ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

V Kladenském zámku startuje rok oslav výročí narození Zdeňka Milera

Pátek, 19. února 2021 07:30

Zdeněk Miler byl výtvarník, režisér a scénárista, který by letos 21. února oslavil 100 let. U této příležitosti se v Kladenském zámku otevře poslední část stálé expozice Zdeněk Miler nejen Krtek, a to jeho autentická pracovna s Milerovým původním nábytkem, oblíbenými pomůckami a dekoracemi. Součástí slavnostního otevření bude také projekce dokumentu a křest katalogu o tomto jedinečném umělci.

V Kladenském zámku startuje rok oslav výročí narození Zdeňka Milera (Foto: KL)

To však bude teprve začátek roku oslav, které město Kladno ve spolupráci s Kladenským zámkem a dalšími partnery připravuje. „Pokud bude epidemiologická situace příznivá, návštěvníci se mohou těšit na výtvarné výstavy jeho manželky Emilie Milerové a dcery Kateřiny Miler v galerii našeho zámku. Tyto výstavy zde již sice probíhají, ale vzhledem k uzavření zámku jsme se rozhodli je prodloužit až do 30. května. Během výstav se také návštěvníci budou moci s autorkami osobně setkat, ať už u příležitosti komentovaných prohlídek nebo křtu publikace k oslavě jubilea paní Emilie,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová.

Součástí oslav nesmí chybět samozřejmě také vzpomínka na let raketoplánu Endeavour (let STS-134), kam malého Krtka vzal s sebou na vesmírnou misi americký astronaut s vazbou na Českou republiku Andrew Jay Feustel, a od které letos uplyne 10 let. „Chystáme rozsáhlý denní program na internetu, v podstatě nabídneme prožít celý let od startu až po přistání po deseti letech znovu,“ prozradil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Dále máme v plánu besedy s kosmickou tematikou a videopřenos z českého centra v New Yorku.

V Zahradě Kladenského zámku a Divadle Lampion budou zájemci moci zhlédnout několik projekcí vybraných snímků z tvorby studia Bratři v triku nebo si zakoupit upomínkové předměty.

Zdeněk Miler se narodil v Kladně. Své rodné město měl rád a pravidelně se sem vracel. Život zasvětil umělecké tvorbě pro děti, ale nejen pro ně. Je autorem několika slavných a nezapomenutelných postaviček. Jedni z prvních, které vytvořil, byli tři kudrnatí kluci, kteří se stali logem barrandovského studia Bratři v triku. Zde pod vedením Jiřího Trnky začínal jako kreslíř a animátor trikového filmu. Vytvořil také celou řadu dalších animovaných hrdinů dětských pohádek a příběhů, ale nejslavnější a dnes již mezinárodní je malý Krteček s červeným nosem. Věnoval se ale také dospělým divákům, pro které natočil několik snímků. Získal celou řadu ocenění jak českých, tak i zahraničních.

Zdroj: Město Kladno