SAMK
Akce Kladno ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku

Čtvrtek, 10. prosince 2020 06:50

Po několikatýdenní přestávce způsobené koronavirem opět ožívají muzea na Kladensku. Za dodržování hygienických podmínek do nich smějí opět přicházet návštěvníci, kteří se rozhodně mají na co těšit. Některé expozice sice byly odloženy a besedy úplně zrušeny, i tak si ale muzea připravila řadu zajímavých novinek.

Muzea na Kladensku jsou opět v provozu, připravila novinky i vánoční klasiku (Foto: KL)

Sládečkovo Vlastivědné muzeum v Kladně nabízí dál putovní výstavu určenou především dětem, která nese název „Svět kostiček“ a je zaměřena na exponáty z oblíbené stavebnice Lego. „Velkým lákadlem je například diorama města Lego Friends Heartlake s pohyblivou vlakovou soupravou a kolotočem,“ láká ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka.

Vedle toho si muzeum, které muselo kvůli současným opatřením zrušit autogramiádu populárního youtubera Kovyho, připravilo ještě speciální výstavu „Doteky věčné krásy“. „Je určena především osobám slabozrakým a nevidomým, aby si mohly osahat například reprodukce archeologických exponátů z celého světa. K vidění je zde i replika velmi vzácné hlavy Kelta pocházející z Mšeckých Žehrovic a další exponáty,“ popisuje Kuchyňka.

Návštěvníci muzea musejí při návštěvě mít neustále nasazenou roušku a k dispozici jim je dezinfekce. Vedení muzea navíc nakoupilo dva ozonéry, které pročišťují vzduch. Pro ty, kteří do muzea nechtějí zavítat osobně, je pak připravena virtuální prohlídka výstavy „Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku“, která je dostupná z webových stránek muzea.

Vánoční výstavu pak mohou návštěvníci zhlédnout i v Galerii Kladenského zámku. Do začátku února jsou zde vystaveny Kralické betlémy řezbáře Oldřicha Čecha. Dál pokračuje stálá výstava „Nejen Krtek“ kladenského rodáka Zdeňka Millera a v patře jsou výstavy „Ilustrace“ a „Barevný rok“ s tvorbou Millerovy rodiny. „Děti, které přijdou za Krtkem, se s průvodkyní mohou podívat i do štoly v kladenském zámku. Podle pověsti totiž v Kladně našel uhlí právě krtek, takže se dozvědí i to, jak se kdysi pod městem dolovalo uhlí,“ říká náměstkyně kladenského primátora Petra Melčová.

Štola byla v době uzavření navíc zrekonstruována a dočkala se nových světel. V zámecké zahradě přibyla ještě vánoční výzdoba, která po setmění mění zahradu v pohádkovou říši, kde mohou děti plnit jednoduché úkoly.

Nezahálí ale ani další muzea. Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích zve na prohlídku výstavy připomínající vznik vynálezu Thomasova konvertoru, který je v areálu k vidění a je jediným dochovaným exemplářem v republice. Vlastivědné muzeum ve Slaném už také otevřelo brány návštěvníkům, ti si však musejí na výstavu s názvem „13 kilometrů objevů“ ještě počkat. „Původně měla být zahájena v polovině října. To se kvůli covid omezením nestalo a nyní jsme závislí na dodavateli, kdy exponáty dorazí. Byly nějaké reklamace. Výstavu následně otevřeme, ovšem vernisáž předpokládáme nejdříve v lednu,“ vysvětluje ředitel muzea Jan Čečrdle. Putovní výstava by pak měla být ve Slaném k vidění celý rok.

Autor: (fa) 1. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory

 2. pozvánka

  Na vernisáži výstavy legendárního Kubašty ve Slaném, došlo k nečekanému překvapení

 3. pozvánka

  Blíží se Kladenské dvorky, budou ve znamení Klíče

 4. zprávy

  Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost

 5. video

  Kladenské Sletiště ožilo dětským smíchem

 6. pozvánka

  Kladenské trhy pokračují opět ve středu

 7. foto

  Náměstí Svobody se dočká rekonstrukce, investice bude 50 milionů

 8. zprávy

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném za zábavou, poučením nebo poznáním

 9. zprávy

  Kraj dlouhodobě podporuje pěstounskou péči, nově navázal spolupráci s projektem Euroklíč

 10. zprávy

  Kraj schválil další kotlíkové dotace, od června bude další výzva

 11. info z radnice

  Budova bývalého kina OKO by měla sloužit svému původnímu účelu

 12. video

  Patrik Kincl a Rytíři Kladno nechyběli u otevření Hakimova fitness centra

 13. zprávy

  Muž s odcizenými oděvy daleko neutekl

 14. zprávy

  Environmentální centrum Čabárna se dočká modernizace

 15. zprávy

  Kladenská veterán rallye obsadí v sobotu Sletiště

 16. zprávy

  V Kladně vyrostl nejvyšší mrakodrap Evropy

 17. info z radnice

  Kladno má v plánu postavit nový saunový svět

 18. zprávy

  Aranžéři a aranžérky ze školy SOU a SOŠ E. Beneše Kladno opravdu umí

 19. sport

  Kanonýři mají velkou posilu, ze Švédska se vrací juniorský mistr světa Bachmaier

 20. zprávy

  Slánské muzejní léto představí geniálního ilustrátora Vojtěcha Kubaštu