SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost

Středa, 16. prosince 2020 07:10

Město Kladno se stalo Chytrým městem pro budoucnost 2020. Do prestižní soutěže přihlásilo dva své projekty. Odborné porotě město představilo vizi pro Energeticky pozitivní čtvrť v rámci mezinárodního projektu SPARCS a také Smart City platformu Invipo. Právě platforma Smart City, která sdružuje data z městských systémů, ve své kategorii zvítězila.

Kladno zvítězilo v prestižní soutěži Chytrá města pro budoucnost (Ilustrační foto: KL)

Výsledky soutěže Chytrá města pro budoucnost 2020 byly slavnostně zveřejněny 11. prosince prostřednictvím online přenosu. Do soutěže se zapojilo přes 180 záměrů z celé republiky, rozděleny byly do různých kategorií. Kladno se stalo vítězem v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel. Celkový rozsah přihlášených záměrů a jejich kvalita byla letos enormní.

Kladno spustilo testování inteligentních řešení pro veřejnou správu v roce 2018. „Za sebou máme dvě etapy pilotního projektu Smart city Kladno a projekt dopravní telematiky. Získané poznatky můžeme dál rozvíjet, objektivně se dál rozhodovat, které technologie jsou pro město opravdu funkční a které nikoliv. Technické inovace hodláme v Kladně využívat v rozumné míře pro zkvalitnění života obyvatel, nikoliv samoúčelně bez hmatatelného výsledku,“ uvedl Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj.

Město například zabudovalo senzory do parkovacích míst před Centrem správních agend, které do platformy posílají informace o obsazenosti stání. Tu detekují také díky speciální aplikaci tři městské kamerové body na parkovišti před finančním úřadem. Sledování obsazenosti se může stát praktickou pomocí návštěvníkům úřadů.

Vyspělá čidla hlídají zaplněnost prvních čtyř z celkově 32 hnízd podzemních kontejnerů na tříděný odpad i průchodnost vhozových otvorů. Město ověřuje rovněž technologii, která je díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu schopna identifikovat výtluky na vozovkách nebo propojení dispečinku zimní údržby s geoportálem města. Veřejnost tak bude moci v budoucnu ve speciální mapě sledovat, která trasa se právě uklízí.

V rámci platformy Invipo jsou zapojeny i chytré zastávky osazené elektronickými označníky a LED tabulemi. Již nyní vybrané označníky podávají veřejnosti také informace o číslech linek a cílových stanicích či aktuálním čase. Dopravní telematika přináší další benefity pro veřejnost, například bezplatný přístup k internetu na některých stanicích MHD.

V budoucnu Kladno zvažuje zapojit do Invipo další oblasti, například sdílená kola nebo se zaměří také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami.

Porotci soutěže ocenili také vizi Kladna pro Energeticky pozitivní čtvrť připravovanou v rámci mezinárodního projektu SPARCS. Záměr skončil těsně před branami finále. „Energeticky positivní čtvrť a další projekty města v oblasti energetiky zapadají do rámce Smart City. V této oblasti je jedním ze spojovacích článků mimo jiné inteligentní software pro správu energií v budovách města, který nyní zavádíme,“ vysvětlil koordinátor SPARCS za město Kladno David Škorňa.

Zdroj: Město Kladno 1. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 2. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 3. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 4. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 5. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 6. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 7. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 8. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 9. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 10. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 11. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 12. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 13. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 14. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 15. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu

 16. foto

  Náměstí Svobody se dočká rekonstrukce, investice bude 50 milionů

 17. zprávy

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném za zábavou, poučením nebo poznáním

 18. zprávy

  Kraj dlouhodobě podporuje pěstounskou péči, nově navázal spolupráci s projektem Euroklíč

 19. zprávy

  Kraj schválil další kotlíkové dotace, od června bude další výzva

 20. info z radnice

  Budova bývalého kina OKO by měla sloužit svému původnímu účelu