ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní!

Neděle, 4. dubna 2021 09:00

Zoologické zahrady jsou uzavřeny v součtu už téměř sedm měsíců. Díky podpoře od návštěvníků se ale zatím daří Zoopark Zájezd udržet při životě. Nepřítomnost návštěvníků nejvíce pociťují primáti a leguáni.

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní! (Foto: KL)

Těžko uvěřitelných 205 dní jsou od loňského března zoologické zahrady uzavřeny pro veřejnost. Vláda se tak snaží snížit riziko nakažení koronavirem. Mezitím městské parky praskají ve švech a na cyklostezkách se hemží cyklisté. „Bohužel nám nebylo umožněno otevřít venkovní expozice, kde by návštěvníci byli na vzduchu, mohli se pohodlně vzájemně vyhnout a mohlo by se tak ulevit frekventovaným místům ve městech, kde se nyní tlačí spousty lidí. Pro soukromé zoo jsou zdrojem příjmů z 90 procent právě návštěvníci, a protože o zvířata je třeba pečovat každý den, náklady na provoz oproti normálnímu stavu klesly jen minimálně. Kvůli uzavření celé zoo jsou bez práce i externí provozovatelé občerstvení nebo kavárny,“ říká vedoucí vzdělávání a komunikace Daniel Koleška.

Zoopark Zájezd se tak neustále potýká s nepříjemnými finančními potížemi. „Pro letošní rok jsme měli připravené investice do nové expozice s jihoamerickými druhy zvířat nebo rozšíření dětského hřiště. Staré voliéry už byly v havarijním stavu a bylo třeba je zbourat tak jako tak. Teď musíme rozvažovat, kolik z naplánovaných prostředků budeme moci uvolnit pro výstavbu nových expozic a zda se nám je vůbec podaří postavit podle plánu. Moc mě to mrzí, protože ze zoologického hlediska by se jednalo o unikátní expozici v rámci celé České republiky s mnoha zajímavými druhy ptáků či vzácných leguánů. Kvůli snížení nákladů už jsme museli přistoupit k přesunu dospělých karakalů k chovateli do Polska. Nyní máme v expozici umístěné dva mladé samce z loňského vrhu a snad se nám jednoho z nich podaří v budoucnu dopárovat a obnovit chov těchto zajímavých šelem,“ uvedl dále Koleška.

Přežití zoo by nebylo možné bez pomoci od návštěvníků, kteří do zoo sice nemohou, ale podporují ji na dálku. „Na serveru Donio jsme založili sbírku Pro plné misky zvířátkům na pokrytí nákladů na krmení. Za necelé dva měsíce se podařilo vybrat už téměř 350 tisíc, což je na tak malou zoo úžasné. Lidé nás podporují i zasíláním peněz na transparentní účet, zakoupením adopcí zvířat nebo i materiálně dovezením ovoce, zeleniny nebo dokonce i sena.  V minulém roce jsme obdrželi i významnou finanční podporu od okolních obcí. Všem našim podporovatelům jsme nesmírně vděční a pevně věřím, že se v letošním roce setkáme v zoo a budeme jim moci poděkovat i osobně. Nebýt jich, ani si nedovedu představit, jak bychom s provozem zoo dokázali pokračovat,“ tvrdí Daniel Koleška a dodává: „Návštěvníci v zoo nejvíce chybí lemurům. Jsou to sociálně žijící primáti, kteří mají rádi společnost. Kromě členů vlastní skupiny jsou pro ně návštěvníci velmi zajímavým zpestřením a hlavně mláďata, která se teď na jaře začnou rodit, jsou z návštěvníků unešená.“

Sociálně žijí třeba i leguáni modraví a i na nich je znát, že jim lidé chybí. „Náš samec Vašík je často k vidění, jak ze svého terária pozoruje dění v celé expozici. Zatím se musí smířit jen s pozorováním chovatelů,“ uzavírá Koleška.

Zoopark Zájezd můžete podpořit i vy zasláním libovolné částky prostřednictvím sbírky a to ZDE:

Nebo adopcí ZDE:

Autor: (red)
 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše