SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
  • Vánoce
  • Restaurace Sleťák
  • SOU a SOŠ Kladno

Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce

Středa, 3. března 2021 07:10

Od pondělí 1. března se ve firmách rozjelo plošné testování na covid-19 bez zdravotníků. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí čtyři testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou.

Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce (Foto: BusinessInfo.cz)

Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví k samotestování připravila stručného průvodce. Jde o doplňkové testování, nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Od 3. března začne být testování zaměstnanců pro firmy s více než 250 zaměstnanci povinné, od 5. března se povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. A to proto, aby mohl průmysl i přes pandemii koronaviru fungovat dál.

Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, takzvané samotestování, si firmy mohou koupit pouze od společností, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu Ministerstva zdravotnictví. Rozšiřuje se každý den. Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.

„Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách ale bude povinné,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Do 12. března by měli být otestování všichni zaměstnanci firem s více než 250 zaměstnanci, do 15. března pak všichni z podniků od 50 do 249 zaměstnanců. Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Nejdéle do dvou týdnů tak 10 000 firem otestuje 2,1 milionu svých pracovníků. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korunami na test a zaměstnance.”

Zaměstnavatelé, kteří budou testovat sami, budou muset hlásit případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60 korun bude náležet za maximálně čtyři testy měsíčně na jednoho zaměstnance či OSVČ bez zaměstnanců. Další náklady budou příspěvkem firem pro zdraví zaměstnanců. Jednou měsíčně vykáže zaměstnavatel vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře. Pojišťovna zpětně proplatí příspěvek až 240 korun za jednoho zaměstnance či jednu OSVČ bez zaměstnanců za daný měsíc. První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu, zdravotní pojišťovny k tomu chystají elektronické formuláře. Za zaměstnance bude pojišťovny o příspěvek žádat zaměstnavatel, OSVČ bez zaměstnanců si požádají samy. Dobrovolně a na vlastní náklady lze samozřejmě testy provádět častěji.

„Testování ve firmách je dalším krokem, jak zastavit šíření epidemie a zároveň co nejméně ohrozit chod ekonomiky. Pravidelné a opakované testování zachytí i bezpříznakové přenašeče, kteří tak nevědomky mohou nakazit i ostatní. Zároveň jako Ministerstvo zdravotnictví průběžně rozšiřujeme seznam testů, jimž byla udělena výjimka, a je tak možné je použít i laiky pro sebetestování,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Podle současných informací od firem, které obdržely výjimku od Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé měli o víkendu ve skladech přibližně pět milionů testů, v tomto týdnu by pak měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

„Pravidelné testování je účinný nástroj, jak zabránit šíření nemoci ve firmách. Zavedení povinného testování podporujeme, považujeme ho za logický krok v aktuální koronavirové situaci. Každý zodpovědný zaměstnavatel by měl udělat vše pro to, aby ochránil své zaměstnance,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Firmy jsou podle současných informací Ministerstva průmyslu a obchodu připraveny v dalších týdnech zajistit nejméně 10 milionů testů. Denně jim nyní chodí stovky objednávek od firem, které chtějí testovat zaměstnance, poptávku mají i od dalších prodejních kanálů do maloobchodní sítě. Další nabídka na dodávání testů se bude odvíjet od poptávky po zavedení povinného testování ve firmách.

„Testování v malých a středních firmách probíhá již zcela běžně od podzimu 2020, firmy chtějí ochránit svůj provoz a dělají pro to maximum, přestože na to již vynaložily obrovské náklady z vlastních zdrojů. Vítáme finanční podporu testování od státu a oceňujeme, že se týká i živnostníků. Masivní a povinné testování ve firmách zcela jednoznačně podporujeme,“ dodává předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Také členové Hospodářské komory jsou připraveni pomoci státu s testováním zaměstnanců. „Po vládním rozhodnutí o povinných testech v podnicích apeluje Hospodářská komora na to, aby nová povinnost řešila i případy, kdy se zaměstnanci testování organizovaném zaměstnavateli budou bránit,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba.

Průvodce deseti kroky pro samotestování bez zdravotníků najdete ZDE:

Kromě systému samotestování bez zdravotníků nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Protože se zde výsledek přímo zaznamenává do informačního systému infekčních nemocí, lze pozitivní osobu bezodkladně izolovat a trasovat. Firmy mohou toto testování nadále realizovat i přímo v podniku, pokud si sjednají potřebného zdravotníka.

Autor: Štěpánka Filipová




  1. zprávy

    Mladí hokejisté ze Slaného zvítězili v kampani Puky pomáhají

  2. zprávy

    Pátý ročník soutěže o nejkrásnější kladenskou fotografii se blíží ke konci, ještě můžete hlasovat

  3. sport

    Jarní prázdniny kladenských dětí 2024, Sportovní areály města Kladna spustily přihlášky

  4. kultura

    Poodhalili jsme pro vás roušku tajemství adventního období v historii i současnosti

  5. video

    V neděli začaly v Kladně Vánoce rozsvícením stromu splněných přání

  6. foto

    VIDEO: V Knovízi prošly děti pekelnou stezku

  7. pozvánka

    Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

  8. zprávy

    Nejen kladenské cestující čekají od 10. prosince změny v autobusové dopravě

  9. zprávy

    Co vám možná tento týden uteklo v Kladenských listech

  10. video

    Rozsvícení stromu i náměstí ve Slaném přilákalo stovky lidí

  11. povidka

    Povídka Kladenských listů: Svíčka první – o veverkách, Barborce, Mikuláši a těšení

  12. zprávy

     Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

  13. zprávy

    Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

  14. pozvánka

    Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

  15. pozvánka

    V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

  16. pozvánka

    Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

  17. zprávy

    Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

  18. sport

    Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

  19. video

    V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

  20. pozvánka

    V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu