Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Místnosti je možné účinně desinfikovat ozónem, prověřili Buštěhradští vědci

Pondělí, 15. března 2021 07:20

Desinfekce prostředí budov je dnes často diskutovaným tématem. Způsobů provedení je mnoho, ale otázkou zůstává jejich účinnost. Tým Kvality vnitřního prostředí Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT experimentálně prověřil jeden z nich, a to desinfekci ozónem pomocí generátoru Ozon Clean UP.

Místnosti je možné účinně desinfikovat ozónem, prověřili Buštěhradští vědci (Foto: UCEEB)

Vědci ve spolupráci s prodejcem, firmou Technofiber, analyzovali proudění vzduchu a rozložení koncentrace ozónu v prostředí. Proudění vzduchu bylo popsáno prostřednictvím částicové laserové anemometrie v bezprostředním okolí generátoru O3 a v testovací místnosti. Lokálním měřením ve vybraných bodech pak byla zaznamenána koncentrace O3.

Analýza proudění vzduchu potvrdila dostatečné rychlosti a tvar proudu vzduchu vhodné pro rozšíření O3 do celé místnosti. V okolí generátoru bylo dosaženo rychlostí proudění až 4,5 metru za sekundu, na podlaze pod generátorem okolo 0,65 metru za sekundu. Z toho vyplývá, že klesavý proud vzduchu s ozónem z generátoru se po kontaktu s podlahou rozdělí a podél ní pokračuje do ostatních částí místnosti. Přímý dosah proudu lze odhadnout na minimálně 4 metry.

Měření koncentrace potvrdilo vhodnou distribuci ozónu z jednoho generátoru, kdy minimální koncentrace vhodná pro desinfekci byla dosažena v celé místnosti velikosti 153 metrů čtverečních i přes překážky proudění způsobené vybavením. Nejnižší koncentrace v místnosti byla naměřena 5,6 ppm v nejvzdálenějším bodě ve výšce 1 metru. Přičemž v okolním prostoru této místnosti při kontrolním měření byly zjištěny bezpečné koncentrace.

Zajímavé bylo zjištění, že v nevětrané místnosti dochází k rozložení ozónu po hodině a čtyřiceti pěti minutách od vypnutí generátoru. Po této době se místnost stala bezpečnou pro opětovný pobyt lidí.