Letos už středočeští záchranáři zaznamenali 43 případů opařených dětí
Středa, 28. dubna 2021 07:00
Stačí vteřina nepozornosti, podcenění situace a pak už jen pláč, bolest, časově náročné léčení a mnohdy trvalé následky. Samozřejmě jsou situace, kterým nedokážete ani při maximální opatrnosti zabránit, ale velkému počtu úrazů se zabránit dá, radí zdravotníci.
V letošním roce už středočeští záchranáři zaznamenali 43 případů, kdy vyjeli na pomoc popáleným nebo opařeným dětem ve věku do 10 let. Vloni bylo takových případů 108. Tento rok se zatím ve všech případech jednalo o pacienty v kojeneckém a batolecím věku. U tak malých dětí už je pět procent zasaženého povrchu těla vážné poškození zdraví.
Většinu případů spojuje nepozornost dospělé osoby, podcenění situace, rychlost a takřka nepředvídatelnost pohybu dětských ručiček, které si letos například sáhly na rozpálené sklo krbových kamen, ponořily se do talíře s omáčkou či se ze zvědavosti dotkly rozpálené plotny. Z pohledu statistiky jsou však největším nebezpečím káva a čaj, které mají „na svědomí“ 16 opařených dětí.
Pravidla prevence opaření/popálení batolete nejsou složitá:
- Zamezit dítěti přístup k přímému zdroji tepla (kamna, přímotop, sporák a tak dále).
- Překontrolovat teplotu vody před každým koupáním.
- V přítomnosti dítěte vařit na vzdálenějších plotýnkách.
- U varné konvice protáhnout kabel tak, aby si nemohlo batole konvici stáhnout.
- Zajistit na stole ubrus proti pohybu.
- Nenosit dítě v jedné a vroucí nápoj v druhé ruce, protože stačí jeden dobře mířený pohyb buclaté ručky a neštěstí je na světě.
Samozřejmě jsou situace, kterým nedokážete ani při maximální opatrnosti zabránit, ale velkému počtu úrazů se zabránit dá. Pokud i přes všechna opatření dojde k opaření, svlékněte oblečení, které je nasáté vroucí tekutinou, a začněte postižené místo chladit studenou vodou, ne ledovou. Vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte linku 155.
Autor: Petra Effenbergerová