ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Ve Slaném se budou prodávat lukrativní pozemky

Pondělí, 21. prosince 2020 07:20

Na podzim roku 2019 zastupitelé města Slaného, odsouhlasili prodej celkem 67 stavebních parcel ve vlastnictví města v jeho severní části. První etapa prodeje lukrativních pozemků, v přímém sousedství revitalizovaného lesoparku Háje, začne během léta příštího roku.

Ve Slaném se budou prodávat lukrativní pozemky (Foto: KL)

„Zastupitelé města nyní odsouhlasili způsob prodeje a dále cenu za jeden metr čtvereční. Na základě stavebních povolení, bude v příštím roce zahájena výstavba technické infrastruktury pro připojení 46 rodinných domů, první etapy následného prodeje. První rodinné domy se zde objeví v letech 2022 až 2023,“ uvedla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.

V průběhu příštího roku město investuje ze svého rozpočtu 20, 5 milionů korun včetně daně do výstavby technické infrastruktury I. etapy. Na současné zelené louce vznikne kanalizace, vodovod, plynovod, budou položeny elektrické rozvody a další. „Přípravné práce pro stavbu ovlivnila nejenom pandemie, ale také zdlouhavé vyřízení našich žádostí u příslušných vlastníků sítí a některé další doplňující požadavky stran ostatních orgánů a institucí, například nutnost zajistit vyjádření EIA,“ doplňuje manažerka rozvoje města Magdaléna Stýblová. Termín výstavby druhé a zároveň poslední etapy pokládky inženýrských sítí, bude upřesněn na jaře příštího roku.

„Ve Slaném není mnoho pozemků, které by byly vhodné k individuální zástavbě. Přišlo nám tedy správné, abychom nabídli k prodeji naše vlastní pozemky, a napomohli tak rozvoji bydlení. Výnos z prodeje bude následně použit k rozvoji infrastruktury a občanské vybavenosti,“ dodal starosta Martin Hrabánek. Město předpokládá výnos z prodeje první etapy ve výši 146 milionů korun. Peníze půjdou do městského rozpočtu jako příjem a budou dále využity na investiční projekty pro zvyšování komfortu obyvatel města a jeho místních částí.

„Zastupitelé města odsouhlasili způsob prodeje a minimální prodejní cenu. Ta se bude lišit podle toho, zda je stavební pozemek umístěn v takzvaném ochranném pásmu, nebo mimo něj. Startovací cena pro standardní pozemky bude avizovaných 3 500 korun za metr čtvereční. Cena za stavební pozemky, jejichž část zasahuje do ochranného pásma, pod zemí uložených inženýrských sítí, bude dle odborného odhadu ještě o tisícikorunu méně. Takový pozemek bude muset zůstat trvale přístupný. Omezení se nedotkne té části pozemku, kde vznikne samotná stavba. Týkat se bude například umístění oplocení pozemku, která bude třeba ukončit na hranici ochranného pásma. V této části pak nebude možné vybudovat doprovodné stavby jako je například garáž, zahradní domek, pergola s letní kuchyní a podobně. Počet takto zatížených parcel je celkem 24,“ vyčíslila mluvčí Růtová.

Na základě podrobných informací uvedených v právních stanoviscích, které si město nechalo pro potřebu prodeje vypracovat, zvolili zastupitelé města prodej pozemků, v severní části města, formou elektronické aukce. Aukce nabízí alternativnější způsob prodeje pozemků a patří mezi regulovatelnější způsoby prodeje nemovitostí vůbec, na rozdíl od dražby. U té nelze například stanovit podmínky pro prodej nemovitosti například omezit nákup více pozemků, dobu zástavby pozemků, budoucí užívání dražené nemovitosti a podobně. Zastupitelé tak svojí volbou dali stopku možným spekulantům.

Město si, i přes nabídky realitních společností, ponechalo možnost prodat pozemky, pod svou správou. Příslušný pracovník úřadu, který byl pro tento účel částečně vyčleněn, tak bude zajišťovat kompletní agendu spojenou s prodejem. V letošním roce byl například pořízen software a webhosting aukčního portálu, na němž si již město vyzkoušelo prodej jiných, menších pozemků a pronájem bytů ve své správě. Veškeré informace o bydlení v severní části města naleznou zájemci na nově zřízených webových stránkách, které jsou průběžně plněny aktuálními informacemi. „Aktuálně evidujeme přibližně 150 zájemců o informace, které se vztahují k tomuto projektu,“ dodává vedoucí Odboru správy majetku Ivana Hádková.

„Na ploše 10,8 hektaru, vznikne postupně celkem 67 stavebních parcel, každá o výměře 800-1100 metrů čtverečních, určených pro nízkopodlažní rodinnou zástavbu. Lesopark Háje patří mezi největší zelenou plochu ve Slaném, kam místní rádi chodí za relaxací a sportem. Za poslední rok došlo v oblasti k realizaci několika projektů, které celý lesopark příjemně oživily. Vzniklo tam například lanové centrum Pavouček, tréninkové fotbalové hřiště pro děti, dětské hřiště, bike park a pump track pro cyklisty. Oblastí prochází část cyklostezky, která je součástí regionální cyklotrasy 202 propojující Louny, Slaný a Kralupy nad Vltavou. V této severní části města chystá město také výstavbu nové sportovní haly. Ta je připravována v souladu s prodejem stavebních parcel a její základy budou položeny pravděpodobně na konci roku 2021,“ uzavřela Markéta Růtová.

Autor: (red) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše