ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku

Čtvrtek, 10. prosince 2020 06:50

Po několikatýdenní přestávce způsobené koronavirem opět ožívají muzea na Kladensku. Za dodržování hygienických podmínek do nich smějí opět přicházet návštěvníci, kteří se rozhodně mají na co těšit. Některé expozice sice byly odloženy a besedy úplně zrušeny, i tak si ale muzea připravila řadu zajímavých novinek.

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku (Foto: KL)

Sládečkovo Vlastivědné muzeum v Kladně nabízí dál putovní výstavu určenou především dětem, která nese název „Svět kostiček“ a je zaměřena na exponáty z oblíbené stavebnice Lego. „Velkým lákadlem je například diorama města Lego Friends Heartlake s pohyblivou vlakovou soupravou a kolotočem,“ láká ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka.

Vedle toho si muzeum, které muselo kvůli současným opatřením zrušit autogramiádu populárního youtubera Kovyho, připravilo ještě speciální výstavu „Doteky věčné krásy“. „Je určena především osobám slabozrakým a nevidomým, aby si mohly osahat například reprodukce archeologických exponátů z celého světa. K vidění je zde i replika velmi vzácné hlavy Kelta pocházející z Mšeckých Žehrovic a další exponáty,“ popisuje Kuchyňka.

Návštěvníci muzea musejí při návštěvě mít neustále nasazenou roušku a k dispozici jim je dezinfekce. Vedení muzea navíc nakoupilo dva ozonéry, které pročišťují vzduch. Pro ty, kteří do muzea nechtějí zavítat osobně, je pak připravena virtuální prohlídka výstavy „Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku“, která je dostupná z webových stránek muzea.

Vánoční výstavu pak mohou návštěvníci zhlédnout i v Galerii Kladenského zámku. Do začátku února jsou zde vystaveny Kralické betlémy řezbáře Oldřicha Čecha. Dál pokračuje stálá výstava „Nejen Krtek“ kladenského rodáka Zdeňka Millera a v patře jsou výstavy „Ilustrace“ a „Barevný rok“ s tvorbou Millerovy rodiny. „Děti, které přijdou za Krtkem, se s průvodkyní mohou podívat i do štoly v kladenském zámku. Podle pověsti totiž v Kladně našel uhlí právě krtek, takže se dozvědí i to, jak se kdysi pod městem dolovalo uhlí,“ říká náměstkyně kladenského primátora Petra Melčová.

Štola byla v době uzavření navíc zrekonstruována a dočkala se nových světel. V zámecké zahradě přibyla ještě vánoční výzdoba, která po setmění mění zahradu v pohádkovou říši, kde mohou děti plnit jednoduché úkoly.

Nezahálí ale ani další muzea. Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích zve na prohlídku výstavy připomínající vznik vynálezu Thomasova konvertoru, který je v areálu k vidění a je jediným dochovaným exemplářem v republice. Vlastivědné muzeum ve Slaném už také otevřelo brány návštěvníkům, ti si však musejí na výstavu s názvem „13 kilometrů objevů“ ještě počkat. „Původně měla být zahájena v polovině října. To se kvůli covid omezením nestalo a nyní jsme závislí na dodavateli, kdy exponáty dorazí. Byly nějaké reklamace. Výstavu následně otevřeme, ovšem vernisáž předpokládáme nejdříve v lednu,“ vysvětluje ředitel muzea Jan Čečrdle. Putovní výstava by pak měla být ve Slaném k vidění celý rok.

Autor: (fa) 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše