SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost

Středa, 16. prosince 2020 07:10

Město Kladno se stalo Chytrým městem pro budoucnost 2020. Do prestižní soutěže přihlásilo dva své projekty. Odborné porotě město představilo vizi pro Energeticky pozitivní čtvrť v rámci mezinárodního projektu SPARCS a také Smart City platformu Invipo. Právě platforma Smart City, která sdružuje data z městských systémů, ve své kategorii zvítězila.

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost (Ilustrační foto: KL)

Výsledky soutěže Chytrá města pro budoucnost 2020 byly slavnostně zveřejněny 11. prosince prostřednictvím online přenosu. Do soutěže se zapojilo přes 180 záměrů z celé republiky, rozděleny byly do různých kategorií. Kladno se stalo vítězem v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel. Celkový rozsah přihlášených záměrů a jejich kvalita byla letos enormní.

Kladno spustilo testování inteligentních řešení pro veřejnou správu v roce 2018. „Za sebou máme dvě etapy pilotního projektu Smart city Kladno a projekt dopravní telematiky. Získané poznatky můžeme dál rozvíjet, objektivně se dál rozhodovat, které technologie jsou pro město opravdu funkční a které nikoliv. Technické inovace hodláme v Kladně využívat v rozumné míře pro zkvalitnění života obyvatel, nikoliv samoúčelně bez hmatatelného výsledku,“ uvedl Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj.

Město například zabudovalo senzory do parkovacích míst před Centrem správních agend, které do platformy posílají informace o obsazenosti stání. Tu detekují také díky speciální aplikaci tři městské kamerové body na parkovišti před finančním úřadem. Sledování obsazenosti se může stát praktickou pomocí návštěvníkům úřadů.

Vyspělá čidla hlídají zaplněnost prvních čtyř z celkově 32 hnízd podzemních kontejnerů na tříděný odpad i průchodnost vhozových otvorů. Město ověřuje rovněž technologii, která je díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu schopna identifikovat výtluky na vozovkách nebo propojení dispečinku zimní údržby s geoportálem města. Veřejnost tak bude moci v budoucnu ve speciální mapě sledovat, která trasa se právě uklízí.

V rámci platformy Invipo jsou zapojeny i chytré zastávky osazené elektronickými označníky a LED tabulemi. Již nyní vybrané označníky podávají veřejnosti také informace o číslech linek a cílových stanicích či aktuálním čase. Dopravní telematika přináší další benefity pro veřejnost, například bezplatný přístup k internetu na některých stanicích MHD.

V budoucnu Kladno zvažuje zapojit do Invipo další oblasti, například sdílená kola nebo se zaměří také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami.

Porotci soutěže ocenili také vizi Kladna pro Energeticky pozitivní čtvrť připravovanou v rámci mezinárodního projektu SPARCS. Záměr skončil těsně před branami finále. „Energeticky positivní čtvrť a další projekty města v oblasti energetiky zapadají do rámce Smart City. V této oblasti je jedním ze spojovacích článků mimo jiné inteligentní software pro správu energií v budovách města, který nyní zavádíme,“ vysvětlil koordinátor SPARCS za město Kladno David Škorňa.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 2. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 3. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 4. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 5. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 6. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 7. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 8. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 9. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 10. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 11. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 12. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 13. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 14. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 15. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 16. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 17. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 18. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 19. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 20. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům