ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Nezapomeňte na dálniční známku pro letošní rok

Středa, 13. ledna 2021 07:10

Řidič, který používá zpoplatněné úseky dálnice, musí mít dálniční známku. V letošním roce však na šoféry čeká změna. Papírovou dálniční známku, nahradila totiž elektronická. V podobě, jakou ji znáte, ji už nekoupíte.

Nezapomeňte na dálniční známku pro letošní rok (Foto: KL)

„Do konce ledna stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února 2021. Elektronickou známku je možné pořídit na e-shopu eDalnice.cz, na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Od 1. ledna letošního roku se změnil i výčet osvobozených vozidel. O jaký tip automobilů se jedná a co je nutné udělat, naleznete ZDE:

Policisté a Celní správy ČR podle registrační značky vozidla poznají, zda máte platnou elektronickou dálniční známku nebo je vaše vozidlo osvobozeno.

Kontrola je prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání registračních značek nebo za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám, ale také kontrolou na odpočívkách a parkovištích.

Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky, hrozí pokuta až 20.000 korun s výjimkou těch, na které se vztahuje osvobození

„Kontrola se bude týkat také případného zneužití osvobození. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100.000 korun. Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až pět tisíc korun. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození,“ vysvětlila mluvčí Nováková.

Další informace o elektronické dálniční známce naleznete ZDE:

Autor: (red)