V Kladně se přemnožila divoká prasata, město je chce dostat ze zástavby
Pondělí, 14. prosince 2020 07:30
Odbor životního prostředí Magistrátu města Kladna činí ve spolupráci s mysliveckými spolky kroky k vyřešení pronikání divokých prasat do zastavěného území města. Přemnožení prasat obtěžuje obyvatele Kladna především na sídlišti v ulici Vojtěcha Lanny, respektive v celém přilehlém Ostroveckém údolí.
Ostrovecké údolí a jeho okolí je z pohledu výskytu divokých prasat problematické již delší dobu. Populace prasat, původně vázaná na nedaleké lesy, již zcela ztratila plachost z blízkosti lidských obydlí. Město a magistrát tento problém řeší již delší dobu. Ostrovecké údolí, respektive prostor mezi sídlištěm, Kladenským zámkem, haldou společnosti Destro a kladenskými hřbitovy, je pro pohyb zvěře bohužel ideální. Prasata sem mají přístup z přilehlých lesů, kde jsou čím dál více rušena, a navíc se v údolí nacházejí rozsáhlé neudržované plochy, v nichž se mohou ukrývat. Na louku a všechny další travnaté plochy nebo přímo do sídliště ke kontejnerům pak vychází za potravou.
Nejúčinnějším způsobem, jak výskyt prasat eliminovat, je jejich odlov. „Magistrát města Kladna v roce 2018 pověřil myslivce splňujícího všechny zákonné požadavky lovem na nehonebních pozemcích. Lov je povolen na pozemcích ve vlastnictví města v Ostroveckém údolí, v Bukovce, na Tuchorazi a na soukromých pozemcích na haldě u hřbitova. Bohužel, eliminovat zvíře, když už se dostane přímo do zástavby či její bezprostřední blízkosti, je velice problematické a nebezpečné. Prase divoké se loví loveckou kulovou zbraní. V takovém případě musí lovec postupovat nanejvýš obezřetně a bezpečnější je vyčkat, až se zvíře stáhne do přírodního prostředí,“ vysvětluje postup vedoucí Odboru životního prostředí Radovan Víta.
V roce 2018 bylo v Ostroveckém údolí uloveno celkem 16 kusů a v loňském roce 10 prasat divokých. Vzhledem k rizikům spojeným s použitím střelné zbraně uvnitř města došlo k většině zástřelů v prostoru „amfiteátru“ pod haldou u hřbitova. Toto místo je však nově zastavěno velkým parkovištěm pro nákladní automobily a možnosti střelby se zde výrazně zúžily. V současné době se proto lov prasat divokých přesouvá do okolí retenční nádrže u Tuchorazi. Lov na nehonebních pozemcích byl v Kladně povolen i v lokalitě Na Šestém a na haldě u Vyhaslého. Celkem bylo v roce 2020 zatím uvnitř města Kladna uloveno 23 prasat divokých. Nejvyšší intenzita lovu spadá do zimního období a lze tedy očekávat, že se celkový počet ulovených kusů ještě zvýší.
Odbor životního prostředí plánuje i další opatření k „vytěsnění“ prasat z města, a to snížení rozlohy ploch, kde nacházejí úkryt, a omezení přístupu ke zdrojům potravy. Další postup v Ostroveckém údolí bude tedy kombinací kultivace ploch zeleně ve vlastnictví Města Kladna, rušení prasat v keřových porostech na dně údolí a opětovného zvýšení intenzity jejich lovu.
Zdroj: Město Kladno
-
zprávy
Nebezpečná TikTok výzva nabádá k předávkování paracetamolem!
-
zprávy
Matyaš Sivak – Energie je pro každého z nás jedním z nejcennějších zdrojů, který nám umožňuje nejen zvládat každodenní úkoly a povinnosti, ale také nacházet radost, pohodu a smysl v našem životě.
-
zprávy
Kladeňáci pokořili milník čtvrt milionu jízd na elektrokolech, víc než třikrát objeli zeměkouli
-
zprávy
Kdo získá Cenu veřejnosti 2024? Hlasování pro osobnosti nominované na Cenu hejtmanky začíná
-
zprávy
Prázdniny a státní svátky v roce 2025: Co čeká školáky a pracující do konce července
-
zprávy
Cestovatelská anamnéza – důležité informace pro dárce krve
-
zprávy
Krajské školy a školská zařízení chystají opravy za 42 milionů korun
-
zprávy
Vladimír Lemon, špičkový lékař na Kladno, vstupuje do literárního světa
-
zprávy
Kraj – Středočeské průmyslovky lákají na špičkové technologie a praxi
-
zprávy
Martin Loew přináší cestovatelskou diashow o Madeiře do Kina
-
zprávy
Kraj – Program prevence kriminality se nově zaměří i na podporu městských a obecních policií
-
zprávy
Slaný – Obnova kulturních památek v roce 2025
-
zprávy
Pchery Theodor: Přemnožená prasata nejen ve Pcherách, způsobují vrásky na čelech mnoha lidí snad všude
-
zprávy
Zima patří ptákům: Sčítání, ochrana a taneční rej pod mamutem
-
zprávy
Program aktivit pro seniory v Kladně: Tvoření, relaxace i zajímavé přednášky
-
zprávy
Kamenný most u Okoře: Technický skvost, který odolal času
-
zprávy
Matematická olympiáda v Kladně: Mladí talenti ukázali své schopnosti
-
zprávy
Městské divadlo Kladno připravilo na únor 2025 pestrý program plný komedií, dramat i hostujících představení
-
zprávy
Únorová nebeská podívaná: Měsíc a Mars na dosah ruky
-
zprávy
Brigáda na revíru 411 033: Odstraňování rizikových stromů pokračuje