SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

I v letošním roce měli středočeští hasiči kuriózní zásahy

Úterý, 29. prosince 2020 07:10

Rok 2020 byl obecně celý dost kuriózní, neboť jsme v něm zaznamenali tolik mimořádností oproti minulým letům, že se všechny ani nedají vypsat. Celkem pochopitelně souvisela převážná většina anomálií s pandemickou situací, která zasáhla prakticky celý svět. Bez ohledu na všechny zákazy, omezení, nařízení či povolení ale život běžel dál. A stejně jako v minulosti vyjížděli středočeští hasiči dnes a denně k zásahům, mezi kterými ani v „koronavirovém“ roce nechybělo několik s kuriózním nádechem. Ve většině těchto případů letos hrála hlavní roli zvířata.

I v letošním roce měli středočeští hasiči kuriózní zásahy (Foto: HZS Středočeského kraje)

Pád horkovzdušného balonu

V neděli 8. března asi hodinu před polednem vyjela jednotka HZS Řevnice spolu s jednotkou SDH obce Solopisky k ohlášenému pádu horkovzdušného balonu u Vonoklas v okrese Praha-západ. Podle oznamovatelky letěl balon hodně nízko a lehce škrtl košem o střechu rodinného domu. Následně spadl do pole kousek od kapličky se sochou Panny Marie. U pilota, který letěl sám, zřejmě stáli všichni svatí, neboť neplánované krkolomné přistání skončilo bez zranění. Jak se hasiči přesvědčili, poškozen nebyl nejen balon, k čemuž určitě přispělo i to, že pole bylo zorané, ale škoda nevznikla ani na domě, o který vzduchoplavec zavadil.

Pes v hrobě

Neobvyklý zásah absolvovala v sobotu 9. května v odpoledních hodinách jednotka z kolínské stanice. Operační středisko ji vyslalo na hřbitov do nedaleké obce Kbel, kde do starého poškozeného hrobu spadl slepý pes. Hasiči odebrali zeminu z částečně zborcené stěny hrobu a za několik minut psa z dvoumetrové hloubky vytáhli a předali majitelce. Na místo se dostavila i starostka obce, která přislíbila zabezpečení hrobu, aby se podobná situace už nemohla opakovat.

Záchrana srnky

Přesně o deset dnů později v pět hodin ráno vyhlásilo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje poplach profesionálním hasičům ze stanice Jílové. Následně byla jednotka vyslána k Vojenskému rehabilitačnímu ústavu Slapy, kde zůstala v železném oplocení uvězněna srnka. Hasiči za pomoci hydraulického rozpínáku plot uvolnili a osvobozené zvíře uteklo do lesa. Neobvyklá událost trvala od ohlášení půl hodiny, z toho skoro pětadvacet minut zabrala poměrně náročná cesta.

Když na komín, tak na komín!

Na populární hlášku z filmu Postřižiny si určitě vzpomněli nymburští profesionální hasiči, kteří byli koncem května vysláni do bývalého areálu továrny na cikorku v obci Hořátev. Na žádost pracovníků Záchranné stanice pro zraněné živočichy na Huslíku nedaleko Poděbrad jeli sundat z pětadvacet metrů vysokého komína čerstvě vylíhnutá mláďata čápa bílého. Na zemi pod komínem byl totiž před několika dny nalezen mrtvý samec a osamělá samice by se nedokázala o čápata postarat. Na rozdíl od Maryšky s Pepinem však hasiči pro cestu vzhůru zvolili pohodlnější cestu pomocí automobilového žebříku s košem, ze kterého se jim podařilo zachránit nejen dvě mláďata, ale i samici a jedno vejce.

Netradiční poděkování

V nečekané drama se první červnovou sobotu kolem sedmnácté hodiny změnila procházka se psem po turistické stezce ve skalnatém terénu poblíž obce Vidim na Kokořínsku. V nestřeženém okamžiku se totiž tříletá fenka křížence Mia zaběhla a vrstvou nafoukaného listí a drobných větviček propadla asi patnáct metrů hluboko do úzké skalní rozsedliny, kde zůstala uvězněna. Ve snaze zachránit čtyřnohého miláčka nakonec skončil v pasti i jeden z majitelů, kterému nezbývalo než přivolat mobilním telefonem pomoc. Ta vyrazila ze stanice HZS Mělník, odkud vyjelo lezecké družstvo s velitelem čety. Po příjezdu na místo a zmapování situace zahájili hasiči záchranné práce a pomocí lanové techniky oba nezraněné vězně asi za dvacet minut ze skalní škvíry vysvobodili. Největší překvapení přišlo na závěr, kdy kromě slovního poděkování od majitelů přiběhla zachráncům poděkovat i Mia, která to udělala způsobem sobě zcela vlastním.

Kočky daly hasičům zabrat

Určitě nejčastěji zachraňovanými tvory ze zvířecí říše jsou kočky. Není snad týdne, ve kterém by je hasiči nesundávali z různých stromů a střech, případně nevytahovali z rozličných kanálů, rour nebo šachet. Z toho by se dalo usuzovat, že záchrana koček je běžný zásah, třeba jako odstranění padlého stromu. Skutečnost je samozřejmě úplně jiná, o čemž vědí své na územním odboru Kladno, kde se letos pořádně zapotili hned se dvěma kočkami. První případ je z konce června ze Stochova, kde místní profesionální jednotka vyjela k záchraně kočky ze střechy třípatrového bytového domu v Dukelské ulici. Na pomoc přijeli i kolegové z Kladna se čtyřicetimetrovým automobilovým žebříkem. Když se ale hasič v koši ke kočce přiblížil, přeběhla na opačnou stranu dlouhé střechy. Po několika pokusech, kdy pokaždé hasiči museli žebřík stáhnout, přejet s ním o několik desítek metrů vedle a opět ustavit, dvouhodinová záchranná akce skončila. Druhý den se situace opakovala – podle stejného scénáře a se stejným výsledkem, kočka vždy prchla na druhý konec střechy. Nakonec se ji podařilo odchytit až třetí den, to už ovšem záchranný tým posílili lezci z kladenské stanice, kteří zvíře přelstili a nezraněné předali majiteli. Jedna kočka tak dala zabrat všem třem směnám.

V sobotu 5. září dopoledne vyslal operační důstojník jednotku ze stanice HZS Kladno do Ctiborovy ulice v centru města k záchraně kočky, která spadla do velice úzké mezery mezi dvěma domy. Jako první se o její osvobození pokusili strážníci městské policie, ale odchytovou tyčí neměli šanci se k zaklíněnému zvířeti ani přiblížit. Selhal i pokus zachytit kočku pomocí lanové techniky. Po krátké poradě a zvážení všech možností bylo rozhodnuto, že nejschůdnějším řešením bude vytvoření otvoru ve zdi jednoho z domů, kde se nacházel obchod. Přivolaný majitel nemovitosti s touto variantou souhlasil, a tak hasiči nejdříve naměřili přibližné místo, ve kterém pak speciálním vrtákem udělali díru pro zasunutí štěrbinové kamery. Hned první sonda potvrdila, že se podařilo místo najít přesně, takže pak už jen stačilo otvor patřičně zvětšit a vystrašenou kočku po tříhodinové akci opatrně vytáhnout. I přesto, že vypadala nezraněná, odjela s ní majitelka pro jistotu ihned na prohlídku k veterináři.

Středočeští hasiči budou i v roce 2021 připraveni 24 hodin denně, aby v případě nouze přispěchali na pomoc. A vůbec se nebudou zlobit, pokud jejich zásahy budou mít pokaždé šťastný konec jako ty výše popsané.

Autor: Ladislav Holomčík 1. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 2. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 3. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 4. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 5. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 6. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 7. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 8. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 9. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 10. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 11. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 12. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 13. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 14. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 15. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 16. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 18. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 19. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 20. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii