SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně začalo období zimní údržby města

Čtvrtek, 26. listopadu 2020 07:20

První listopadový den začalo období zimní údržby města. Při zhoršení povětrnostních podmínek tak může hlavní dispečer rozhodnout o nasazení sypačů, motorových košťat a další techniky do ulic. Kladno má na systém ošetřování komunikací a chodníků k dispozici v letošním rozpočtu do konce roku 9,21 milionu korun.

V Kladně začalo období zimní údržby města (Ilustrační foto: KL)

Kompletní zimní údržbu zajišťuje pro město na základě smlouvy společnost AVE Kladno a jejím úkolem je zmírňování závad ve sjízdnosti komunikací a schůdnosti chodníků vzniklých zimními povětrnostními vlivy. Pracovníci AVE Kladno ji budou provádět do 31. března příštího roku, a to podle Operačního plánu zimní údržby místních komunikací (OPZU), který si město s dodavatelem služby předem odsouhlasilo.

Trasy úklidu jsou pevně dány a vycházejí ze zmíněného OPZU. Za koordinaci zimní údržby ve městě je zodpovědný hlavní dispečer společnosti AVE. K dispozici je mu jako záloha nepřetržitě takzvaný domácí dispečer. V případě očekávaných zhoršených klimatických podmínek se podílí na řízení inspekčních jízd a při zahájení zásahu nastupuje k hlavnímu dispečerovi na dispečink. Pohotovosti k zásahu jsou rozděleny do čtyř stupňů. Vyhlašuje je odpovědný pracovník Magistrátu města Kladna a vedoucí pracovník AVE Kladno podle předpovědi a místního vývoje počasí. Stupeň pohotovosti určuje počty nasazené techniky i pracovníků.

Komunikace ve městě jsou pro účely údržby rozděleny podle frekventovanosti. Úklid v ulicích zahrnutých do I. pořadí by měl být hotov do 4 hodin od času zahájení údržby a ošetření komunikací, ve II. pořadí do 12 hodin a ve III. pořadí do 48 hodin. Vnitrobloky mají lhůtu 24 hodin, autobusové zastávky a přechody pro chodce při spadu sněhu nad 10 centimetrů pak do 12 hodin. Platí, že údržba III. pořadí se provádí vždy po ukončení ošetření komunikací I. a II. pořadí. Konkrétní zařazení ulic do pořadí najdou zájemci v OPZU pro sezonu 2020/2021 na webových stránkách města. Statutární město Kladno nezajišťuje zimní údržbu na místních komunikacích a chodnících, na kterých probíhají stavební práce anebo jsou součástí staveniště. Zimní údržbu zde zajišťují dodavatelé stavebních prací. Zimní údržba se neprovádí ani na parkovištích.

K odkládání sněhu jsou při běžné zimní údržbě určeny dva městské pozemky, a to při Průmyslové ulici a U Krematoria v Kladně-Dubí. V případě kalamity se k nim přidá také pozemek v Hnidousích.

Loňská zima ušetřila

Před zimním obdobím je na místní komunikace ve skladech připraveno 1460 tun posypové soli a 140 tun inertního materiálu. Zimní údržbu bude ve městě zajišťovat šest velkých sypačů, 18 malých chodníkových sypačů, dva nakladače, čtyři motorová košťata, tři traktory, čtyři dodávky či osobní automobily a 35 pracovníků pro ruční úklid.

Během minulé zimní sezony, která byla velmi mírná, bylo spotřebováno jen 193 tun posypové soli a 21 tun inertního materiálu. Celkové náklady na údržbu činily přes 14,5 milionu korun, což je zhruba o osm milionů méně než v sezoně 2018/2019.

Zdroj: Město Kladno 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem