SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní!

Neděle, 4. dubna 2021 09:00

Zoologické zahrady jsou uzavřeny v součtu už téměř sedm měsíců. Díky podpoře od návštěvníků se ale zatím daří Zoopark Zájezd udržet při životě. Nepřítomnost návštěvníků nejvíce pociťují primáti a leguáni.

Zoopark Zájezd je stále uzavřen. Už 205 dní! (Foto: KL)

Těžko uvěřitelných 205 dní jsou od loňského března zoologické zahrady uzavřeny pro veřejnost. Vláda se tak snaží snížit riziko nakažení koronavirem. Mezitím městské parky praskají ve švech a na cyklostezkách se hemží cyklisté. „Bohužel nám nebylo umožněno otevřít venkovní expozice, kde by návštěvníci byli na vzduchu, mohli se pohodlně vzájemně vyhnout a mohlo by se tak ulevit frekventovaným místům ve městech, kde se nyní tlačí spousty lidí. Pro soukromé zoo jsou zdrojem příjmů z 90 procent právě návštěvníci, a protože o zvířata je třeba pečovat každý den, náklady na provoz oproti normálnímu stavu klesly jen minimálně. Kvůli uzavření celé zoo jsou bez práce i externí provozovatelé občerstvení nebo kavárny,“ říká vedoucí vzdělávání a komunikace Daniel Koleška.

Zoopark Zájezd se tak neustále potýká s nepříjemnými finančními potížemi. „Pro letošní rok jsme měli připravené investice do nové expozice s jihoamerickými druhy zvířat nebo rozšíření dětského hřiště. Staré voliéry už byly v havarijním stavu a bylo třeba je zbourat tak jako tak. Teď musíme rozvažovat, kolik z naplánovaných prostředků budeme moci uvolnit pro výstavbu nových expozic a zda se nám je vůbec podaří postavit podle plánu. Moc mě to mrzí, protože ze zoologického hlediska by se jednalo o unikátní expozici v rámci celé České republiky s mnoha zajímavými druhy ptáků či vzácných leguánů. Kvůli snížení nákladů už jsme museli přistoupit k přesunu dospělých karakalů k chovateli do Polska. Nyní máme v expozici umístěné dva mladé samce z loňského vrhu a snad se nám jednoho z nich podaří v budoucnu dopárovat a obnovit chov těchto zajímavých šelem,“ uvedl dále Koleška.

Přežití zoo by nebylo možné bez pomoci od návštěvníků, kteří do zoo sice nemohou, ale podporují ji na dálku. „Na serveru Donio jsme založili sbírku Pro plné misky zvířátkům na pokrytí nákladů na krmení. Za necelé dva měsíce se podařilo vybrat už téměř 350 tisíc, což je na tak malou zoo úžasné. Lidé nás podporují i zasíláním peněz na transparentní účet, zakoupením adopcí zvířat nebo i materiálně dovezením ovoce, zeleniny nebo dokonce i sena.  V minulém roce jsme obdrželi i významnou finanční podporu od okolních obcí. Všem našim podporovatelům jsme nesmírně vděční a pevně věřím, že se v letošním roce setkáme v zoo a budeme jim moci poděkovat i osobně. Nebýt jich, ani si nedovedu představit, jak bychom s provozem zoo dokázali pokračovat,“ tvrdí Daniel Koleška a dodává: „Návštěvníci v zoo nejvíce chybí lemurům. Jsou to sociálně žijící primáti, kteří mají rádi společnost. Kromě členů vlastní skupiny jsou pro ně návštěvníci velmi zajímavým zpestřením a hlavně mláďata, která se teď na jaře začnou rodit, jsou z návštěvníků unešená.“

Sociálně žijí třeba i leguáni modraví a i na nich je znát, že jim lidé chybí. „Náš samec Vašík je často k vidění, jak ze svého terária pozoruje dění v celé expozici. Zatím se musí smířit jen s pozorováním chovatelů,“ uzavírá Koleška.

Zoopark Zájezd můžete podpořit i vy zasláním libovolné částky prostřednictvím sbírky a to ZDE:

Nebo adopcí ZDE:

Autor: (red)
 1. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 2. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 3. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 4. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 5. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 6. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 7. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 8. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 9. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 10. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 11. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 12. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 13. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 14. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 15. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 16. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 17. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 18. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 19. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 20. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu