SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Včera si lidé připomínali Evropský den obětí zločinu

Úterý, 23. února 2021 07:30

Evropský den obětí zločinu připadá na 22. února. Datum je ustanoveno od roku 1989. Obětí zločinu může být kdokoliv, komu je trestným činem ublíženo na zdraví, na majetku, ale i formou nemajetkové újmy. Kladenští policisté proto upozornili na domácí násilí. 

Včera si lidé připomínali Evropský den obětí zločinu (Ilustrační foto: KL)

K této problematice se vyjádřila kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Napsala:

V současné době plné epidemiologických opatření bychom chtěli upozornit na formu násilí, která probíhá za zavřenými dveřmi, mezi těmi nejbližšími. Domácí násilí představuje více typů násilného chování a postihuje více možných obětí. Obecně jej definujeme jako násilí opakované a trvající páchané osobě žijící ve společné domácnosti, způsobující jí útrapy. Nemusí být jen fyzické, ale může se jednat i o agresi sexuální, psychickou, sociální nebo ekonomickou; mnohdy se jedná o kombinaci několika typů. Jedním ze znaků domácího násilí je to, že postavení násilně se chovající a ohrožené osoby se nemění.

 • Fyzické útoky: je to nejrozmanitější škála útoků agresora vůči tělu oběti, jako například facky, kopance, tahání za vlasy, škrcení, omezování v pohybu, bití nejrůznějšími předměty, zraňování řezáním, pálením, shazování na zem, otloukání například o zeď nebo podlahu a podobně
 • Psychické útoky: mezi psychické útoky patří urážení, ponižování, výsměch, zastrašování křikem, neustálé kritizování, ale také kontrolování mobilního telefonu nebo e-mailu, kontrola toho, co oběť dělá, kde byla a proč, vyhrožování, vydírání, ničení věcí.
 • Sexuální útoky: jakékoli vynucování sexu je násilím. Stejně tak například vynucování nepříjemných sexuálních praktik, povolnost získaná vydíráním nebo sex, k němuž se oběť uvolí v naději, že se vyhne jinému druhu násilí.
 • Ekonomické útoky: uplatnění kontroly nad financemi druhé osoby je opět projevem násilného chování. Podobně je tomu, pokud agresor oběť nutí například k přepsání majetku, odevzdávání peněz, zakazuje jí chodit do práce, manipuluje oběť do závislého postavení, kterého pak zneužívá.
 • Sociální izolace: Agresor své oběti brání v kontaktu s rodinou a příbuznými, v sociálních kontaktech (kamarádi, přátelé, kolegové).

Současná právní úprava poskytuje oběti několik různých možností, jak se násilníkovi bránit. Jednou z nich je obrátit se na Policii ČR, která má povinnost prověřit každé oznámení o probíhajícím násilí, ať už jej učiní kdokoliv (tedy i soused, kamarád atd.). Časté je hlášení incidentů v domácnosti na tísňovou linku Policie ČR 158 ze strany sousedů. Policie ČR pak na místo vyjíždí a provádí zde nezbytná šetření a přijímá další opatření (zajištění násilné osoby, vykázání, opatření dle trestního řádu).

Co se týče trestního stíhání pachatele, situaci usnadňuje fakt, že trestní stíhání není podmíněno souhlasem poškozené osoby. Velmi často se však stane, že ohrožená osoba se k agresorovi vrací, a to například z důvodu strachu z budoucnosti, víry v polepšení pachatele, citové závislosti, ostudy, obavy, že jí nikdo neuvěří. Tím vzrůstá riziko dalších útoků. V mnoha případech se oběti rozhodnou vydržet, třeba kvůli dětem, ale právě dětem setrvání v takové rodinné situaci může jedině škodit.

Mlčení nic nevyřeší, nebojte se požádat o pomoc Policii ČR na tísňové lince 158, ať je z vašeho domova opět bezpečné místo.

Očima dítěte problematiku domácího násilí zpracovala i 11letá Nella Zámková v písni Stíny. Její tvorbu jsme podpořili a jejím prostřednictvím poslali vzkaz všem, kterým je ubližováno.


Autor: Michaela Nováková
 1. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 2. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 3. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 4. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 5. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 6. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 7. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 8. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 9. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 10. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 11. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 12. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 13. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 14. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 16. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 17. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 18. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 19. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 20. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu