ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

V Kladně začalo období zimní údržby města

Čtvrtek, 26. listopadu 2020 07:20

První listopadový den začalo období zimní údržby města. Při zhoršení povětrnostních podmínek tak může hlavní dispečer rozhodnout o nasazení sypačů, motorových košťat a další techniky do ulic. Kladno má na systém ošetřování komunikací a chodníků k dispozici v letošním rozpočtu do konce roku 9,21 milionu korun.

V Kladně začalo období zimní údržby města (Ilustrační foto: KL)

Kompletní zimní údržbu zajišťuje pro město na základě smlouvy společnost AVE Kladno a jejím úkolem je zmírňování závad ve sjízdnosti komunikací a schůdnosti chodníků vzniklých zimními povětrnostními vlivy. Pracovníci AVE Kladno ji budou provádět do 31. března příštího roku, a to podle Operačního plánu zimní údržby místních komunikací (OPZU), který si město s dodavatelem služby předem odsouhlasilo.

Trasy úklidu jsou pevně dány a vycházejí ze zmíněného OPZU. Za koordinaci zimní údržby ve městě je zodpovědný hlavní dispečer společnosti AVE. K dispozici je mu jako záloha nepřetržitě takzvaný domácí dispečer. V případě očekávaných zhoršených klimatických podmínek se podílí na řízení inspekčních jízd a při zahájení zásahu nastupuje k hlavnímu dispečerovi na dispečink. Pohotovosti k zásahu jsou rozděleny do čtyř stupňů. Vyhlašuje je odpovědný pracovník Magistrátu města Kladna a vedoucí pracovník AVE Kladno podle předpovědi a místního vývoje počasí. Stupeň pohotovosti určuje počty nasazené techniky i pracovníků.

Komunikace ve městě jsou pro účely údržby rozděleny podle frekventovanosti. Úklid v ulicích zahrnutých do I. pořadí by měl být hotov do 4 hodin od času zahájení údržby a ošetření komunikací, ve II. pořadí do 12 hodin a ve III. pořadí do 48 hodin. Vnitrobloky mají lhůtu 24 hodin, autobusové zastávky a přechody pro chodce při spadu sněhu nad 10 centimetrů pak do 12 hodin. Platí, že údržba III. pořadí se provádí vždy po ukončení ošetření komunikací I. a II. pořadí. Konkrétní zařazení ulic do pořadí najdou zájemci v OPZU pro sezonu 2020/2021 na webových stránkách města. Statutární město Kladno nezajišťuje zimní údržbu na místních komunikacích a chodnících, na kterých probíhají stavební práce anebo jsou součástí staveniště. Zimní údržbu zde zajišťují dodavatelé stavebních prací. Zimní údržba se neprovádí ani na parkovištích.

K odkládání sněhu jsou při běžné zimní údržbě určeny dva městské pozemky, a to při Průmyslové ulici a U Krematoria v Kladně-Dubí. V případě kalamity se k nim přidá také pozemek v Hnidousích.

Loňská zima ušetřila

Před zimním obdobím je na místní komunikace ve skladech připraveno 1460 tun posypové soli a 140 tun inertního materiálu. Zimní údržbu bude ve městě zajišťovat šest velkých sypačů, 18 malých chodníkových sypačů, dva nakladače, čtyři motorová košťata, tři traktory, čtyři dodávky či osobní automobily a 35 pracovníků pro ruční úklid.

Během minulé zimní sezony, která byla velmi mírná, bylo spotřebováno jen 193 tun posypové soli a 21 tun inertního materiálu. Celkové náklady na údržbu činily přes 14,5 milionu korun, což je zhruba o osm milionů méně než v sezoně 2018/2019.

Zdroj: Město Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše