ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Unhošť promění odpadové hospodářství díky chytrým technologiím

Čtvrtek, 18. března 2021 07:30

Moderní technologie zavádí do odpadového hospodářství město Unhošť. Součástí modernizace obecních odpadů je i nový systém evidence odpadů v nově vybudovaném sběrném dvoře. Od něj si samospráva slibuje výrazně větší množství vytříděných odpadů. Město bude moci s pomocí této novinky sledovat prostřednictvím QR kódů skutečné množství odpadu ukládaného jednotlivými uživateli do sběrného dvora.

Unhošť promění odpadové hospodářství díky chytrým technologiím (Foto: Filip Poštulka)

V rámci proměny odpadového hospodářství získala každá domácnost kartičku na sběrný dvůr. Ty slouží k identifikaci domácnosti na sběrném dvoře při odevzdání odpadu, který lze uložit ve sběrném dvoře. Systém načte jednoduše kartičku do evidenčního systému a automaticky se propojí s množstvím a druhem odevzdaného odpadu. Díky tomu mají zastupitelé dokonalý přehled o obecních odpadech a můžou nastavit kroky, které odpadového hospodářství v Unhošti učiní výrazně efektivnější.

„Chtěli jsme vybrat nástroj pro co nejefektivnější přístup k odpadu. Zvolili jsme proto evidenční systém, který tyto nároky splňuje. Získáme tak dokonalý přehled o ukládaných odpadech jednotlivých domácností,“ vysvětluje starostka města Iveta Koulová a doplňuje: „Věříme, že díky novému sběrnému dvoru, který je vybavený chytrým evidenčním systémem, dosáhneme vyšší efektivity odpadového hospodářství. Budeme tak moci lépe reagovat na zvyšující se náklady v oblasti odpadového hospodářství i na změny legislativy.“

Systém, který město Unhošť zavedlo, se jmenuje ECONIT a je součástí řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše, jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat, tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru Unhošti.

Autor: Filip Poštulka