Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V kraji se provádí oprava silnic pouze studenou asfaltovou směsí

Pondělí, 22. února 2021 07:10

Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošních obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí komunikacím. V zimním období nejsou v provozu obalovny, proto Ředitelství silnic a dálnic ČR provádí jejich opravy pouze studenou asfaltovou směsí.

V kraji se provádí oprava silnic pouze studenou asfaltovou směsí (Foto: ŘSD)

Důležitým aspektem je právě četnost střídaní teplot, kdy jejich oscilace okolo bodu mrazu vede k častějšímu vytváření poruch. V době oteplení do prasklin, byť sebemenších, proniká voda, která následně v období ochlazení zmrzne a led zvětšením svého objemu narušuje celistvost konstrukčních vrstev komunikace. V důsledku dopravního zatížení, zejména těžkou nákladní dopravou, se pak z malých nerovností stávají výtluky.

„Po oteplení ve Středočeském kraji evidujeme zvýšený výskyt lokálních poruch. Bohužel v zimním období nejsou v provozu obalovny a tak jsme při realizaci těchto oprav závislí nejen ve zvýšené míře na počasí, ale také pouze na studené balené asfaltové směsi. Takto provedené opravy jsou provizorní a dočasné. Například Intenzivní zatížení těžkou nákladní dopravou může znamenat i pouze několikahodinovou životnost. Řidičům se tedy může jevit, že k žádným opravám ani nedochází, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není,“ uvedl za Ředitelství silnic a dálnic ČR Martin Buček.

„Trvalejší řešení budeme moci realizovat až s příchodem jara v rámci lokálních nebo souvislých oprav a rekonstrukcí,“ dodal Martin Buček.

Autor: (red)