Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Inteligentní svítidlo z Buštěhradu ohlídá kvalitu vnitřního prostředí

Úterý, 22. prosince 2020 07:10

Buštěhradští vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci s další společností vyrobili trubkové osvětlovací těleso vybavené senzory pro měření kvality vnitřního prostředí.

Inteligentní svítidlo z Buštěhradu ohlídá kvalitu vnitřního prostředí (Foto: UCEEB)

Trubkové osvětlovací těleso je tvořené dvojicí CCT LED pásků, z nichž jeden směřuje dolů jako hlavní přímé osvětlení a druhý nahoru pro difuzní osvětlení. U obou pásků lze nezávisle nastavovat jak intenzitu osvětlení, tak teplotu chromatičnosti. Zajímavostí je využití pouze jediného komerčně dostupného ovladače s jednou DALI adresou, zatímco běžně by byly použity minimálně dvě adresy.

Hlavní přidanou hodnotou k inteligentnímu svítidlu je senzorická hlavice umístěná na okraji skleněné trubky, která umožňuje měření základních parametrů vnitřního prostředí. Mezi měřené veličiny patří teplota, relativní vlhkost, koncentrace CO2, organických těkavých látek i prachových částic a v neposlední řadě také detekce kouře a obsazenosti místnosti. Ke svítidlu je také možné se připojit pomocí Wi-Fi a měřené hodnoty si zobrazit na webserveru.

Autor: (red)