Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Štědrý den, jeho zvláštní moc a poselství předků

Úterý, 22. prosince 2020 07:00

Štědrý den patří k nejkrásnějším, ale také nejvýznamnějším dnům v roce. Dříve byla tomuto dni připisována zvláštní moc a díky tomu naši předci dodržovali spoustu různých zvyků a rituálů. Mnohé z nich se dochovaly dodnes.

Štědrý den, jeho zvláštní moc a poselství předků (Ilustrační foto: KL)

První zmínky o Štědrém dnu jsou známy již ze čtrnáctého století. Jak samotný název napovídá, tento den byl odjakživa spjat s obdarováváním. Jak takový slavnostní den. a především večer dříve probíhal?

Ke štědrovečerní večeři se usedalo, jakmile vyšla první hvězda. Na stole muselo být devatero jídel, která obsahovala vše, co se během uplynulého roku sklidilo. Především nesměl chybět chléb, vánočka, česnek a cibule. Nejprve se podávala vánoční oplatka s medem, tedy tradice, která se dodnes dochovala na Slovensku. Následovala hrachová nebo čočková polévka a jako hlavní chod se podával kroupový kuba s houbami. Součástí večeře byla také jablka, ořechy a takzvaná muzika, což bylo rozvařené sušené ovoce s kořením. Na závěr byl podáván čaj s vánočkou, později s cukrovím.

Po večeři odnesl hospodář zbytky stromům, drůbeži a dobytku. Podarován byl také oheň a voda, aby v příštím roce domácím neškodily. Poté následovaly různé hry, zvyky, nadělování a zpívání koled. Především mladí lidé měli určité zvyky v oblibě, například lití olova, házení střevíce, pouštění ořechových skořápek se svíčkou po vodě.

Štědrý den byl zakončen půlnoční mší, na kterou se všichni společně vydali do kostela.

Autor: (red)