Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Jak ušetřit za topení? Pomůže nové těsnění a odvzdušnění radiátorů

Středa, 17. března 2021 07:20

Jakmile účty za teplo překročí únosnou mez, nabízí se hned několik možností, co s tím. Z dlouhodobého hlediska se jednoznačně vyplatí investovat do výměny oken nebo do zateplení budovy. Ale co když jsou pro vás tato řešení příliš nákladná? V tom případě se vám budou hodit tipy, jak začít topit efektivněji a za méně peněz.

Jak ušetřit za topení? Pomůže nové těsnění a odvzdušnění radiátorů (Foto: Zdroj – pexels.com)

Vyměňte dodavatele tepla

Online srovnání cen plynu a elektřiny vám během pár minut prozradí, zda není na čase změnit dodavatele tepla. Ročně tak můžete ušetřit až několik tisíc korun. Změna dodavatele přitom není časově ani byrokraticky náročná.

Zkontrolujte těsnění

Staré, nevyhovující těsnění oken a dveří je častou příčinou úniku tepla z interiéru. Zkontrolujte proto, zda ho není třeba nahradit novým. K rychlé výměně se hodí například samolepicí těsnění, které zvládnete nainstalovat za pár minut, nebo termoizolační fólie, která se lepí na okenní sklo.

Odvzdušněte radiátory

Zdá se vám, že topení v obývacím pokoji hřeje méně než v jiné místnosti? Zkuste si schválně vzpomenout, zda jste ho už letos odvzdušnili. Neodvzdušněný radiátor poznáte nejen podle toho, že méně topí, ale po spuštění se z něj zřetelně ozývá bublání, nebo dokonce šplouchání. V takovém případě je potřeba vypustit vzduchové bubliny odvzdušňovacím kohoutem.

Regulujte teplotu v jednotlivých místnostech

Pokud máte tu možnost, vybavte radiátor v každé místnosti regulační hlavicí, na které nastavíte optimální teplotu. Moderní termostatické hlavice lze dokonce ovládat i na dálku prostřednictvím mobilní aplikace, a to s využitím bluetooth nebo wi-fi. Snadno tak teplotu v konkrétní místnosti snížíte například v době, kdy jste zrovna v práci, nebo ji naopak zvýšíte, až se budete vracet z víkendového výletu.

Pamatujte, že v obývacím pokoji je ideální teplota cca 21 °C, v ložnici stačí dokonce pouhých 18 °C i méně k tomu, abyste se dobře vyspali. V kuchyni vám s vytápěním pomůže trouba a další spotřebiče, proto ji zbytečně nepřetápějte.

Topení nikdy zcela nevypínejte

Odjíždíte na víkend nebo na týden z bytu? Nastavte teplotu vytápění na 15–16 °C. Zejména v rodinných domech, kde hrozí vyšší riziko vzniku plísní nebo zamrznutí přívodu vody, se úplné vypnutí topení nedoporučuje. Prochladlé stěny se totiž dlouho prohřívají a náklady s tím spojené v podstatě vynulují peníze ušetřené za vytápění v době nepřítomnosti.

Jak ušetřit za topení? Pomůže nové těsnění a odvzdušnění radiátorů (Foto: Zdroj – pexels.com)

Komerční sdělení