Pracujete z domova? Dejte si pozor na pět slabých míst home office
Pondělí, 18. ledna 2021 07:30
Práce z domova je v období současných omezení pro mnoho firem nutností. Dlouhodobě ale z masivního využívání homeworkingu mohou plynout problémy, které komunikaci výrazně zkomplikují. Některé z nich však mohou napravit chytré technologie.

Problémy komunikace v rámci týmu a neefektivita
Pokud pracovní tým není pohromadě a drtivá většina zaměstnanců je na home office, může velmi jednoduše dojít ke zhoršení komunikace a řízení. Lidé přestanou efektivně sdílet informace, a pak je jen krůček k problémům jako je dezorganizace a celková neefektivita.
Chybí také rychlá komunikace nad kávou v kuchyňce nebo u oběda, kdy se často rychle a efektivně ujasní například nejednoznačné nebo špatně pochopené zadání a ušetří se tak mnoho cenného pracovního času. Při těchto setkáních vznikají také kreativní nápady a utužují se vztahy mezi spolupracovníky, což pomůže k vytvoření opravdu funkčního týmu. Řešením je využití komunikačních platforem jako je například Slack nebo Basecamp, kde mohou členové týmu operativně chatovat a diskutovat.
Osobní interakce
Absence osobní komunikace v kanceláři může vést i ke zkratu spolupráce a oslabení synergie, které z ní mají ideálně plynout. Týmy pracující distribuovaně proto potřebují být vybavené účelnými nástroji pro spolupráci a sdílení informací. Osobní interakci nejlépe suplují videokonference, které nabízejí kvalitní přenos zvuku a obrazu, možnost sdílet dokumenty a spolupracovat při jejich editaci. Nejnověji se týmům při videokonferencích osvědčuje třeba i chytré řešení Kaptivo, které umí v reálném čase snímat a sdílet ručně vytvořený obsah na tabuli.
Výhodou komunikačních platforem, pokročilých videokonferenčních řešeních typu Lifesize či právě interaktivních pracovních ploch je, že komunikace, nápady i závěry jsou strukturovaně nahrávány a uloženy. Je možné je tak kdykoliv následně dohledat a dále s nimi efektivně pracovat. To je velkou výhodou také v případě pracovní neschopnosti či fluktuace zaměstnanců.
Problémy s technikou či běžnými programy
Homeworking je ve velké míře závislý na fungujících technologiích. A komplikace pak jako mávnutím kouzelného proutku odříznou jednotlivce i celé týmy od komunikace i od samotné práce. Může se jednat o banální technologický problém s počítačem či internetem, závažné problémy v pracovních systémech nebo jen o neschopnost jednotlivců pracovat s technologiemi. Důsledek je ale vždy stejný – problémy v komunikaci s vlivem na motivaci a výkonnost.
Práce z domova klade požadavky na počítačové dovednosti zaměstnanců. Co zaměstnanci mohlo projít v kanceláři, kde se zeptal kolegy, to ho může při práci z domova vyřadit i na několik hodin z činnosti. Zvyšování uživatelských znalostí zaměstnanců se firmám určitě vyplatí, protože lidé pak neztrácejí zbytečně čas řešením banálních problémů s technikou či základními programy typu MS Office.
Zvýšené bezpečnostní riziko
Podle průzkumu používá 75 procent zaměstnanců k práci také svá soukromá zařízení. To spolu s nedostatečným proškolením a neopatrností uživatelů přináší útočníkům velké výhody. Kombinace slabšího zabezpečení zařízení používaných pro práci z domova a podceňování důkladného školení v otázkách bezpečnosti představuje největší bezpečnostní rizika práce z domova.
Na práci z domova v takovém měřítku nebylo mnoho společností připraveno. Ze dne na den bylo zapotřebí mít plně fungující infrastrukturu, aby uživatelé bez problémů mohli přistupovat k firemním datům a naplno využívat komunikačních softwarů. Vedle efektivity práce je ale nutné dávat maximální důraz na bezpečnost, využívání VPN a důkladné prověření nových programů a systémů, než je zaměstnavatelé zpřístupní či povolí užívat zaměstnancům. Edukace a kontrola pracovníků v této oblasti je nyní ještě důležitější než doposud.
Složitá logistika podepisování dokumentů
Mezi nepříjemnými komplikacemi, které home office přináší, nelze zapomínat ani na problémy s úkony, jako jsou například podpisy smluv, předávacích protokolů, objednávek a dalších dokumentů. Rychlým, a z právního pohledu zcela závazným řešením, je digitální podpis. Je vhodný pro urychlení jakéhokoli právního úkonu, který vyžaduje podpis, a to i v běžných podmínkách. O to více nachází využití v době sociální izolace pandemie, kdy mnoho zaměstnanců pracuje vzdáleně ze svých domácích kanceláří.
Autor: (red)
-
zprávy
Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav
-
akce
Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí
-
zprávy
Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby
-
kultura
Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi
-
info z radnice
Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna
-
krimi
Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému
-
krimi
Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie
-
zprávy
S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně
-
info z radnice
„Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi
-
zprávy
SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun
-
info z radnice
Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách
-
zprávy
Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí
-
sport
První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo
-
pozvánka
Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením
-
pozvánka
Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu
-
zprávy
Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům
-
krimi
Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti
-
zprávy
Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů
-
sport
Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu
-
krimi
Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii