Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

V Kladně už fungují sdílená kola

Úterý, 9. března 2021 07:10

Po několikaměsíční zimní odmlce se do ulic města Kladna vrátila sdílená kola. Ceny výpůjček jsou stejné jako loni. Bicyklů je pro tuto sezonu připraveno rovných 100 kusů a jejich uživatelé je budou moci využít na více než 50 strategicky rozmístěných oficiálních stanicích.

V Kladně už fungují sdílená kola (Foto: KL)

Od března slouží obyvatelům Kladna v ulicích opět sdílená kola, a to v nejmodernějších modelech. Službu zajišťuje, stejně jako loni, firma Nextbike z Olomouce. Sto kusů jízdních sdílených kol je vybaveno třírychlostní přehazovačkou. Výhodou je jednoduchý systém jejich registrace a půjčování včetně monitoringu a pravidelného svozu z míst, na která nepatří. Kola jsou také vybavena funkcí SMARTlock, která umožňuje odemknutí a zamčení do pěti vteřin na jakémkoli z vyhrazených míst.

JAK NA SDÍLENÁ KOLA

Za kolik

Prvních 15 minut bude pro uživatele kol zdarma a poté každých dalších 30 minut za 15 korun. Pro ty, kteří využívají delší trasy, jsou připravené výhodné tarify, kde uživatelé získají za 149 korun měsíčně extra 30 minut zdarma na každou výpůjčku. Tarif je platný na mechanická kola ve všech městech, kde dodavatel působí, včetně Prahy.

Registrace do systému

Pro registraci je potřeba stáhnout si aplikaci Nextbike a registrovat se pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty a poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde Nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést ZDE:

Půjčení kol

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód, zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení ‚Půjčit kolo‘ se kolo automaticky otevře. Celý proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

Parkování kola

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup a podobně. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté jej zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, a proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim z dálky.

Vrácení kola

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné z oficiálních stanic v Kladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci, ale pro samé ukončení není již nutností chytrý telefon použít.

Rezervace kola

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 korun za každé kolo. Kolo se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

Informace

Veškeré další potřebné informace zájemci naleznou ZDE:

Autor: (red)