Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kladenské listy připomínají vánoční zvyklosti: Vánoční strom

Středa, 23. prosince 2020 07:00

Vánoční čas již nastal a s ním se pojí mnoho tradic. Češi jsou národem, který rád dodržuje zvyky a každoročně se k tradicím vrací. Redakce Kladenských listů jednu z tradic připomíná.

Kladenské listy připomínají vánoční zvyklosti: Vánoční strom (Foto: KL)

Vánoční strom

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Teprve ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách si lidé začali zdobit první vánoční stromy. Ozdoby byly jiné než dnes. Nejčastěji se na stromečky věsily perníky, ovoce, sladké pečivo nebo také jablka a hrušky. Na vánočních trzích ve městech se také začaly prodávat první umělé stromky vyrobené z kartonu nebo dřeva, ale nebyl o ně právě velký zájem. Mnohem více si lidé oblíbili živé stromečky, a to zůstalo prakticky dodnes.

Na venkově lidé začali zdobit vánoční stromky ještě později než lidé ve městech, a to až po první světové válce. Do té doby si nad stůl zavěšovali ozdobené smrkové nebo jedlové větve.

Dnes téměř všechny domácnosti mají o Vánocích ozdobený a osvětlený vánoční stromek. Nejčastěji lidé volí borovice, smrky nebo jedle. Každá rodina má svou vlastní tradici zdobení stromečku. Někde stromeček „zdobí Ježíšek“ až na Štědrý den, jinde si rodiny s dětmi svůj stromeček ozdobí sami, mnohdy už před Vánocemi.

Nejznámějším českým vánočním stromem je jistě 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který byl v roce 1999 dovezen až do Vatikánu, kde zdobil Svatopetrské náměstí.

Autor: (red)