ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost

Středa, 16. prosince 2020 07:10

Město Kladno se stalo Chytrým městem pro budoucnost 2020. Do prestižní soutěže přihlásilo dva své projekty. Odborné porotě město představilo vizi pro Energeticky pozitivní čtvrť v rámci mezinárodního projektu SPARCS a také Smart City platformu Invipo. Právě platforma Smart City, která sdružuje data z městských systémů, ve své kategorii zvítězila.

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost (Ilustrační foto: KL)

Výsledky soutěže Chytrá města pro budoucnost 2020 byly slavnostně zveřejněny 11. prosince prostřednictvím online přenosu. Do soutěže se zapojilo přes 180 záměrů z celé republiky, rozděleny byly do různých kategorií. Kladno se stalo vítězem v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel. Celkový rozsah přihlášených záměrů a jejich kvalita byla letos enormní.

Kladno spustilo testování inteligentních řešení pro veřejnou správu v roce 2018. „Za sebou máme dvě etapy pilotního projektu Smart city Kladno a projekt dopravní telematiky. Získané poznatky můžeme dál rozvíjet, objektivně se dál rozhodovat, které technologie jsou pro město opravdu funkční a které nikoliv. Technické inovace hodláme v Kladně využívat v rozumné míře pro zkvalitnění života obyvatel, nikoliv samoúčelně bez hmatatelného výsledku,“ uvedl Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj.

Město například zabudovalo senzory do parkovacích míst před Centrem správních agend, které do platformy posílají informace o obsazenosti stání. Tu detekují také díky speciální aplikaci tři městské kamerové body na parkovišti před finančním úřadem. Sledování obsazenosti se může stát praktickou pomocí návštěvníkům úřadů.

Vyspělá čidla hlídají zaplněnost prvních čtyř z celkově 32 hnízd podzemních kontejnerů na tříděný odpad i průchodnost vhozových otvorů. Město ověřuje rovněž technologii, která je díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu schopna identifikovat výtluky na vozovkách nebo propojení dispečinku zimní údržby s geoportálem města. Veřejnost tak bude moci v budoucnu ve speciální mapě sledovat, která trasa se právě uklízí.

V rámci platformy Invipo jsou zapojeny i chytré zastávky osazené elektronickými označníky a LED tabulemi. Již nyní vybrané označníky podávají veřejnosti také informace o číslech linek a cílových stanicích či aktuálním čase. Dopravní telematika přináší další benefity pro veřejnost, například bezplatný přístup k internetu na některých stanicích MHD.

V budoucnu Kladno zvažuje zapojit do Invipo další oblasti, například sdílená kola nebo se zaměří také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami.

Porotci soutěže ocenili také vizi Kladna pro Energeticky pozitivní čtvrť připravovanou v rámci mezinárodního projektu SPARCS. Záměr skončil těsně před branami finále. „Energeticky positivní čtvrť a další projekty města v oblasti energetiky zapadají do rámce Smart City. V této oblasti je jedním ze spojovacích článků mimo jiné inteligentní software pro správu energií v budovách města, který nyní zavádíme,“ vysvětlil koordinátor SPARCS za město Kladno David Škorňa.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše