Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Primář slánské nemocnice varuje před následky covidu u dětí

Sobota, 6. února 2021 09:00

Jiří Havránek je primářem dětského oddělení ve slánské nemocnici. Ten nyní upozorňuje na závažné onemocnění u dětí, které se u nich mohou vyskytnout v souvislosti s Covid-19. Nemoc se zkratkou nazývá PIMS (Pediatric Inflammatory Multisysteme Syndrome).

Primář slánské nemocnice varuje před následky covidu u dětí (Foto: KL)

Onemocnění PIMS se může vyskytnout u dětských pacientů od novorozenců až po devatenáctileté dospívající mladé lidi a to za dva až šest týdnů po prodělané infekci. Děti mohly prodělat nemoc zcela nepozorovaně a nemuseli mít ani pozitivní testy.

„Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné. Na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného. Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné! Nás lékaře na dětském oddělení vede snaha udělat vše proto, abychom mohli podchytit pokud možno všechny potenciální pacienty a aby nám zbytečně neumíraly na COVID-19 i děti,“ uvedl primář Jiří Havránek.

Slánský primář také radí, jestli-že má vaše dítě horečky 38,5 stupně Celsia trvající tři a více dní a současně jsou přítomny dva z níže uvedených pěti příznaků, aby neprodleně navštívili dětskou ambulanci, kde na základě dalších vyšetření bude vyloučena nebo potvrzena tato diagnóza.

1) vyrážka

2) popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)

3) otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách

4) nehnisavý zánět spojivek

5) průjem, zvracení nebo bolesti břicha

Autor: (red)