Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Nadšenec zdokumentoval už téměř polovinu kladenských krytů

Pátek, 11. prosince 2020 07:00

Když se řekne kladenské kryty, většina obyvatel Kladna si vybaví ty pod věžáky či velký a legendami opředený kryt pod haldou. Na území města jich však bylo bezmála 90! Všechny se teď ve svém projektu snaží zdokumentovat nadšený amatérský historik Jiří Suchomel, který navštívil už téměř polovinu krytů.

Nadšenec zdokumentoval už téměř polovinu kladenských krytů (Foto: Jiří Suchomel)

Celý projekt odstartoval v březnu s jedním jasným cílem – zdokumentovat kladenské kryty a vydat o nich knižní publikaci. Amatérskému historikovi se rodil v hlavě ještě nápad na vybudování expozice v jednom z krytů a jak to tak nyní vypadá, i tato idea bude realizována! „S konkrétním nápadem přišla paní Markéta Čapková z kladenské teplárny, v jejímž areálu se dva kryty nacházejí. Konkrétní detaily ještě zmiňovat nebudu, vše bude zveřejněno zavčasu,“ říká Suchomel.

Nadšený historik započal v březnu vyjednávání o povolení vstupu do jednotlivých krytů a setkal se od té doby s celou škálou reakcí. Někde přišla zamítavá odpověď (například u válcovny Dříň), jinde se reakce vůbec nedočkal. I tak už ale Suchomel dokázal zdokumentovat téměř polovinu všech krytů. Navštívil například ten v areálu teplárny nebo pošty.

Se soupisem všech krytů na Kladně pomáhali kladenskému nadšenci Filip Střízek z Muzea civilní obrany a Tomáš Holec jako zástupce hasičů. Vedle vybudování expozice v jednom z krytů chce Suchomel zejména vydat knižní publikaci, která bude o kladenských krytech pojednávat. A nadšený historik má plány i do vzdálenější budoucnosti. Po zdokumentování krytů se chce věnovat oživení starých pozorovatelen.

Nadšenec zdokumentoval už téměř polovinu kladenských krytů (Foto: Jiří Suchomel)
Nadšenec zdokumentoval už téměř polovinu kladenských krytů (Foto: Jiří Suchomel)

Autor: (fa)