Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Díky pravidelným gynekologickým prohlídkám můžete včas odhalit i rakovinu

Pátek, 18. prosince 2020 07:00

I když je návštěva lékaře obvykle něco, do čeho se příliš nehrneme, pravidelné gynekologické prohlídky mají své opodstatnění. Například u nádorových onemocnění zvyšujete včasným rozpoznáním šanci, že s rakovinou zatočíte.

Myslete na sebe. Díky pravidelným gynekologickým prohlídkám můžete včas odhalit i rakovinu (Foto: Unsplash)

Odborníci doporučují dívkám i ženám starším 15 let, aby se nebály a jednou za rok absolvovaly pravidelnou gynekologickou prohlídku. Včasná diagnostika totiž bývá nejen u onkologických onemocnění stěžejní. Rána stadia rakoviny probíhají často úplně bez příznaků, tudíž žena nemusí mít ani žádné podezření, že by jí onemocněla. Přitom většina nádorových onemocnění při rychlém nálezu a léčbě vykazuje dobrou prognózu i velkou šanci na stoprocentní vyléčení.

Prevence jako svatý grál

Pravidelné gynekologické prohlídky představují vhodnou prevenci, kterou se vyplatí nepodceňovat. V případě, že u sebe pozorujete příznaky, které se vymykají běžné normě, jako je například silný a zapáchající výtok, nepravidelná menstruace či akutní bolesti břicha, raději se objednejte k lékaři. Gynekologie Kladno nabízí komplexní přístup k péči, včetně ultrasonografického vyšetření přímo v ordinaci. Pravidelná prohlídka také může vést k odhalení pohlavně přenosných chorob. Ty jsou záludné v tom, že dlouhou dobu probíhají i bez zjevných příznaků.

Jak probíhá vyšetření?

Standardní prohlídka nezabere příliš času. Obvykle trvá zhruba 30 až 50 minut. Lékař vyšetří zevní genitál, pochvu a zkontroluje stav děložního hrdla v takzvaných zrcadlech. Čeká vás rovněž kolposkopické vyšetření děložního čípku spolu s odběrem onkocytologického stěru. Zákrok trvá jen pár minut a jeho bolestivost by se dala přirovnat k silnějšímu štípnutí. Ženám po 45. roce života se také doporučuje mamografické vyšetření prsu. U pacientek s rizikovou rodinnou anamnézou je vhodné začít s pravidelnými prohlídkami prsů ještě dříve, ideálně od 25 let. Lékaři rovněž radí, aby si ženy doma prováděly samovyšetření prsou, a to 5. až 10. den od začátku menstruačního cyklu. Pokud nemenstruujete, stačí se pravidelně kontrolovat jednou za měsíc.

Na první prohlídku v 15 letech

První preventivní prohlídku by měla dívka absolvovat v 15 letech. A to bez ohledu na to, zda již zahájila pohlavní život, či nikoliv. Gynekolog pacientku komplexně vyšetří a citlivě poskytne informace ohledně prevence pohlavně přenosných chorob, neplánovaného těhotenství a antikoncepčních metod, kterých je na trhu dostatečné množství. Preventivní prohlídky mají význam v jakémkoliv věku. S přibývajícími lety se totiž mění charakter obtíží i možných nemocí, které ženskému tělu hrozí.