SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně pokračují aktivity MAP II, učitelé se vzdělávají on-line

Středa, 17. února 2021 07:00

Město Kladno na konci loňského roku uspořádalo pro pedagogy základních škol z kladenského správního obvodu online setkání s lektorem Národního centra bezpečnějšího internetu Vladimírem Váchou. Hlavními tématy webináře byly šikana, a především prvky kyberšikany. Webinář se konal v rámci rozsáhlého tříletého projektu s názvem Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Kladno (MAP II) financovaného z evropských fondů, který navazuje na první etapu projektu zahájenou již v lednu 2016. Jen v rámci MAP II bude v regionu na rozvoj výuky vynaloženo téměř 17 milionů korun.

V Kladně pokračují aktivity MAP II, učitelé se vzdělávají on-line (Foto: KL)

Šikana a kyberšikana provází nejen školní kolektivy. Současná on-line výuka ještě umocňuje význam prevence proti rizikům internetového prostředí, ve kterém se pedagogové a žáci ocitají. „Během setkání s lektorem se ukázalo, že znalost všech kyberprostorů, které se stávají ‚inspirací‘ pro žáky a žákyně, se ukazuje jako klíčová. Většina z nás zná prostředí jako Facebook, WhatsApp, Instagram. I mnohé další platformy však mohou skrývat pro děti ‚temná zákoutí‘,“ upozornila manažerka implementace projektu MAP II Iva Dubravská z oddělení školství Magistrátu města Kladna.

Mezi méně známá prostředí, se kterými se pedagogové při online přednášce a diskusi seznámili, patřila například geolokační sociální síť FourSquare, která sleduje pohyb osob a formou hry se snaží vytvořit databázi navštěvovaných míst. Dalšími byly lotyšská sociální síť Ask.fm, kde mohou uživatelé anonymně či neanonymně psát otázky na „zdi“ registrovaných uživatelů, nebo americká sociální síť Tumblr a mnohé jiné.

„V této oblasti je potřeba osvěty, vědět s kým bojujeme a s jakými názory se naši žáci mohou setkat, včetně návodů na kyberšikanu svých spolužáků. Sociální sítě se neustále vyvíjejí a je velmi těžké držet krok nejen pro rodiče či školní výchovné poradce, ale pro každého třídního učitele,“ podotkla Iva Dubravská.

Město Kladno zahájilo proces Místního akčního plánu vzdělávání setkáním všech ředitelů mateřských i základních škol celého správního obvodu již v lednu 2016.  Mapování potřeb bylo v dubnu 2017 shrnuto ve Strategickém rámci MAP pro ORP Kladno. Navazující etapa MAP II započala v září 2018. Do projektu, který spolufinancuje Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, je zapojeno celkem 96 mateřských a základních škol z celého širšího kladenského správního obvodu. Cílem je dlouhodobě a systematicky zlepšovat kvalitu vzdělávání a zvyšovat kompetence pedagogických pracovníků. Hlavními nástroji jsou přitom vzájemné sdílení zkušenosti, plánování zlepšování zázemí škol, rozpoznávání a práce se specifickými potřebami ve vzdělání, s talenty, ale i seznámení s problematikou nových prvků ve vzdělání, různorodé semináře a projektové dny i návštěvy muzeí či divadel a knihoven také s dětmi. V rámci MAP i MAP II již proběhlo několik desítek takových akcí, a to i navzdory protipandemickým opatřením.

Například v prosinci se konalo setkání u kulatého stolu se zástupkyněmi vedení škol nad stále důležitějším aspektem života škol, a tím je komunikace ve všech směrech včetně komunikace vnitřní. S velkým ohlasem se dosud setkala například setkání pedagogů k problematice práce asistentů ve školách, seznámení s kritickým myšlením či formativním hodnocením, setkání mateřských škol nad tématem školních zahrad nebo návštěvy knihoven, seminář pro pedagogy k tématu, jak se bránit manipulaci, nebo ke školní zralosti, dále vzájemná diskuze vyučující cizích jazyků o metodách práce i využití moderních technologií při výuce či projektové dny pro žáky na školách středních.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast

 2. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 3. zprávy

  Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

 4. krimi

  Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu

 5. foto

  Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa

 6. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 7. zprávy

   Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný

 8. zprávy

  Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny

 9. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 10. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 11. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 12. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 13. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 14. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 15. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 16. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 17. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 18. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 19. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 20. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému