Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Vydejte se na místa, která zachytil ve svých dílech Josef Lada

Čtvrtek, 14. ledna 2021 07:00

Sníh zavítal i do středních Čech, a jestli ho vy a vaše děti máte rádi, měli byste si ho užít. A kde jinde by to mělo být než právě v Ladově kraji. Kladenské listy nabízí tip na víkendovou procházku a objevovaní míst, která Josef Lada ve svých dílech zachytil.

Vydejte se na místa, která zachytil ve svých dílech Josef Lada (Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Hrusice

„Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. K nejznámějším Ladovým pohádkám, odehrávajícím se v Hrusicích a okolí, patří Mikeš či Bubáci a Hastrmani. Ve vsi najdete kostel svatého Václava vystavěný již před rokem 1200 s unikátním románským ústupkovým portálem z červeného pískovce a s barokním oltářem z 18. století. Nedaleko kostela se nachází Památník Josefa Lady se stálou expozicí děl Josefa Lady a jeho dcery Aleny Ladové. Obcí vede naučná stezka Pohádkové Hrusice, která je inspirovaná díly slavného umělce, a kromě jeho veselých malůvek obsahují jednotlivé cedule i úryvky pohádkových knížek. Výlet stvořený pro děti. Za pozornost stojí také Hospoda u Sejků známá především z Ladova obrazu Vesnická rvačka,“ říká Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

Mnichovice

„Za vidění zde stojí neobvyklá kazatelna ve tvaru velryby, kde je na spodní části její rozevřené tlamy vyobrazena podoba Jonáše. Prohlédnete si ji v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup, k dalším zajímavým místům vede naučná stezka Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600. Okolní lesy protíná i naučná stezka Voděradské bučiny,“ uvádí Linda Dlouhá.

Zřícenina hradu Zlenice

„Zlenice použil Josef Lada coby kulisu při tvorbě svých známých vodnických scén. Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je záhadou. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a už v 15. století byl dobyt a zničen. Zřícenina je udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice. Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Okolí zříceniny je díky soutoku řeky Sázavy s Mnichovickým potokem velmi romantické a nechá vás zapomenout na všechny všední starosti,“ láká Linda Dlouhá.

Říčany

„Souvislý pás lesa, rybníky a velmi čisté životní prostředí. To je charakteristické pro Říčany. Mezi hlavní památky Říčan patří zřícenina středověkého hradu s torzem paláce v centru města. Kousek od ní leží Masarykovo náměstí se starou radnicí, mariánským sloupem a barokním kostelem svatého Petra a Pavla s původními gotickými freskami. Místo uzavřeného muzea zamiřte pohodlnou cestou jen kousek za Říčany, kde stojí Ladova ves. Tam najdete dřevěné sezení a děti se zabaví u interaktivních naučných tabulí a jiných atrakcí,“ uzavřela Linda Dlouhá.

Autor: (red)