Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Dražbou kolíčků můžete podpořit Nadaci Jedličkova ústavu

Čtvrtek, 10. prosince 2020 07:00

Na portálu Aukro.cz právě probíhá charitativní dražba kolíčků pro Nadaci Jedličkova ústavu. Jedná se o vyvrcholení kampaně Zelený kolíček, v rámci níž pomalovala jednotlivé kolíčky řada známých osobností. Kolíček má v tomto případě symbolizovat propojení světa zdravých lidí se světem lidí s postižením.

Dražbou kolíčků můžete podpořit Nadaci Jedličkova ústavu (Foto: Tereza Vojtová)

„V kampani se snažíme upozornit na to, že společnost nemusí být rozdělená na lidi zdravé a na lidi s postižením. Chceme veřejnost vyzvat, aby se lidé vzájemně respektovali a byli jednou společností,“ říká výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu Irena Fodorová.

Jednotlivé kolíčky, které se právě draží na portálu Aukro.cz, pomalovaly nebo jinak ozdobily známé české osobnosti. Mezi nimi nechybí například herečka Sabina Laurinová, módní návrhář Osmany Laffita nebo hudebníci Marta Jandová a Ivan Hlas.

Zakoupením kolíčku na Aukro.cz lidé přispějí Nadaci Jedličkova ústavu, která pomáhá dětem a mladým lidem s postižením začlenit se do běžného života. Příspěvky budou použity na pořízení kompenzačních pomůcek, které jsou nezbytnou součástí pro usnadnění života dětí a mládeže s tělesným postižením, nebo na osobní asistenci.

Myšlenka použít kolíček jako symbol propojování světa zdravých se světem lidí s postižením vznikla na základě zkušenosti mladého vozíčkáře Jakuba. Ten byl integrován mezi zdravé žáky a studoval na běžné základní škole. Právě tam si prožil v deváté třídě nepříjemný zážitek, který dal vzniknout projektu Zelený kolíček.

V rámci výuky měli žáci i speciální hodiny s psychologem, během nich se hrály nejrůznější hry na stmelení kolektivu. Během jedné hry měli žáci za úkol připnout kolíček co nejrychleji na oblečení některému ze svých spolužáků. Všechny kolíčky tak skončily na Jakubově košili, protože mladík na vozíčku nemohl dostatečně rychle uprchnout.

„Díky kolíčkům jsem zjistil, že mí kámoši vlastně nebyli kámoši. Rozhodl jsem se přestoupit do školy Jedličkova ústavu. V Jedli je to jiné a hodně mi pomohla,“ vzpomíná s odstupem Jakub, který je nyní pyšný, že jeho negativní zkušenost dala vzniknout dobré věci.

„Je to super být zakladatelem symbolu. Je mi fajn a ani mi nevadí, že se můj příběh bude dokolečka připomínat. Prostě je to minulost. Lidé stále nejsou smířeni s tím, že jsem na vozíku. Spolužáci mě pozdraví, ale to je všechno. Ani dnes nejsou připraveni na to, aby se mnou kamarádili. A tomu, co se tehdy stalo, se dnes už spíš směju,“ zakončuje Jakub.

Do charitativní aukce se můžete zapojit ZDE:

 

Dražbou kolíčků můžete podpořit Nadaci Jedličkova ústavu (Foto: Tereza Vojtová)
Dražbou kolíčků můžete podpořit Nadaci Jedličkova ústavu (Foto: Tereza Vojtová)

Autor: (fa)