Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Spořit můžete v každém věku. Jak na to?

Pondělí, 15. února 2021 07:10

Peníze hýbou světem, o tom není pochyb. Mnoho lidí proto přemýšlí nad způsoby, jak co nejlépe ušetřit, ať už na dovolenou, nebo na vlastní bydlení. Jaký je ale nejlepší způsob spoření, aby se vám peníze jen tak neválely pod matrací?

Spořit můžete v každém věku. Jak na to? (Foto: Zdroj Unsplash.com)

Nenechávejte peníze ležet na běžném účtu a raději si vyberte některý ze spořicích produktů. Když budete mít peníze na běžném účtu, bude vás to více lákat k utrácení, a pokud nemáte opravdu pevnou vůli, své úspory za chvíli promrháte. Zkuste proto raději spořicí účet nebo třeba investování.

Spořicí účet je jistota bez rizika

Jestliže se bojíte rizika ztráty peněz, spořicí účet je pro vás ideální volbou. Nejste limitováni minimálním vkladem ani jeho pravidelností, své peníze máte po ruce, kdykoliv je budete potřebovat, takže se nemusíte obávat ani sankcí za jejich předčasný výběr. Se spořicím účtem navíc zvládnete šetřit mnohem efektivněji a nebude vás to lákat ke zbytečnému nakupování. Výhodou je také to, že na spořicím účtu se vám vložené prostředky budou zhodnocovat. I když procento úrokové sazby nebývá nijak zvlášť vysoké, i nižší výnos potěší.

Když peníze nepotřebujete mít po ruce

Termínovaný vklad je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí spořit a vědí, že jistý čas nebudou peníze potřebovat. Tento produkt totiž funguje na principu vázanosti, kdy na účet vložíte stanovenou částku a po zvolenou dobu k nim takřka nemáte přístup. Po tento čas, kdy budou peníze uloženy na termínovaném vkladu, se budou zhodnocovat, ve srovnání se spořicím účtem přitom můžete počítat s vyšším zhodnocením. Nevýhodu ale obvykle představuje poplatek za předčasný výběr, když tedy budete nutně potřebovat peníze vybrat, sankci se pravděpodobně nevyhnete.

Nebojte se investovat

Investování je něco, čemu se u nás mnozí stále ještě vyhýbají. Nejen z důvodu, že může být složité, ale zejména kvůli obavě ze ztráty peněz. Není třeba zastírat, že určité riziko tu je, ovšem zároveň je nutno podotknout, že si můžete zvolit investice s nižší či vyšší mírou rizika, a dokonce existují i téměř bezrizikové investice. Pokud se investování nebojíte, ale nevíte, jak začít, rozhodně se poraďte s investičním poradcem nebo zkuste některou z investičních platforem, která vám pomůže rozdělit peníze do vhodného portfolia investic. Pro začátek jsou vhodné například investice do fondů, oblíbené jsou také investice do zlata.