Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní!

Neděle, 4. dubna 2021 09:00

Zoologické zahrady jsou uzavřeny v součtu už téměř sedm měsíců. Díky podpoře od návštěvníků se ale zatím daří Zoopark Zájezd udržet při životě. Nepřítomnost návštěvníků nejvíce pociťují primáti a leguáni.

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní! (Foto: KL)

Těžko uvěřitelných 205 dní jsou od loňského března zoologické zahrady uzavřeny pro veřejnost. Vláda se tak snaží snížit riziko nakažení koronavirem. Mezitím městské parky praskají ve švech a na cyklostezkách se hemží cyklisté. „Bohužel nám nebylo umožněno otevřít venkovní expozice, kde by návštěvníci byli na vzduchu, mohli se pohodlně vzájemně vyhnout a mohlo by se tak ulevit frekventovaným místům ve městech, kde se nyní tlačí spousty lidí. Pro soukromé zoo jsou zdrojem příjmů z 90 procent právě návštěvníci, a protože o zvířata je třeba pečovat každý den, náklady na provoz oproti normálnímu stavu klesly jen minimálně. Kvůli uzavření celé zoo jsou bez práce i externí provozovatelé občerstvení nebo kavárny,“ říká vedoucí vzdělávání a komunikace Daniel Koleška.

Zoopark Zájezd se tak neustále potýká s nepříjemnými finančními potížemi. „Pro letošní rok jsme měli připravené investice do nové expozice s jihoamerickými druhy zvířat nebo rozšíření dětského hřiště. Staré voliéry už byly v havarijním stavu a bylo třeba je zbourat tak jako tak. Teď musíme rozvažovat, kolik z naplánovaných prostředků budeme moci uvolnit pro výstavbu nových expozic a zda se nám je vůbec podaří postavit podle plánu. Moc mě to mrzí, protože ze zoologického hlediska by se jednalo o unikátní expozici v rámci celé České republiky s mnoha zajímavými druhy ptáků či vzácných leguánů. Kvůli snížení nákladů už jsme museli přistoupit k přesunu dospělých karakalů k chovateli do Polska. Nyní máme v expozici umístěné dva mladé samce z loňského vrhu a snad se nám jednoho z nich podaří v budoucnu dopárovat a obnovit chov těchto zajímavých šelem,“ uvedl dále Koleška.

Přežití zoo by nebylo možné bez pomoci od návštěvníků, kteří do zoo sice nemohou, ale podporují ji na dálku. „Na serveru Donio jsme založili sbírku Pro plné misky zvířátkům na pokrytí nákladů na krmení. Za necelé dva měsíce se podařilo vybrat už téměř 350 tisíc, což je na tak malou zoo úžasné. Lidé nás podporují i zasíláním peněz na transparentní účet, zakoupením adopcí zvířat nebo i materiálně dovezením ovoce, zeleniny nebo dokonce i sena.  V minulém roce jsme obdrželi i významnou finanční podporu od okolních obcí. Všem našim podporovatelům jsme nesmírně vděční a pevně věřím, že se v letošním roce setkáme v zoo a budeme jim moci poděkovat i osobně. Nebýt jich, ani si nedovedu představit, jak bychom s provozem zoo dokázali pokračovat,“ tvrdí Daniel Koleška a dodává: „Návštěvníci v zoo nejvíce chybí lemurům. Jsou to sociálně žijící primáti, kteří mají rádi společnost. Kromě členů vlastní skupiny jsou pro ně návštěvníci velmi zajímavým zpestřením a hlavně mláďata, která se teď na jaře začnou rodit, jsou z návštěvníků unešená.“

Sociálně žijí třeba i leguáni modraví a i na nich je znát, že jim lidé chybí. „Náš samec Vašík je často k vidění, jak ze svého terária pozoruje dění v celé expozici. Zatím se musí smířit jen s pozorováním chovatelů,“ uzavírá Koleška.

Zoopark Zájezd můžete podpořit i vy zasláním libovolné částky prostřednictvím sbírky a to ZDE:

Nebo adopcí ZDE:

Autor: (red)
 1. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 2. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 3. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 4. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 5. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 6. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 7. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 8. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 9. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 10. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 11. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 12. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 13. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 14. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 15. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 16. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 17. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 18. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 19. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 20. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům