Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Protivirová nanolátka ochrání i prostory kladenské METY

Sobota, 5. prosince 2020 10:00

Speciální nanopostřik ochrání společné prostory bytového domu META v Hřebečské ulici. Ten slouží především osobám s hendikepem a seniorům. O aplikaci v reakci na koronavirovou situaci rozhodli radní města.

Protivirová nanolátka ochrání i prostory kladenské METY (Foto: MMK)

Unikátní nátěr eliminuje 99,99 procent virů a bakterií, zastavuje veškerý růst plísní, řas i hub a chrání ošetřené stěny před jejich šířením. META bude již druhým městským objektem, jehož obyvatele bude nanopostřik chránit. V listopadu již rozhodli kladenští radní o použití nátěru v Domově pro seniory.

„Dvousložkový nanonátěr Clean Shield je stoprocentně přírodního původu, šetrný k životnímu prostředí i zdraví lidí. Stejný nechaly aplikovat ve svých objektech například Letiště Václava Havla, Barrandovské ateliéry, město Znojmo nebo Nemocnice Domažlice,“ informoval náměstek primátora Přemysl Mužík a dodal: „Kromě okamžitého antivirového a antibakteriálního účinku má navíc další jedinečné vlastnosti, například účinně a dlouhodobě čistí vzduch ve svém okolí od patogenů a pachů. Navíc chrání všechny potažené materiály před opotřebením každodenním používáním a má samočistící schopnost.“

Ochranný nátěr na stěny a plochy především výtahů a vstupních prostor na každém patře bude chránit zdraví obyvatel domu, zároveň díky samočistící schopnosti ušetří okolo 80 procent vody a čisticích prostředků. Za vynaložené náklady ve výši 989 800 korun bez daně ošetří společnost Proten 4 949 metrů čtverečních exponovaných ploch domu. „Kanadský produkt je z velké části založen na působení fotokatalytické reakce. Jedná se o fyzikální jev oxidace na povrchu oxidu titaničitého, který je aktivován světlem,“ vysvětlil jednatel společnosti Proten Blahoslav Matějka.

META je již druhým městským objektem, který Kladno nechalo ochránit unikátním nátěrem. V listopadu radní rozhodli o provedení nanopostřiku také v Domově pro seniory Kladno. Zde bylo ošetřeno celkem 2 493 metrů čtverečních ploch, v drtivé většině pokojů ubytovaných seniorů. „V obou objektech žijí lidé patřící k rizikové skupině v souvislosti s aktuální pandemií a naší povinností je udělat vše pro jejich bezpečnost. Aplikaci v METĚ firma provede během dvou prosincových dnů. Postřik je rychlý, bezpečný, okamžitě ulpívá na površích a nerozptyluje se v prostoru,“ uzavřel náměstek Mužík.

Zdroj: Město Kladno