. Díky novému depozitáři bude vše pod jednou střechou, a to jen několik metrů od hlavní budovy knihovny. Zahájení stěhování se předpokládá koncem letošního léta po instalaci úložného regálového systému a technickém dovybavení pracovišť i kanceláří. Knihovní fond přestěhuje firma, která předloží ve výběrovém řízení optimální nabídku. Náklady na stěhování se odhadují na dva až tři miliony korun. Definitivní zahájení provozu nového depozitáře se předpokládá před koncem letošního roku.

Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška současné sklady neodpovídají normám, knihovna musí platit za jejich pronájem a prostory pro uložení fondu jsou nedůstojné a přeplněné. „V novém centrálním depozitáři bude normativně regulovaná klimatizace i moderní bezpečnostní kamerový systém. Na digitalizačním pracovišti se budou na skeneru skenovat knihy a dokumenty pro interní i externí potřebu a nakládka i vykládka bude probíhat ve vnitřním prostoru, takže vše bude chráněno před nepříznivými klimatickými podmínkami,“ vysvětlil další přínos centrálního depozitáře ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Svoz knih z mnoha míst po městě také prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal Ondrášek.

Knihovna v Kladně existuje už bezmála 124 let. V květnu 1897 byl ustaven spolek “Lidová knihovna na Kladně” a 5. září téhož roku se mu podařilo otevřít první kladenskou veřejnou knihovnu. Jejím tehdejším sídlem byla jedna místnost v sokolovně dostavěné krátce předtím. V průběhu let se několikrát změnil její zřizovatel i místo sídla. Byla knihovnou městskou, okresní, krajskou státní vědeckou a dnes pod zřizovatelem Středočeským krajem je veřejnou krajskou knihovnou.

Zdroj: Středočeský kraj 1. foto

  Na Sletišti se konal šestý ročník Seniorského pětiboje

 2. zprávy

  Nové přístrojové vybavení zaplatila kladenské nemocnici místní teplárna

 3. sport

  Fotbalové Kladno odstartovalo nevyrovnanými výkony, potvrdí v sobotu lepšící se formu?

 4. sport

  Tým Miners do 13 let vyhrál na turnaji ve Frýdku-Místku všechny zápasy

 5. pozvánka

  Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je k vidění známková tvorba Cyrila Boudy

 6. foto

  Střední škola designu a řemesel Kladno se zapojila do akce „UKLIĎME SVĚT“

 7. foto

  V Buštěhradě byl den otevřených dveří ve sluneční elektrárně

 8. krimi

  V Kladně jsou poctiví nálezci horkým zbožím

 9. krimi

  V Kladně kradl recidivista potraviny, teď mu hrozí tři roky žaláře

 10. krimi

  V Libušíně napáchal zloděj na novostavbě škodu 60 tisíc

 11. zprávy

  V Kladně a Slaném se natáčel seriál Ochránce

 12. pozvánka

  Sbor dobrovolných hasičů z Hřebče zve na požární útok

 13. pozvánka

  Ve Slaném budou rožnit býka, vyhlásí sportovce roku a uspořádají mistrovství v boulderingu

 14. krimi

  Mladík usedl za volant i přes zákaz řízení, nyní mu hrozí vězení

 15. zprávy

  Slaný nabídne pozemky na Hájích formou aukce

 16. pozvánka

  Na škole E. Beneše oslaví výročí jejího založení s ročním zpožděním

 17. zprávy

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 18. sport

  První výhru Rytířů v sezoně zajistil dvěma góly Jaromír Jágr!

 19. pozvánka

  Rytíři pořádají v pondělí náborovou akci

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rufuse, chcete ho?