Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku

Čtvrtek, 10. prosince 2020 06:50

Po několikatýdenní přestávce způsobené koronavirem opět ožívají muzea na Kladensku. Za dodržování hygienických podmínek do nich smějí opět přicházet návštěvníci, kteří se rozhodně mají na co těšit. Některé expozice sice byly odloženy a besedy úplně zrušeny, i tak si ale muzea připravila řadu zajímavých novinek.

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku (Foto: KL)

Sládečkovo Vlastivědné muzeum v Kladně nabízí dál putovní výstavu určenou především dětem, která nese název „Svět kostiček“ a je zaměřena na exponáty z oblíbené stavebnice Lego. „Velkým lákadlem je například diorama města Lego Friends Heartlake s pohyblivou vlakovou soupravou a kolotočem,“ láká ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka.

Vedle toho si muzeum, které muselo kvůli současným opatřením zrušit autogramiádu populárního youtubera Kovyho, připravilo ještě speciální výstavu „Doteky věčné krásy“. „Je určena především osobám slabozrakým a nevidomým, aby si mohly osahat například reprodukce archeologických exponátů z celého světa. K vidění je zde i replika velmi vzácné hlavy Kelta pocházející z Mšeckých Žehrovic a další exponáty,“ popisuje Kuchyňka.

Návštěvníci muzea musejí při návštěvě mít neustále nasazenou roušku a k dispozici jim je dezinfekce. Vedení muzea navíc nakoupilo dva ozonéry, které pročišťují vzduch. Pro ty, kteří do muzea nechtějí zavítat osobně, je pak připravena virtuální prohlídka výstavy „Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku“, která je dostupná z webových stránek muzea.

Vánoční výstavu pak mohou návštěvníci zhlédnout i v Galerii Kladenského zámku. Do začátku února jsou zde vystaveny Kralické betlémy řezbáře Oldřicha Čecha. Dál pokračuje stálá výstava „Nejen Krtek“ kladenského rodáka Zdeňka Millera a v patře jsou výstavy „Ilustrace“ a „Barevný rok“ s tvorbou Millerovy rodiny. „Děti, které přijdou za Krtkem, se s průvodkyní mohou podívat i do štoly v kladenském zámku. Podle pověsti totiž v Kladně našel uhlí právě krtek, takže se dozvědí i to, jak se kdysi pod městem dolovalo uhlí,“ říká náměstkyně kladenského primátora Petra Melčová.

Štola byla v době uzavření navíc zrekonstruována a dočkala se nových světel. V zámecké zahradě přibyla ještě vánoční výzdoba, která po setmění mění zahradu v pohádkovou říši, kde mohou děti plnit jednoduché úkoly.

Nezahálí ale ani další muzea. Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích zve na prohlídku výstavy připomínající vznik vynálezu Thomasova konvertoru, který je v areálu k vidění a je jediným dochovaným exemplářem v republice. Vlastivědné muzeum ve Slaném už také otevřelo brány návštěvníkům, ti si však musejí na výstavu s názvem „13 kilometrů objevů“ ještě počkat. „Původně měla být zahájena v polovině října. To se kvůli covid omezením nestalo a nyní jsme závislí na dodavateli, kdy exponáty dorazí. Byly nějaké reklamace. Výstavu následně otevřeme, ovšem vernisáž předpokládáme nejdříve v lednu,“ vysvětluje ředitel muzea Jan Čečrdle. Putovní výstava by pak měla být ve Slaném k vidění celý rok.

Autor: (fa)