ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Včera si lidé připomínali Evropský den obětí zločinu

Úterý, 23. února 2021 07:30

Evropský den obětí zločinu připadá na 22. února. Datum je ustanoveno od roku 1989. Obětí zločinu může být kdokoliv, komu je trestným činem ublíženo na zdraví, na majetku, ale i formou nemajetkové újmy. Kladenští policisté proto upozornili na domácí násilí. 

Včera si lidé připomínali Evropský den obětí zločinu (Ilustrační foto: KL)

K této problematice se vyjádřila kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Napsala:

V současné době plné epidemiologických opatření bychom chtěli upozornit na formu násilí, která probíhá za zavřenými dveřmi, mezi těmi nejbližšími. Domácí násilí představuje více typů násilného chování a postihuje více možných obětí. Obecně jej definujeme jako násilí opakované a trvající páchané osobě žijící ve společné domácnosti, způsobující jí útrapy. Nemusí být jen fyzické, ale může se jednat i o agresi sexuální, psychickou, sociální nebo ekonomickou; mnohdy se jedná o kombinaci několika typů. Jedním ze znaků domácího násilí je to, že postavení násilně se chovající a ohrožené osoby se nemění.

 • Fyzické útoky: je to nejrozmanitější škála útoků agresora vůči tělu oběti, jako například facky, kopance, tahání za vlasy, škrcení, omezování v pohybu, bití nejrůznějšími předměty, zraňování řezáním, pálením, shazování na zem, otloukání například o zeď nebo podlahu a podobně
 • Psychické útoky: mezi psychické útoky patří urážení, ponižování, výsměch, zastrašování křikem, neustálé kritizování, ale také kontrolování mobilního telefonu nebo e-mailu, kontrola toho, co oběť dělá, kde byla a proč, vyhrožování, vydírání, ničení věcí.
 • Sexuální útoky: jakékoli vynucování sexu je násilím. Stejně tak například vynucování nepříjemných sexuálních praktik, povolnost získaná vydíráním nebo sex, k němuž se oběť uvolí v naději, že se vyhne jinému druhu násilí.
 • Ekonomické útoky: uplatnění kontroly nad financemi druhé osoby je opět projevem násilného chování. Podobně je tomu, pokud agresor oběť nutí například k přepsání majetku, odevzdávání peněz, zakazuje jí chodit do práce, manipuluje oběť do závislého postavení, kterého pak zneužívá.
 • Sociální izolace: Agresor své oběti brání v kontaktu s rodinou a příbuznými, v sociálních kontaktech (kamarádi, přátelé, kolegové).

Současná právní úprava poskytuje oběti několik různých možností, jak se násilníkovi bránit. Jednou z nich je obrátit se na Policii ČR, která má povinnost prověřit každé oznámení o probíhajícím násilí, ať už jej učiní kdokoliv (tedy i soused, kamarád atd.). Časté je hlášení incidentů v domácnosti na tísňovou linku Policie ČR 158 ze strany sousedů. Policie ČR pak na místo vyjíždí a provádí zde nezbytná šetření a přijímá další opatření (zajištění násilné osoby, vykázání, opatření dle trestního řádu).

Co se týče trestního stíhání pachatele, situaci usnadňuje fakt, že trestní stíhání není podmíněno souhlasem poškozené osoby. Velmi často se však stane, že ohrožená osoba se k agresorovi vrací, a to například z důvodu strachu z budoucnosti, víry v polepšení pachatele, citové závislosti, ostudy, obavy, že jí nikdo neuvěří. Tím vzrůstá riziko dalších útoků. V mnoha případech se oběti rozhodnou vydržet, třeba kvůli dětem, ale právě dětem setrvání v takové rodinné situaci může jedině škodit.

Mlčení nic nevyřeší, nebojte se požádat o pomoc Policii ČR na tísňové lince 158, ať je z vašeho domova opět bezpečné místo.

Očima dítěte problematiku domácího násilí zpracovala i 11letá Nella Zámková v písni Stíny. Její tvorbu jsme podpořili a jejím prostřednictvím poslali vzkaz všem, kterým je ubližováno.


Autor: Michaela Nováková
 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše